Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."

Vücutta hiçbir faydalı işlevi bulunmayan toksinler, halsizlik, metabolizmanın yavaşlaması ve depresyon hissinin artması gibi birçok sorunlara neden olan zararlı maddelerdir. Bu nedenle vücuda hiçbir olumlu etkisi olmayan bu zararlı maddelerin atılması gerekir.

Vücutta toksinin oluşma nedeni birçok faktöre dayanmaktadır. Sağlıklı ve düzenli beslenmemek, zararlı gıdalar tüketmek bu nedenlerin başında gelir.

Günlük hayatın koşuşturmacası içerisinde zaman zaman vücut sağlığımıza zaman ayırmayı ihmal ederiz. Bunun sonucu olarak zararlı maddeler vücudumuzda birikir ve zamanla etkisini farklı şekillerde göstermeye başlar. Söz konusu bu zararlı maddeler toksin adı altında toplanır. Toksinler, kronik rahatsızlıklara ve vücut sağlığının olumsuz etkilenmesine neden olur. Bu nedenle toksinleri daha yakından tanımak ve bu toksinlerden arınma yolları hakkında bilgi edinmek yaşam kalitesinin yeniden artmasına getirecektir. İçeriğimize göz atarak toksin nedir ve toksin vücuttan nasıl atılır gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz.

 

 

Toksin Nedir?

Toksinler çevresel faktörler nedeniyle vücutta biriken zararlı maddelerdir. İlk aşamalarda zararlı yönleri tehlikeli boyutta olmasa da zamanla vücutta toksin birikmesi belirtileri kendini karaciğer, akciğer, bağırsaklar ve damarlarda ciddi sağlık sorunları ile gösterir. Toksinlerin temel fonksiyonu hücre yenilenmesini engellemektedir. Bunun sonucu olarak ölü hücreler zararlı bakterilerin oluşmasına zemin hazırlar ve bu durum ödem ile sonuçlanır. Çoğu kişi toksinler nedeniyle kilo vermekte zorlanır.

Toksinler zararlı maddeler olduğu için mutlaka vücuttan atılmalıdır. Vücutta toksin birikmesi genellikle beslenme ile ilişkilidir. Buna rağmen toksinleri vücuttan atmak sanılanın aksine zorlu bir süreç değildir. Sağlıklı bir beslenme şekli, spor ve doğal ürünlerle birkaç hafta içerisinde gözle görülür sonuçlar elde etmek mümkündür. Uzmanlara göre migren, reflü, sindirme güçlüğü gibi sorunların ana nedeni de bazen toksinler olabilir. Toksinler bağırsak florasına nüfus ettiği için bağırsakların işlevselliğinde zaman zaman sorunlar görülebilir.

Toksinler vücutta farklı biçimlerde oluşabilirler. Çoğu zaman toksinin dışarıdan kaynaklı olduğu düşünülse de bazen vücut da toksin oluşumu için zemin hazırlar. Ancak vücudun tek isteği, toksini dışarı atmaktır. Toksin birikmesi toksik ortam yani zehirli alan oluşmasına neden olur. Bu nedenle toksinlerden arınmak sağlığı korumanın en önemli kuralıdır.

Toksinler Nasıl Oluşur?

Toksinlerin asıl oluşma nedeni besinlerdir. Besinlerden vücudumuza geçen kimyasal içerikler, katkı maddeleri, hazır yemekler, fast foodlar, genetiği değiştirilmiş ürünler toksin oluşumuna zemin hazırlarlar. Dolayısıyla uzun süre bu tarz ürünlerle beslenmek vücutta toksik bir ortam yaratır. Toksin vücut sağlığının en büyük düşmanıdır ve kronik rahatsızlıklarla birlikte birçok hastalıklara neden olur.

Toksin vücuda sadece yiyeceklerle alınmaz. Aynı zamanda temizlik ürünleri, kozmetik ürünler, hava ve su gibi faktörler de toksine sebebiyet verir. Bu nedenle solunan havanın ve içilen suyun temiz olmasına dikkat edilmelidir. Buna ek olarak içeriği temiz olan temizlik ürünleri kullanılmalı ve kaliteli kozmetik markalar tercih edilmelidir. Bu sayede toksik madde alımı büyük oranda azaltılabilir. Aynı zamanda cilt güzelliği de korunmuş olur.

Toksin Vücuttan Nasıl Atılır?

