Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef hastalığı, kronik-iltihaplı bir deri hastalığıdır. Genelde kendini kızarık, pullu ve sık kaşınan deri bölgeleri biçiminde, diğer adıyla plakalar biçiminde gösterir. Bunlar çevredeki deriyle karşılaştırıldığında, kalınlaşmış ve belirgin bir şekilde bunlardan farklılaşmış olur.

Sedef hastalığının tıbbi tanımı – psoriasis – Yunanca Psora (“Sedef”) ve psao (“Kaşıyorum”) sözcüklerinden oluşmaktadır.

Psoriasis'in dalgalar halinde ortaya çıkması tipiktir. Bu, semptomların çok az ya da hiç görülmediği ya da hissedilmediği ve ardından hastalığın tekrar çok açık bir şekilde kendini gösterdiği zamanlar olabildiği anlamına gelmektedir. Bu tür atakların ne kadar süreceği ya da semptomsuz dönemlerin ne kadar devam edeceği, kişiden kişiye çok farklıdır ve hastalığın seyriyle sürekli olarak değişebilir.

Her ne kadar sedef hastalığı şimdiye kadar tedavi edilemez olarak kabul edilse de doktorunuzla birlikte hastalığın seyrini olumlu etkilemek için birçok şey yapabilirsiniz.

Sedef Hastalığını Yaşla Bağlantısı

Prensipte sedef hastalığına her yaşta yakalanabilirsiniz. Ancak iki yaş aralığı ilk kez ortaya çıkması açısından karakteristiktir. Hastalığın ilk kez hangi yaşta ortaya çıktığına bağlı olarak erken ya da geç tipten söz edilir.

Yani çoğu Psoriasis hastası 15 ile 25 yaşları arasında hastalanmaktadır. Bu erken tipte (geç tipin aksine) bir ailevi birikim gözlenir, yani hastalık çoğu vakada akrabalarda ya da ebeveynlerde ve büyükbaba ve büyükannelerde görülmektedir.

Geç tip olarak adlandırılan hastalık, tüm sedef hastalığı mağdurlarının yaklaşık %25'ini kapsamaktadır.  İlk olarak ortaya 40 yaş üstü, 50 ile 60 yaş arası görülmektedir. Hastalık hafif seyreder ancak genetik değildir.

Sedef Hastalığının Nedenleri ve Tetikleyicileri

Ailelerinde nesillerdir Psoriasis vakası bilinmeyen insanlar da hastalanabilirler. Özellikle sonuncusu söz konusu ise, teşhisten bu yana kendinize sıkça, bu hastalığın neden kalkıp da sizi bulması gerektiğini sormuşsunuzdur. Şu noktada size kesin bir cevap vermek mümkün değildir.

Hassas Genler

Muhtemelen sedef hastalığı hassasiyeti doğuştan vardır ya da genlerle iletilir. Ancak içinde Psoriasis eğilimini taşıyan herkes otomatik olarak hastalığa yakalanmak zorunda değildir. Psoriasis hastalığı olan bazı tek yumurta ikizleri üzerinde yapılan araştırmalar bunu göstermektedir. Vakaların yalnızca %70'inde iki kardeş birden hastalanıyor. Aynı genlere sahip oldukları için genler sedef hastalığının ortaya çıkışı için yeterli bir açıklama sunmamaktadır.

Aktif Hale Gelen Eğilimler

Hastalığın ilk kez ortaya çıkışı ve mevcut hastalıklarda atakların yenilenmesi için her insanın farklı tepki verdiği farklı dahili ve harici faktörler, diğer adıyla tetikleyicilerin olaya katılması gerekiyor.

Belli bir tetikleyici ile bir Psoriasis atağı arasındaki kesin bağlantı her zaman çok açık olarak anlaşılamıyor, çünkü bunların arasında birkaç gün ya da hafta olabiliyor.

Sedef hastalığının şimdiye kadar bilinen tetikleyicileri;

⋅ Stres, yani fiziksel ve/veya zihinsel yük

⋅ Enfeksiyon hastalıkları, örneğin virüsler (gripten sonra vs.) ya da bakterilerden kaynaklanan (özellikle streptokokların örneğin bir bademcik iltihabından sonra neden olduğu enfeksiyonlar)

⋅ İlaçlar, özellikle yüksek tansiyona karşı kullanılan ilaçlar (örneğin Beta-Blocker), zihinsel hastalıklara karşı kullanılan ilaçlar (örneğin lityum gibi) ya da sıtmanın önlenmesi ya da tedavisi için kullanılan ilaçlar.

