Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Hastalıkların Ayaklarda Göstermiş Olduğu Belirtiler

Ayak parmaklarında soğukluk

Ayak parmaklarınız her zaman soğuksa nedeni zayıf kan akımı olabilir. Ayak kan akımı, sigara, yüksek tansiyon ya da kalp hastalığı ile bağlantılı dolaşım sorunlarının habercisidir. Kontrolsüz diyabete bağlı sinir hasarı da ayaklarınızı soğuk hissetmenize neden olabilir. Diğer olası nedenler arasında hipotiroidizm (guatr bezinde yetersizlik) ve anemi vardır.

Ayak ağrısı

Ayaklarınız uzun bir gün sonunda ağrıyorsa yanlış ayakkabı tercihinden kaynaklanabilir. Özellikle yüksek topuklu ayakkabı giyildiğinde ayak ağrısı problemiyle karşılaşılması kaçınılmazdır. Ayrıca basketbol, koşu gibi yüksek etkili spor yaparken oluşan stres kırıkları ve küçük çatlaklar da ağrıya neden olabilir. Ayrıca iltihaplı romatizmalar birçok eklemin yanı sıra ayakları da etkileyebilir. Bu da ilk olarak ayak ağrısı ile kendini gösterebilir.

Kırmızı, beyaz ve mavi ayak parmakları

Raynaud hastalığı, ayak parmaklarınızı önce mavi, sonra beyaz ve tekrar doğal rengine çevirebilir. Bunun nedeni ani damar daralmalarına bağlı oluşan damar spazmlarıdır. Stres ya da sıcaklık değişimleri, skleroderma, romatoid artrit, sjogren hastalığı gibi iltihaplı romatizmalar ve tiroit problemleri de hastalığı tetikleyebilir.

Topuk ağrısı

Topuk ağrısının en sık nedeni topuktan başparmağa uzanan planlatarfasia olarak adlandırılan adalede oluşan iltihaplanmadır. Sabah uyanıp ayağın üstüne basıldığında ağırı keskin olabilir. Bunun sonucunda topukta “topuk dikeni” denilen kemiksi oluşumlar gelişebilir.

Bu durum, özellikle Ankilozan spondilit grubu hastalıklar için önemli bir uyarıcı bulgudur. Topuk ağrısının diğer nedenleri de artrit, aşırı egzersiz ve yanlış ayakkabı seçimidir. Daha az yaygın nedenleri ise topuk allındaki kemikte oluşan yangı, tümör ya da kırık bıı kemik olabilir.

Ayağı sürükleyerek yürümek

Bazen bu sorunun ilk işareti daha geniş yürüme ya da yürürken ayağınızı sürükleme gibi yürüme şeklinizdeki değişiklik olabilir. Bunun eti önemli nedeni pefiferik sinir hasarının getirdiği duyu kaybıdır Bu vakaların yaklaşık% 30 şeker hastalığı ile bağlantılıdır.

Çomak parmak

Ayak ve el parmaklarında parmaklatın aşağıya doğru eğilmesi ile oluşan bu problemin en yaygın nedeni akciğer hastalığıdır. Ama aynı zamanda kalp hastalığı, karaciğer ve sindirim bozuklukları ya da bazı enfeksiyonlara neden olabilir Bazen altta yalan herhangi bir hastalığı olmayan kişilerde de görülebilir.

Şişmiş ayaklar

Genellikle çok uzun yol yapan kişilerde ve hamilelerde görülen bu problem geçicidir. Ancak devam ediyorsa zayıf kan dolaşımı, böbrek bozukluğu, tiroit lenf sistemi ile ilgili bir sorun ya da bir kan pıhtısının habercisi olabilir. Eğer ayaklarımızda kalıcı şişlik varsa mutlaka bir hekime görünülmelidir.

Yanan Ayaklar

Ayaklarda yanma hissi, periferik sinir hasarı ile şeker hastaları arasında yaygındır. Ayrıca B vitamini eksikliği, ayak mantarı, kronkk böbrek hastalığı, bacaklarda ve ayaklarda zayii kan dolaşımından veya hıpotroidden de kaynaklanabilr.

İyileşmeyen yaralar

İyileşmeyen ayak yaraları diyabet için önemli bir uyarı işareti olabilir. Diyabet, dolaşıma zarar verdiği için özellikle ayak bölgesindeki yaralatın iyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyerek basit bir yarayı problemli bir yaraya dönüştürebilir. Bu yaralarda enfeksiyona yatkındır.

Diyabet hastasıysanız ayaklarınızın bakımına çok dikkat edin ve her gun herhangi bir yara olup olmadığını kontrol edin.

Ayak başparmağı ağrısı

Ayak başparmağında görülen kızarıklık ve şişmeyle devam eden ağınım en önemli nedenlerinden biri Gut hastalığıdır. osteoartrit ( kireçlenme) de ağrı ve şişliğe neden olabilir. Ayrıca yanlış ayakkabı kullanımı ya da genetik yapı nedeniyle ayak başparmağında çıkıntıyla birlikte ağrı görülebilir.

Kaşıntılı ayaklar

Kaşıntılı, pullu cilt görünümünde olan ayak mantarı, 20 ve 40 yaşları arasındaki erkeklerde daha fazla görülür. Kızarıklık, kuruluk ile birlikte görülen kaşıntıyla kendini gösteren ayak mantarı kimyasal madde veya cilt bakım ürünlerine cildin verdiği reaksiyonla ortaya çıkar. Kaşıntılı ayaklar üzenindeki deri kalın ve sivilce benzeri ise sedef hastalığına neden olabilir.

Ayak spazmları

Ani, keskin ve birkaç dakika sürebilen kas spazmları, aşın iş yükü ve kas yorgunluğu nedeniyle sık sık karşılaşılan durumlardır. Diğer nedenleri ise potasyum, magnezyum, kalsiyum, ya da D vitamini düzeylerinde düşme, zayıf kan dolaşımı, su kaybı olabilir.

Hamilelik veya troid bozuklukları, değişen hormon düzeyleri de ayak spazmlarında önemli bir rol oynayabilir. Spazmlar sık veya şiddetli ise mutlaka bir hekime başvurun.

Ayak üzeninde koyu lekeler oluşması

Cilt kanserinin en tehlikeli formu olan Melanom, düzenli olarak güneşe maruz kalmayan bölgelerde bile gelişebilir. Bu nedenle vücudunuzu iyi tanıyın ve ayda bir kez mutlaka kontrol edin.

Sarı ayak tırnakları

Kalınlaşmış sarı ayak tırnakları mantar enfeksiyonundan kaynaklanmışsa da lenfodem, akciğer sorunları ya da sedef hastalığı, sedefe bağlı atrit gibi altta yatan başka bu hastalığın da belirtisi olabilir.

Beyazlaşmış tırnaklar

Beyazlaşmış tırnaklar tırnak enfeksiyonu ya da sedef hastalığından kaynaklanabilir. Tırnak sağlam ve bunun çoğu beyaz ise karaciğer hastalığı, kontestif kalp yetmezliği ya da şeker hastalığı gibi daha ciddi bu durumun belirtisi olabilir.

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top