Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."

Kist hidatik, halk arasında “kediden, köpekten geçen kistik hastalık” diye tabir edilen ve “ekinokokkus granülozus” adında bir parazitin yol açtığı hastalıktır.

Toplumda özellikle hastalıklı olan küçük baş (koyun gibi) hayvanlarda, hastalıklı olan organların uygun imha edilmemesi nedeniyle insanların yiyeceğine, özellikle sebzelere bulaşan, kirli sularla geçen ve bağırsak sisteminden karaciğere ilerleyip, buraya yerleşen bir hastalıktır.

Bu hastalık yüzde 65 oranında karaciğere, yüzde 25 oranında akciğere, yüzde 10 oranında ise vücudun her türlü organ ve dokusuna yerleşebilir. Türkiye de sık görülen kist hidatik tablosuna kırsal kesimde yüzde bir oranında rastlanır. Türkiye dışında; Akdeniz havzasında, özellikle güneyi ve doğusunda yüksek oranda olmak üzere, Balkanlarda, Hindistan da, Çin'in bazı bölgelerinde, Latin Amerika'da, Sahra Çölü'nün güneyindeki Afrika ülkelerinde sık görülen bir hastalıktır.

Kist hidatik hastalığı, Dünya Sağlık Örgütü sınıflamalarına göre 'ihmal edilen hastalık' grubundandır. Bu hastalık, yoksul ülkelerin özellikle kırsal kesiminde yaşayan ve hayvancılık yapan yoksulların hastalığıdır.

Ancak büyük şehirlerde yaşayan her sosyal sınıftan ve her kültürel kesimden insanın etkilendiği bir hastalık olduğunu da unutmamak gerekir. Genellikle karaciğere yerleştikten sonra kistik yapılann ortalama bir yıl içerisinde 1 cm civarında büyüdüğü iddia edilir. Bu konu ile ilgili görüşler farklıdır ancak çapı 6-7 cm'ye ulaşan kistik bir lezyonun en az 5-6 yıllık bir geçmişinin olması gerekir.

Hastalık yerleştiği organa göre bulgu verebilir. Karaciğere yerleştiği zaman çevre organ ve yapılara baskı söz konusuysa, bazı belirtiler ortaya çıkabilir. Karının sağ üst kadranında ağrı olabilir. Eğer safra yollarına baskı yapıyorsa ya da safra yollarına patlayıp açılmışsa buna bağlı sarılık tablosu ile hasta gelebilir. Ancak vakaların neredeyse dörtte üçünde hiçbir klinik bulgu olmadan hastalık varlığını sürdürebilir.

Ortaya çıkan klinik bulgulara göre hastanın değerlendirmesini yapmak gerekir. Klinik bulgu vermeyen kistlerin başka amaçla yapılan ultrasonografı ve bilgisayarlı tomografi gibi tetkiklerde tesadüfen saptanması söz konusudur.

Canlıysa Tedavi Edilmeli

Canlılık bulgusu içeren tiplerinin tedavi edilmesi gerekir. Bütün kist hidatikler canlı kabul edilmezler. “Garbi sınıflaması” ve 'Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sınıflaması' diye iki önemli sınıflama vardır. WHO sınıflamasında I, II, III (CE1/CE 2 ve CE a-b) evresinde olanlar tedavi edilmeli, IV, V (CE 4 ve CE 5) diye tanımlananlar sadece yılda bir kez ultrasonografi ile tetkik edilmelidir.

Tedavi Seçenekleri

-       Cerrahi Tedavi

Tedavi alternatifi olarak üç opsiyon vardır. Geleneksel tedavi cerrahidir. Ancak cerrahi yüzde 1-2 oranında mortalite (ölüm oranı), yüzde 30-80 oranında ameliyat sonrası komplikasyon, yüzde 5-10 oranında hastalığın tekrarlaması ve 2-4 hafta arasında hastanede kalış süresi anlamına gelir. Bütün bu oranlar yüksektir. Farklı tedavi seçeneği arayışları da bu oranların yüksekliğinden kaynaklanmıştır.

-       İlaç Tedavisi

İkinci tedavi alternatifi ilaç tedavisidir. Ancak bugün için kullandığımız ilaçlarla karaciğer kist hidatiklerini tam tedavi etmek yüksek oranlarda mümkün değildir.

Başarı oranları yüzde 50'ler civarındadır ve tedavi edildiği varsayılan hastaların yüzde 25'inde iki yıl içerisinde tekrarlama ortaya çıkar. Bu nedenle tıbbi tedavi, yani ilaç tedavisi tek başına etkin bir tedavi alternatifi olarak kabul edilemez.       

-       Pair Tekniği

Üçüncü tedavi alternatifimiz perkütan tedavidir. Perkütan tedavi 80'lerin ortasından itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Üç teknik söz konusudur. Bunlardan bir tanesi “PAIR” tekniğidir. Bu teknik sadece iğne ile uygulanır. Özellikle içinde kız vezikül içermeyen tiplerde ciddi bir tedavi alternatifi olarak kabul edilmektedir ve hem ülkemizde hem de dünyada basan ile uygulanmaktadır.

PAIR tekniğini kullanamadığımız zaman kateterizasyon tekniği kullanılır. Bu teknikle kistin içerisine küçük bir hortum yerleştirilerek bazı ilaçlar verilip kist içerisindeki parazitlerin ölmesi ve içinin boşaltılması sağlanır. Bu tekniği özellikle PAIR tekniğinin, teknik problemleri olduğu zaman kullanmayı arzu ederiz.

-       Mocat Tekniği

İçerisinde kız vezikül olan alt tiplerde PAIR tekniği ile tedavi mümkün değildir. Kız vezikül içeren tipler için özel olarak geliştirilen MoCaT adı verilen (modifiye kateterizasyon tekniği) kullanılmaktadır. Bu teknik ekibimizce geliştirilmiştir. Esas itibariyle ameliyatsız olarak bu kistlerin içinin kateter aracılığıyla boşaltılması esasına dayanır. Oldukça başarılı bir tekniktir ve hastalan ameliyattan korumak için başvurulması gereken bir alternatif olduğunu söylemek gerekir.

Tedavi Sonrası

PAIR tekniği kullanıldığında işlem yapılır, hasta bir gece hastanede kalır ve ertesi sabah evine gönderilir. Kateterizasyon tekniğinde ortalama birkaç gün devam eden hastanede kalış süresi söz konusu olabilir. MoCaT tekniği kullanıldığında ise bu süre biraz daha uzundur. Ancak MoCaT tekniğinin diğerlerine üstünlüğü, kız vezikül içeren alt tiplerde tekrar etme oranının diğerlerine nazaran daha düşük olmasıdır.

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top