Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Kök hücre, Kordon kanı

Kök hücre nedir?

Kök hücreler, birçok dokuda bulunan değişerek vücudun diğer dokularını oluşturma yeteneğine sahip bir grup hücredir. Kök hücrelerin vücuttaki diğer tip hücrelere farklılaşma özelliğinin keşfedilmesi ile birlikte bu hücrelerin kanser, felç, parkinson, alzheimer, omurilik zedelenmeleri, kalp ve bir çok genetik kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanılabileceği fikri ortaya çıkmıştır.

Kordon kanı nedir?

Kordon kanı bebeğin doğumdan sonra göbek kordonu içinde kalan kandır. Kök hücreler açısından oldukça zengin bir kaynaktır. Kordon kanı ök hücreleri elde edilebilecek en genç kök hücreleridir. Bunlar saklanmak için dondurulduklarında yaşlanma ve yıpranma süreçleri de durdurulmuş olur.

Kordon kanı kök hücrelerinin kemik iliği kök hücrelerine göre üreme hızı daha fazladır. Kemik iliği nakli için alıcı verici arasında çoğunlukla tm br doku uyumu olması geekir. Kök hücrelerin bağışıklık red cevapları henüz tam olarak gelişmediğinden kordon kanı naklinde tam bir uyum olmasa da başarı sağlanabilir.

Bu özellik aile bireyleri arasında kordon kanı nakli gerçekleştirilmesine olanak sağlar. Tek yumurta ikizleri dışındaki kardeşler için kök hücrelerin birbrini tutma ihtimali %25 dir. Yine de yabancı bir insanın kök hücresinin tutma oranından çok daha fazladır.

Kordon Kanının Alınması

Kordon kanı bebek doğmaz ilk 10 dakika içinde, göbek bağı kesildikten sonra göbek bağının plasenta tarafında kalan bölümünden alınır. Topluma işemi doğumu yaptım hekim tarafından yapılır. Hem normal hem de sezeryan doğumlarda uygulanır.

Anne veya bebek bu işlemden dolayı herhangi bir sağlık sorunu yaşamaz ve hrhangi bir acı duymaz. Bu işlemi gerçekleştirecek olan hekimlere gerekli bilgiler önceden ulaştırımaktadır. Kordon kanı saklama işlemini gerçekleştirecek olan şirketler tarafından temin edilen özel kit içerisindeki pıhtılaşmayı önleyici madde içeren kan torbası içine toplanır. Bu kan dondurulmadan önce 72 saat bu şekilde muhafaza edilebilir.

Tedavi Edilebilen Hastalıklar

 • Lösemiler
 • Lenfomalar
 • Aplestik nemiler (kemik iliğinde hücre üretiminin olmaması)
 • Orak hücreli anemi
 • Talasemi
 • Amegakaryositik trombositopeni
 • Nöroblastom
 • Hodgkin hastalığı
 • Multipl myeoma
 • Bazı Konjenital (kalıtsal) bağışıklık sistemi bozuklukları
 • Lipozomal depo hastalıkları

Kordon Kanı Bankaları

Türkiye'de "kordon kanı" bankası olarak hizmet veren yerli ve yabancı kuruluşlar mevcuttur. Bu kuruluşlar doğumdan sonra özel kit içerisindeki kanı alıp 36-72 saat içerisinde dondurulacak yere ulaştırırlar.

Bu kuruluşlarda gelen kan (hizmet veren kuruluşa göre değişmele birlikte) bazı testlere tabi tutulur (Virüs, bakteri taraması, mantar, hepatit A-B-C kültür testleri.) Kordon kanı bankalarına ulaşan kan -196 C da sıvı azot içerisinde saklanır. Saklama işleminden önce bazı kuruluşlar kök hücreyi kandan ayırırken bazısı kanı saklar. Kök hücreye ihtiyaç olduğunda kök hücrelerin ayrıştırılması için yurt dışına gönderilmektedir.

Kordon kanı saklamanın maliyeti firmalara göre az çok değişiklik göstermektedir. Maksimum fiyat kordon kanının alınması için gereken kit, yurt dışına bu kanın ulaştırılması, gerekli standart testler, kök hücrelerin ayrıştırılarak saklanması ve ilk yıl saklama ücreti olarak 1250 dolar ve her sene ün 75 dolar civarındadır.

Türkiye'deki Kordon Kanı Bankaları

 • Babycord Turkey (www.babycordturkey.com)
 • Alphacord Turkey (www.alphacordturkey.com)
 • Acıbadem Hastanesi (www.acibademhastanesi.com.tr)
 • Yaşam Bankası (www.kordonkanibankasi.com)

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top