Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Kontakt lens, göz kapağı

Kontakt lenslerin gelişimi yüzlerce bilim adamının ortak ürünüdür. Bu ürünün ortaya çıkması uzun yıllar almıştır, ilk olarak 1905 yılında Leonardo Da Vinchi denemeleriyle başlayan araştırmalar günümüzde hidrojel özellikteki yumuşak kontakt lenslerin kullanıma girmesiyle farklı bir boyut kazanmıştır.

İlk olarak polimetil-metakrilat denilen ve gaz geçirgen özelliği olmayan maddelerden yapılan lensler günde ancak birkaç saat takılabilmekteyken, bugün bir ay süreyle gözden çıkartılmadan takılabilen silikon-hidrojel özelliğinde lensler kullanılmaktadır. En yeni olan silikon-hidrojel lensler, silikonun yüksek oksijen geçirme özelliğiyle hidrojelin yüksek su ve oksijen taşıma özelliğini kombine etmişlerdir.

Kontakt lens uygulamasından önce uygun kontakt lens seçimi beklide bu uygulamanın en önemli aşamasıdır. Halen bulunan kontakt lens tipleri çok çeşitlidir. Günümüzde tercih edilen lens tipi, pratik kullanımından dolayı yumuşak lenslerdir. Bunlar içerisinde gece çıkartılması gerektirmediği için silikon-hidrojel lensler daha çok tercih edilmektedir. Yumuşak lensler günümüzde astigmatların giderilmesinde kullanılmaktadır.

Ayrıca 5-6 yıldır kullanımda olan yüksek su İçerikli silikon-hidrojel lensler de günlük tek kullanımlık olarak piyasada mevcuttur. Kontakt lens kullanım için en uygun yaş grubu 13-38 arası kabul edilebilir. Ancak doğuştan katarakt olup lensi alınması gerektiren hastalarda kontakt lens uygulanabilir. Astigmatı olmayan miyop ve hipermetrop hastalar klasik yumuşak kontakt lensleri kullanmalıdır. Yüksek astigmatı olan hastalar astigmat giderici lens kullanmak zorundadırlar.

Kişisel bakım değerlendirilirken olgunun el ve tırnak bakımı dikkate alınmalıdır. Boyacılar, araba tamircileri, kuaförler gibi meslekleri olanlar ellerini asla gerçek anlamda temiz tutamazlar. Ellerindeki yağ, boya ve toz kalıntıları ve de işleri gereği sertleşmiş el derileri lensi düzgün ve temiz uygulamaya izin vermez. Puro ve sigara içenler başarılı bir uygulama için çok şansa sahip değillerdir.

Kontakt lens uygulaması öncesinde, göz kapağı ve oküler yüzeyinin ayrıntılı muayenesi çok önemlidir. Gözyaşı eksikliği olan kişiler, oküler alerjisi ve kronik kirpik iltihabı olanlar kontakt lens İçin uygun adaylar değillerdir. Doğum kontrol hapı kullananlarda, gebelerde ve emziren annelerde protein birikimi artabilir.

Gebelikte gözyaşı yapımının engellenmesi, hormonal düzen dolaylı olarak kontakt lens kullanımında sorunlara neden olabilir. Bu olgularda günlük kullanıp atılan lensler önerilebilir. Uçak yolculuğu sırasında kabin içindeki düşük kuru nemli hava kontakt lens kullananlarda ciddi ağrı ve alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bu nedenle uçuş esnasında suni gözyaşı damlaları önerilmektedir. Aktif spor yapanlarda gözlük yerine özellikle günlük kullan at lensler tavsiye edilmektedir. Yüzme sporu yapanlarda kontakt lens kullanımı gerekiyorsa suyu geçirmeyen deniz gözlükleri kullanılmalıdır.

Aksi halde kontakt lensler sudaki mikroorganizmalarla kontamine olabilir. Kontakt leşler gözlük kullanımına bir alternatiftir. Bunun yanında takılması gözlüğe göre daha iyi görme ortaya çıkartan durumlarda vardır. Ayrıca günümüzde kullanılan renkli lensler estetik amaçlı kullanılabileceği gibi yalnızca düz miyopi veya hipermetropinin düzeltilmesinde de estetik amacın yanında kullanabilirler.

Kontakt lens kullanırken kullanıma izin vermeyen tıbbi engeller mutlaka araştırılmalıdır. Kuru göz mevcudiyetinde de kontakt lens kullanılmaz. Ellerinde artrit olan hastalarda lens kullanımı zordur. Gebelik, menopoz, doğum kontrol hapı kullanımı, hormon dengesizliği gözyaşı kalitesini bozarak lens kullanımı zorlaştırır. Görme kalitesi gözlük ile olandan daha az oluyorsa lens kullanılmamalıdır. Ayrıca düşük kırma kusurlarında lens kullanımı gerekli değildir. Kontakt lens, adayın yaşadığı veya çalıştığı ortamın hijyenik olmayışı, tozlu, dumanlı, aşırı kuru, veya denizden çok yüksek olması konumunda uygulanmaz.

Kontakt lens kullanımı allerjik konjuktiviti olan hastalarda bu tabloyu ağırlaştırabilir. Ayrıca sağlam olan gözde allerjik tabloya yol açabilir. Lens bakım solüsyonları da içerisinde bulunan prezervan koruyucu maddelerden dolayı allerjik konjuktivite yol açabilir. Allerjik konjuktivit gelişmesi durumunda kontakt lens kullanımına bir süre ara verilmelidir.

Allerjik konjuktiviti olan hastalar lens kullanırken daha fazla özen göstermeli, kontakt lenslerin daha az su kaybeden ve düşük su içeren lenslerden seçilmesi, sık değişim felsefesinin benimsenmesi gerekir. Allerjik konjuktivitin nüks ettiği mevsimlerde günlük lens kullanım süresinin kısıtlanması ve kontakt lenslerin gözdeyken prezervan içermeyen ıslatıcı damlalar ile sık sık ıslatılması problemleri ortadan kaldırabilmektedir. Allerjik konjuktiviti olan yada kontakt lens kullanım sonucu gelişen hastaların kullandıkları bakım ürünlerinin prezervan madde içermemesi gerekir.

Kontakt lens bakım sistemlerinin temiz olması, steril olmayan ürünlerin kullanılmaması, kontakt lens takılmadan veya çıkarılmadan önce ellerin yıkanması konusunda kişi bilgilendirilmelidir. Bilinmesi gereken en önemli konu kontakt lensin hiç danışılmadan, ölçüm yapılmadan kullanılmayacağıdır.

Mutlaka kontakt lens takmadan önce gözlük muayenesi yapılmalı, bu belirlendikten sonra o göze uygun lens çapının tespit edilmesidir. Bundan sonra kişinin lens kullanmasına engel teşkil edecek göz yada sistemik hastalığı olup olmadığı sorgulanmalıdır. Gözyaşı yeterliliği tespit edildikten sonra kontakt lens kullanılmalıdır. Lens kullanan kişilere ilk kullanımdan 2 ay sonra, daha sonra 6 ayda bir, mümkünse yılda bir kontrol önerilmelidir.

Bilinmesi gereken uygun şartlarda, uygun ortamda ve uygun seçilmiş lensler kullanıldıktan sonra hasta için çok konforlu bir ortam oluşturacak ve sosyal hayatı ileri düzeyde kolaylaştıracaktır.

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top