Toksinlerden kurtulmanın birçok yöntemleri bulunmaktadır. Bunun için öncelikle toksinin oluşma nedenine göz atmak gerekir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu zararlı maddelerin en büyük sebebi, zararlı gıdalar ve sudur. Tabii ki burada söz konusu olan su, içerisinde zararlı maddeler bulunduran, arındırılmamış sulardır. Dolayısıyla boşaltım yöntemi ile toksinlerden kurtulmak mümkündür. Bunun için bağırsakları temizleyen ve böbreklerin çalışma fonksiyonunu düzenleyen bir yönteme ihtiyaç duyarız. Detoks bu noktada kurtarıcı yöntem olarak karşımıza çıkar.

Detoks, sıvı beslenme olarak geçer ve vücut bağışıklık sistemini güçlendiren içeriğe sahip olması ile bilinir. İçerisinde birçok faydalı vitamin ve mineraller barındıran detoks suları sayesinde kendinizi yeniden doğmuş gibi hisseder ve tazelenmiş ve zararlı maddelerden arındırılmış bir vücuda sahip olursunuz. Buna ek olarak sıvı beslenme sporla birlikte uygulandığı zaman daha etkili sonuçlar verecektir. Spor sayesinde mineraller vücuttan cilt yoluyla atılır. Sonuç olarak detoksu sporla destekleyerek vücudunuzu kısa sürede toksinlerden arındırabilirsiniz.

 

 

Vücut temizleyici detoks suları olarak aşağıdakileri gösterebiliriz;

Naneli Detoks Suyu

Malzemeler;

  • Salatalık dilimleri,
  • 700 ml soğuk su,
  • Nane yaprakları,
  • Yarım limon (dilimlenmiş),
  • Çeyrek portakal (dilimlenmiş).

Tek yapmanız gereken tüm meyve ve sebzeleri bir su sürahisinde toplamak olacaktır. Karışımı birkaç saat beklettikten sonra tüketebilirsiniz. Nanenin sindirim sistemini kolaylaştıran etkisi ve portakalın bağışıklık sistemini güçlendirmesi sayesinde vücudunuz zararlı maddelerden arınacaktır.

Çilek ve Naneli Detoks Suyu

Malzemeler;

  • Nane yaprakları,
  • 700 ml su,
  • 1 adet çilek (dilimlenmiş),
  • Çeyrek çay kaşığı tarçın,
  • Çeyrek elma (dilimlenmiş).

Bu detoks suyunda da tüm malzemeleri bir sürahide birleştirmek yeterli olacaktır. Bu sayede vücudunuzda atık maddeler kısa sürede arındırılır ve çileğin antioksidan özelliği sayesinde hastalıklardan korunarak sindirim sisteminiz temizlenir.

Toksin Arındıran Besinler

Günlük hayatta vücudun maruz kaldığı çevresel etmenler neticesinde birçok zararlı maddeler vücutta toksik ortam oluştururlar. Bu toksik ortamın etkisini azaltmak ve vücudu zararlı maddelerden arındırmak için sağlıklı beslenmek gerekir. Bu bağlamda aşağıda toksin atan besinler listesine göz atabilirsiniz;

Enginar

Toksinlerin zarar verdiği organlardan biri de karaciğerdir. Enginar yapraklarında bulunan sinar, kandaki kolesterolü kontrol altında tutar. Buna ek olarak safra akışına iyi geldiği için toksinlerin vücuttan atılmasında etkili rol oynar.

Pancar

Karaciğerin düzenli olarak çalışmasını sağlar ve mide – bağırsak fonksiyonlarını düzenler. İçerisinde bulunan A, B ve C vitaminleri ise bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Aynı zamanda vücut için yararlı mineraller açısından da zengindir.

Salatalık

Salatalığın %90’ı sudur. Bu nedenle bol bol su tüketmek isteyenler için ideal bir besindir. Aynı zamanda vücuttaki toksinleri arındıran besin olarak da bilinmektedir. Maydanozun toksin attırıcı özelliği sayesinde bu sebzeyle birlikte tüketilebilir.

Su

Su, sadece toksinlerin atılması için değil, vücudun birçok diğer işlevinin düzenlenmesi için en etken içecektir. Günlük 2 – 3 litre su tüketmek vücudu zehirli maddelerden temizler ve toksinin olumsuz etkilerini kısa sürede ortadan kaldırır.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top