Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Melatonin

Pineal bezin salgıladığı hormon olan melatonin basında yanlış bilgi verilen reklamlara ve spekülasyonlara konu olmuştur. Bu konudaki birçok kitap melatonin değeri ile ilgili son derece abartılı iddalara yer vermiş ve onu her derde deva yaşlanmayı önleyici bir madde olarak göz önüne sermiştir.

 

Bu iddalar, melatoninin fizyolojik fonksiyonları ve tedavi edici potansiyeli ile ilgili bilinen bilgilerin çarptırılmış halidir.

Melatonin ile ilgili bilinenler kısaca şu şekilde özetlenebilir. Melatonin normalde geceleri üretilir ve vücuda karanlığın sinyali olarak değerlendirilebilir. Araştırılan bütün hayat biçimlerinde melatonin günlük ritim (uyku - uyanıklık) ve mevsimsel ritim veya ikisini de organize eden zaman sinyali gibi işlemektedir.

İnsana verildiğinde hızlı, geçici, hafif, uyutucu etki ve düşük dozlar verildikten sonraki üç ya da dört saat içinde ise uyanıklık seviyesini, vücut ısısını ve performansını düşürücü etkiye sahiptir. Doğru zamanlama ile vücut saatini geriye veya öne alabilir ve sonuçta uyku veya vücuttaki fonksiyonlarını zamanlama ile ilgili bozukluklarını tedavi etme potansiyeline sahiptir.

Normal sağlıklı insanların bile iç saatleri gecikmeye yatkınlık gösterebilir ve onları sosyal ve iş hayatlarını izin verdiğinden daha fazla uyumaya sevk edebilir. Bazı yazarlar, yaşlılıkta az uyuma ile ilgili "melatonin eksikliği" sendromu tanımlamışlardır ancak bunun spesifik mi yoksa ritmik fonksiyonun azalmasından dolayı mı olduğu tartışılabilir.

 

Melatonin serum konsantrasyonu genç sağlıklı erişkinde çok düşük olabilir. Melatoninle tedavinin zamanlaması, vücut saatinin bilinmesiyle tahmin edilebilir ve bu bir ölçüde alışılmış uyku saati ve uyuma süresiyle değerlendirilebilir. Zaman dilimini geçen seyahatlerde ve vardiyalı çalışanlarda zamanlamayı tam olarak yapmak basit değildir. Dozun zamanının yanlış ayarlanması önemli uyanıklık problemlerine yol açabilir.

Melatoninin görme bozukluğu olan kişilerin uyku uyanıklık siklusundaki bozuklukta, gecikmiş uyku fazı sendromunda, özürlü çocuklarda ve yaşlılarda görülen insomniada yararlı olduğu ispatlanmıştır. Normal sağlıklı erişkinlerde uyku kalitesi iyileştirilebilir. Bu koşullar veya endikasyonlarm hiçbiri için büyük çalışmalar yapılmamıştır. Sonuçta başarıyı gösteren hiçbir objektif ölçü elde edilememiştir.

Melatoninin istenmeyen etkileri de vardır. Eğer alışagelmiş ortamda bulunmayan insanlara (devamlı loş ışıktabulunanlar gibi) verilirse uyku parçalara bölünebilir. (Yayımlanmamış bilgi.) Melatoninin yüksek konsatrasyonlarda antioksidan ve immüno stimülan etkisi vardır. Ancak krooksidan ve immün süpresör etkileride tanımlanmıştır. Melatoninin invitro koşullarda kanser hücrelerinin büyümesini önlediği yönünde iddia vardır. Ancak hamsterlarda melanom büyümesini hızlandırabilir. Kematoropi ve immino terapide adjuvan olarak kullanılması için yapılan klinik deneylerin sonuçları henüz değerlendirilebilecek safhada değildir.

Melatoninin insan hayat süresini uzatabildiği, kardiyolasküler ve seksüel fonksiyonları geliştirebildiği ve AİDS yada Alzheimer hastalığını iyileştirebildiği yönünde popüler yayınlarda bazı iddialar bulunmaktadır ve bunların hiç biri bilimsel temeller dayanmamaktadır. Emniyet sorunu daha çözüme ulaşmamıştır ve bu yüzden çok büyük önem taşımaktadır.

Melatoninin gebelikte anne ve fetus üzerinde ve başka ilaçlarla birlikte kullanıldığında ne tür etkiler yaratacağı bilinmemektedir.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top