Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."

Brakiterapi, kanser hücrelerini öldürmek için hastanın vücuduna yerleştirilen radyoaktif kaynakların kullanılmasıdır. Kelime iki Yunanca kelime, brachy (kısa mesafe) ve terapi (tedavi) birleşiminden gelmektedir.

Bu yöntem kullanılarak prostat kanseri, rahim ağzı kanseri ve endometriyal kanser gibi vücutta diğerleri de dahil olmak üzere birçok farklı kanser türü tedavi edilebilir.

Brakiterapinin avantajı, daha hedeflenen bir alanda ve vücudun dışından iletilen bir radyasyon ışını ile mümkün olandan daha kısa bir sürede daha yüksek bir radyasyon dozunun kullanılmasıdır. Bir tümörün yanına veya içine yerleştirilen radyoaktif kaynak, kanser hücrelerinin DNA'sını (genetik materyal) tahrip eder ve bunların büyümesini ve bölünmelerini önler.

Farklı brakiterapi türleri nelerdir?

Geçici: Radyoaktif malzeme bir kateterin içine (rektum, vajina, uterus veya tümörün kendisi gibi bir vücut boşluğuna yerleştirilebilen dar bir tüp) belirli bir süre boyunca yerleştirilir, sonra alınır.

Yüksek doz oranı (HDR): Kısa bir süre için yüksek doz radyasyon, seans başına yaklaşık 10-20 dakika.

Düşük doz oranı (LDR): Uzun bir süre boyunca, yaklaşık 20-50 saat boyunca verilen düşük radyasyon dozu.

Darbeli doz hızı (PDR): Radyasyon sürekli değil, düzenli bir şekilde (genellikle saatte bir kez) verilir.

Kalıcı veya kalıcı LDR: Ayrıca tohum implantasyonu olarak da bilinir. Bir tanecik tanesinden daha küçük olan radyoaktif tohumlar veya topaklar tümörün içine veya yanına yerleştirilir ve kalıcı olarak bırakılır. Birkaç ay sonra tohumlar radyoaktivitelerini kaybedecekler ancak hastaya zarar vermeden vücutta kalabilirler. Tohumlara ek olarak, diğer dağıtım yöntemleri, şeritler, teller, iğneler, kapsüller, balonlar veya tüplerdir.

 

 

Hasta brakiterapiye nasıl hazırlanmaktadır?

  • Kan testleri
  • Ultrason, MRI veya CT taramaları gibi görüntüleme testleri
  • Elektrokardiyogram (EKG)
  • Göğüs röntgeni
  • Bağırsak temizliği

Bu testler brakiterapi sırasında ne tip bir anestezi kullanılacağının belirlenmesine, tedavinin gidişatının planlanmasına ve kanserli dokuların bilgisayar görüntülerinin net ve açık olmasını sağlamaya yardımcı olur.

Brakiterapi nasıl yapılır?

Hasta genellikle ameliyathanede genel veya lokal anestezi alır, bundan sonra radyoaktif maddeler plastik veya metal kateterler veya iğneler kullanılarak vücut boşluklarına veya vücut dokularına yerleştirilir. Doktor kateterin yerleştirileceği yeri bulmak için büyük olasılıkla bir görüntüleme testinin sonuçlarını kullanacaktır.

Radyoaktif elementler vücudun içinde kalıcı olarak kalacaksa, implantlar yerleştirildikten sonra kateterler veya iğneler çıkarılır. İşlem tamamlandıktan sonra hasta eve gidebilir.

Geçici düşük doz oranı terapisinde, implantlar saatlerce veya alınmadan 1 ila 7 gün önce yerinde kalır. Bu süre zarfında, hastanın başkalarının radyasyona maruz kalmasını sınırlandırmak için özel bir hastane odasında tutulması muhtemeldir. İmplant yerindeyken, ziyaretçilerle geçirilen süre kısa tutulabilir.

Yüksek doz oranlı terapide, implantlar bir seferde birkaç dakika süreyle yerinde dururken güçlü bir radyasyon dozu iletir ve ardından alınır. İmplantları iletmek için kullanılan kateter, tedavi süresince yerinde kalabilir veya her seanstan önce yerleştirilebilir. Tedavilerin günler veya haftalar boyunca birkaç kez tekrarlanması gerekebilir; bu süre zarfında hastanın hastanede kalması veya hastaneye günlük geziler yapması gerekir.

Brakiterapi almak, aplikatörün yerleştirildiği alandaki bir rahatsızlık veya hassasiyet dışında, genellikle ağrılı değildir. Bu rahatsızlığı azaltmak için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Vücut iyileştikçe tedaviden birkaç gün sonra ekstra uyku veya dinlenme dönemleri gerekebilir.

Alınan implantın türü ve tedavi programı, bulunduğu yerdeki kanser şekline, hastanın genel sağlığına ve daha önce tamamlanmış veya gelecekte gerekli olacak diğer tedavilere bağlı olacaktır. Örneğin, brakiterapi tek başına veya her bir tedavinin nasıl uygulandığına dair kararları etkileyecek harici radyasyon tedavileri ile kombinasyon halinde kullanılabilir.

Brakiterapi sonrası alınması gereken herhangi bir önlem var mı?

Kalıcı implantlar yerleştirildiğinde, haftalar veya aylar boyunca radyasyon yaymaya devam ederler. Çünkü bu radyasyon çok uzaklaşmazsa, başkalarını açığa vurma riski azdır. Bununla birlikte, hastaya ilk iki ay boyunca hamile kadınları ve çocukları (18 yaşından küçük) saatte 20 dakikadan fazla kucağında bırakması önerilebilir. Başkalarının yanında olmak için başka bir önlem yoktur.

 

 

Bu tür önlemler geçici brakiterapide gerekli değildir, çünkü radyasyon kaynağı çoktan kaldırılmıştır.

Brakiterapi tedavisinden sonraki adımlar nelerdir?

Brakiterapi tedavileri tamamlandıktan sonra, muhtemelen bir dizi takip muayenesi yapılacaktır. Bunlar, doktora hastanın genel fiziksel durumunu inceleme ve gerektiğinde görüntüleme prosedürlerini veya laboratuvar testlerini yapma şansını verecektir.

Tedavi sonrası ziyaretler önemlidir, çünkü doktorun, tedaviden sonra kanserin stabilize edilip edilmediğini veya değiştiğini belirlemesini sağlar. Bu ziyaretler ayrıca hastaların olabilecekleri yan etkileri veya endişelerini bildirmelerini sağlar.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top