Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Burun damlası kullanımı

Günümüzde sıkça kullanılan burun damla ve spreyleri temel olarak 3 çeşittir. Bunlar;

  • Dekonjestanlar (burun açıcı)
  • Steroidli burun damla ve spreyleri (kortizonlu)
  • Antihistaminikli burun spreyleri (allerji spreyleri)

1- Dekonjestanlar: Sprey veya damla formunda bu­lunurlar. Nezle, grip, sinüzit, saman nezlesi ve orta kulak iltihabı gibi hastalıkların te­davisinde kullanılırlar. Genel­likle sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez her bir bu­run deliğine 1-2 püskürtme yapılarak kullanılır. Kullanım sırasında baş dik pozisyonda tutulmalıdır.

 

 

Etkisi yaklaşık 10 dakika içinde başlar ve 10­12 saat kadar sürer. 6 aydan küçük çocuklarda kullanıl­ması önerilmemektedir. 6 ay­dan büyük çocuklarda ise damla formu tercih edilme­lidir. Kullanım süresi en fazla 3-5 gün olmalıdır. Daha uzun süre kullanımlarda ilaca bağlı burun tıkanıklığı gelişir.

Ayrı­ca kullanım sırasında burunda kuruma, kabuklanma, kana­ma gibi şikayetler oluştura­bilir. Hipertansiyon, benign prostat hiperplazisi (prostat büyümesi) ve glokom (göz tansiyonu) olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.

2- Steroidli burun spreyleri ve damlaları: Bu gruptaki damla ve spreyler temel olarak alerjik rinit (saman nezlesi) ve nazal polip (bu­runda et büyümesi) gibi hastalıklarda kullanılırlar. Özellikle sabahları sağ el ile sol burun deliğine, sol el ile sağ burun deliğine 2 püskürtme yapılarak kul­lanılırlar. Kullanım sırasında ilacın burnun üst kısımlarına ulaşmasını sağlamak için baş aşağı doğru yönlendirilmeli veya geriye doğru uzatıl­malıdır.

Damla ve sprey uygulandıktan sonra 2-3 daki­ka bu pozisyonda beklen­melidir. Çocuklarda ise özel­likle 6 yaşından sonra her bir burun deliğine 1 püskürtme olacak şekilde kullanılması önerilmektedir. Etkisi yak­laşık 1 hafta içinde başlar. Hastalığın durumuna göre 1,5-2 ay kullanılabilir. Kul­lanım sırasında burunda kabuklanma, kaşıntı, kuruma gibi yan etkiler oluşabilir. Vücuttaki kortizon dengesini etkileyebileceğinden mutlaka doktor kontrolünde kullanıl­malıdır.

3- Antihistaminikli burun spreyleri: Bu gruptaki ilaçlar temel olarak saman nez­lesinin oluşturduğu kaşıntı ve akıntı gibi şikayetler için kullanılır. Genellikle sabah­ları baş dik pozisyonda iken her bir burun deliğine 1 kez püskürtülerek uygulanır. Hastalığın belirtileri devam ettiği sürece destekleyici tedavide kullanılabilir. 6 ay­dan uzun süre kullanılma­malıdır. Kullanım süresince burunda tahriş ve kabuklan­ma oluşturabilir.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top