⋅ Derinin mekanik ve fiziksel zorlanması (örneğin güneş yanığı, vücudun belli bir noktasına, örneğin takılar ya da dar giysiler nedeniyle sürekli baskı uygulanması)

⋅ Hormonal değişim (örneğin ergenlikte ya da menopoz döneminde)

⋅ Çevre etkileri (örneğin iklim değişimi, özellikle nemli-soğuk havalar)

⋅ Aşırı kilo ya da yoğun kilo artışı

⋅ Aşırı alkol kullanımı

⋅ Sigara içmek

Sedef Hastalığında Vücutta Neler Olur?

Bireysel farklı tetikleyiciler hastalığın ortaya çıkmasına ya da bir psoriasis atağına yol açabilir. Kızarık, çoğu zaman kaşınan plakalar ve bir pul tabakası, bu durumda gözle görülebilen ve hasta için hissedilebilen belirtilerdir. Peki, ama bunun arkasında, vücutta yaşanan hangi süreçler saklanıyor?

sedef hastalıgi 2

Aşırı hevesli bağışıklık hücreleri Cilt kızarıklığı ve kaşıntı, enfeksiyon süreçlerinin ifadesidir, bunlar bağışıklık sisteminin savunma hücreleri tarafından yaratılır. Aslında saldırganları, örneğin bakterileri zararsız hale getirmesi gereken bu hücrelerin neden vücudun kendi dokularına saldırdığı henüz kesin olarak keşfedilememiştir.

Belli şartlar altında Psoriatiklerin bağışıklık sistemi – otoimmun bir hastalıkta olduğu gibi – üst deri hücrelerinin üst yüzeyindeki (keratinositler) yapıları, streptokok ailesinden bakterilerin üst yüzeyindeki protein yapılarıyla karıştırıyor. Bunun sonucunda sözde “davetsiz misafirlere” saldırıyor. Üst deri hücreleri de bu saldırıya bir enfeksiyon tepkisiyle karşılık veriyor.

Yüksek hızda deri hücresi üretimi Bunun ötesinde enfeksiyonu destekleyen hormonlar, deri hücrelerini normal deri rejenerasyonu için gerekenden daha hızlı ve daha yoğun üremeye teşvik eder. Sağlıklı deri kendini ortalama her 28 günde bir yenilerken, bu süreç sedef hastalığı olan hastalarda sekiz kata kadar daha hızlı gerçekleşir.

Bu çok kısalan zaman aralığı, aşırı üretilen deri hücrelerinin kalitesine de etki eder. Bunlar üstteki deri tabakalarına ulaşana kadar tam olarak gelişemez. Deri üst yüzeyinden ayrılmayan, yoğun bir olgunlaşmamış deri hücresi yığılması olur. Böylece Psoriasis için tipik olan katı pullar oluşur.

Sedef hastalığı esas olarak vücudun her yerinde ortaya çıkabilir. Ancak bazı noktalar çok sık etkilenir, örneğin dirsekler (tüm hastaların yaklaşık %70'inde) ve dizler (tüm hastaların yaklaşık %50'sinde) ve ayrıca kaba etlerin üst tarafı (kuyruksokumu/bel omuru alanı).

Sedef hastalarının neredeyse %80'inde kafa derisi Psoriasis'i de vardır. Vücudun bu noktası da insanların gözlerinden çok zor saklanabildiği ve kafa derisi Psoriasis'i çoğu zaman yoğun kepek oluşumuyla paralel ilerlediği için hastaları özellikle rahatsız etmektedir. Ancak günümüzde etkili ve tolere edilebilen, kafa derisinin özel ihtiyaçlarını dikkate alan terapi seçenekleri bulunmaktadır.

Ancak yalnızca deri değil, tırnaklar, mukoza tabakaları (örneğin dil ya da genital bölge) ve hatta eklemler bile enfeksiyonlara maruz kalabilmektedir. (Psoriasis artiritis).

Bu nedenle sedef hastalığı bazen deri hastalıklarından değil, sistemik ( tüm vücudu etkileyen) hastalıklardan sayılmaktadır.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top