Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."

Kapsül endoskopi tüm ince bağırsağı ve bazı durumlarda kaim bağırsağı, hastaya bir sıkıntı vermeksizin görüntülememizi sağlayan bir yöntemdir. İlk olarak 2001yılında Amerika’da onay aldıktan sonra birçok ülkede yaygın kullanımı başlamıştır.

Yutulan bu kapsül 26 mm uzunluğumda, 11mm çapında büyükçe bir vitamin hapı boyutlarındadır. Kapsülün içinde bir ışık kaynağı, 3 adet lens, bir kamera, pil ve çekilen görüntüleri aktaran bir verici vardır.

Kapsül saniyede 2 fotoğraf çekerek, bunları hastanın vücuduna yapıştırılan EKG veya holter çekiminde kullanılanlara benzer alıcılara ve buradan da bele takılan bir kemer içindeki kayıt cihazına aktarır. Yaklaşık 8-10 saat süren kayıt süresi sonunda bu yapışkan alıcılar ve kayıt cihazı çıkartılır, ve cihazdaki görüntüler özel bir bilgisayar programı yardımıyla bir film haline dönüştürülerek, bilgisayar monitöründe dok tor tarafından incelenir. Bu inceleme 2 saat civarında sürer.

 

 

Yemek borusu, mide, on iki parmak bağırsağı, kalın bağırsak ve ince bağırsağın son kısmı endoskopik olarak incelenebilirken, yaklaşık beş metre uzunluğu olan ince bağırsakların direk görüntülenmesi yakın zamana kadar mümkün olmuyordu.

Halk arasında kireçli su diye tabir edilen baryum içilerek çekilen pasaj grafileri, enteroklizis ve bilgisayarlı tomografi ince bağırsakların görüntülenmesinde bir miktar yardımcı oluyordu. Sonradan push enterosko pi veya yakın yıllarda kullanılmaya başlanan balon endoskoplar ile ince bağırsakların direk olarak görüntülenip bu bölgeyi ilgilendiren hastalıkların tanı ve tedavisi mümkün olmaya başladı. Bununla birlikte, bu endoskopik yöntemler hem hasta hem de uygulayıcı doktor tarafından meşakkatti, uzun süren ve sedasyon, yani damardan yapılan bazı ilaçlarla uyku hali gerektiren yöntemlerdir. Kapsül endoskopisi ise hastaya rahatsızlık vermeyen ağrısız bir yöntemdir.

Nasıl hazırlık yapılır?

Kapsülü yutmadan bir önceki öğlen yemeği sonrası hasta, sadece çay kahve, tanesiz, posasız içecekve meyve suları içmeye başlar (ör: elma suyu gibi). Kırmızı ve mor renkte meyve suları tercih edilmez. Görüntü kalitesini artırmak için ishal yapıcı bir ilaçtan bir miktar içerek bağırsağın temizliğinin yapılması tercih edilir. Kapsül yutulmadan önce 12 saatlik bir açlık gereklidir. Ayrıca işlemden sonraki 24 saat sigara içilmemelidir.

Uygulama nasıldır?

Ertesi sabah hastanede kapsül bir bardak su ile yutulur. Takiben hasta beline kemer gibi takılan kayıt cihazı ile beraber günlük işlerine devam edebilir, yalnız ağır fiziksel aktiviteler ve öne eğilmekten kaçınılmalıdır. Kapsül içildikten 2 saat sonra az miktarlarda sıvı alınabilir, 4 saat sonra da hafif bir gıda alımı olabilir. Hasta alması gereken ilaçları kapsülü yutmadan 2 saat önce veya 2 saat sonra alabilir.

Kapsül yutulduktan 8-10 saat sonra kayıt sona erer. Alıcılar ve kayıt cihazı hastanede çıkarılarak hasta gönderilir.

Hangi durumlarda uygulanır?

• İnce bağırsak hastalığından şüphe edilen durumlarda,

• Nedeni bilinmeyen demir eksikliği anemisi ve bağırsaklarda olan gizli kanama şüphesinde,

• İnce bağırsakların polip ve tümörleri ile bazı durumlarda çölyak hastalarında,

• Kronik ishal veya malabsorpsiyon (emilim bozukluğu)olan hastalarda,

 

 

• İlaçlara bağlı olan ince bağırsak zedelenmelerinde tanı koymak için önemli bir yöntemdir.

Vurgulanması gereken önemli bir konu, halkamsında bu işlemin rutin endoskopi veya kolonoskopi yerine yapıldığıgibi bir yanlış algılama vardır. Bu işlem rutin endoskopi veya kolonoskopinin yerine değil, onlara ek olarak, tamamlayıcı olarak uygulanan biryöntemdir.

Kime uygulanmaz?

Bilinen veya şüpheli sindirim kanalı tıkanıklığı veya yutma problemi olan hastalara uygulanmamalıdır. Kalp pili olan hastalarda uygulanabilir ancak kalp ritmi monitörize edilmelidir.

Yan etkileri var mıdır?

Uygulanan hastaların %1’inden azında kapsül bağırsakta takılı kalabilir. Bu durumda endoskopik veya cerrahi yolla çıkartılması gerekebilir.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top