Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Panik Atak

Çarpıntı, nefes darlığı ve baş dönmesi gibi belirtilerle kendini gösteren panik atak, kişilerin sosyal ve mesleki yaşantısını olumsuz etkilemektedir. Panik Atak hastalığından ise doğru tanı ve tedavi yöntemleri ile kurtulmak mümkündür.

Yoğun ve Şiddetli Kaygılar Panik Atak Olarak Karşımıza Çıkar

Günümüzde kaygı, endişe ve stres birçok kişinin gündelik yaşamının bir parçasıdır. Kaygılı olmanın kendi başına profesyonel yardım arayışı gerektirmediğini hemen herkes bilir. Aslında kaygı tehlikeli ve zor durumların habercisi olan bir sinyal olarak gerekli olan tepki sisteminin temelini oluşturur. Ancak kaygı şiddetli bir hal aldığında kaygıya bedensel belirtiler eşlik eder. Aniden ve genellikle nedensiz ortaya çıkan yoğun kaygıya; çarpıntı, nefes darlığı, baş dönmesi gibi belirtiler eşlik ettiğinde artık panik atak baş göstermiş demektir.

Çarpıntı ve Nefes Darlığı Belirtilerinin Yanlış Yorumlanması Korkuyu Arttırıyor

Panik atak genellikle kişinin göğsünde bir ağrı ya da baş dönmesi gibi bir belirti ile başlar ve ardından çarpıntı, titreme, terleme, üşüme, sıcak basması, mide bulantısı ve kolda uyuşma gibi belirtiler eşlik eder.

Panik atak belirtileri için ortada bir neden göremeyen kişi ansızın çıkıveren çarpıntı ve nefes darlığı gibi belirtiler nedeniyle kalp krizi geçirdiğini, boğulmak üzere olduğunu veya felç geçirmekte olduğunu düşünerek daha da korkabilir. Bu belirtiler tekrarlayıcı olduğunda bu sefer de süreğen bir tekrar panik atak geçirme korkusu yani 'beklenti anksiyetesi' kişinin peşini bırakmaz.

Panik atak hastaları bu belirtileri yatıştırmak ve kaynağını araştırmak için acil servislere, kardiyoloji uzmanlarına, bazen de nöroloji ve göğüs hastalıkları uzmanlarına başvurduktan sonra psikiyatriste yönlendirilirler. Bu branşların uzmanlarınca yapılan tetkik ve incelemeler sonucunda fiziksel bir rahatsızlıkları olmadığını öğrenen hastalar belirtilere anlam vermekte zorlanırlar.

Panik Atak Durumsal Olabilir veya Beklenmedik Zamanda Gelebilir

Panik atak birçok psikiyatrik rahatsızlığa eşlik eder. Ani, tekrarlayıcı beklenmedik biçimde ortaya çıkan panik ataklar söz konusu ise bu durumda Panik Bozukluğun-dan (Panik Atak Hastalığı) söz edilir.

Fiziksel ve ruhsal sıkıntının çok yoğun ve baskılı bir birleşimi olan panik atak panik bozukluk dışında da görülebilir. Anksiyete bozuklukların çoğunda ve bazı tıbbi hastalıklarda da panik ataklar gözlenebilir. Örneğin; bazı panik ataklar sadece belli durumlarda ortaya çıkmaktadırlar. Kapalı alanlarda, metro ve diğer toplu taşıma araçlarında, uçağa binerken, sosyal ortamlarda, topluluk içinde konuşurken veya kişi yalnız kaldığında ortaya çıkan panik ataklar diğer kaygı bozukluklarında sık görülürler.

Panik Atak Esnasında Görülen Belirtiler

• Kalp çarpıntısı veya göğüs ağrısı,

• Terleme, titreme, çırpınma,

• Nefesinin yetmemesi, boğulma hissi,

• Kalp krizi geçirme veya ölüm korkusu,

• Bulantı veya karın ağrısı,

• Baş dönmesi, sersemlik ve bayılma hissi,

• Ortam ve zamandan kopukluk hissi, kaybolma hissi,

• Kontrolünü kaybetme, "delirme" ya da ölme korkusu,

• Uyuşukluk,

• Üşüme, ürperme ya da sıcak basmaları.

Semptomlar çok sıkıntı verici olduğu için panik ataklı birçok insan kalp krizi geçirdiğine veya hayati tehlikesi olan başka bir hastalığı olduğuna inanırlar. Tekrarlayan panik ataklara ek olarak atağın gelmesi ile ilgili beklenti kaygısı ve atağın ortaya çıkabileceği yer ve durumlardan kaçınma kişinin sosyal ve mesleki yaşantısını oldukça kısıtlar.

Panik Bozukluğunda İlaç Tedavisi

Panik Bozukluğu, tedavisi büyük oranda mümkün olan bir rahatsızlıktır. Bugün için etkinliği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış iki türlü tedavisinden söz edilmektedir. Bunlardan biri ilaç tedavisi bir diğeri de bilişsel-davranışçı psikoterapidir.

Panik Bozukluğunun tedavisinde, beyin sinir hücrelerindeki dengesizleşmiş olan hormon faaliyetlerini düzelterek Panik Ataklarını önleyen ilaçlar kullanılmaktadır. Halen, ülkemizde bu hastalığa iyi gelen oldukça fazla sayıda ilaç bulunmaktadır. Doktorunuz bu ilaçlardan birisini seçerek, az bir dozla başlamanızı önerecek ve düzenli kontroller ile dozu gerektiği kadar artıracaktır. İlaç tedavisi en az bir yıl sürdürüldükten sonra yavaş yavaş azaltılarak kesilecektir.

Psikoterapi

Panik Atak psikoterapisinde iyi bir has-ta-hekim ilişkisi çerçevesinde şunlar hedeflenir:

1. Hastanın, aslında tamamen "zararsız" olan Panik Atağı belirtileri hakkındaki yanlış bilgi ve inanışlarının düzeltilmesi ve hastanın bu belirtiler ile korkmadan baş edebilmesinin öğretilmesi amaçlanır.

2. Panik Atağı geleceğinden korktuğu için tek başına bulunmaktan kaçındığı yer ve durumlarla aşamalı bir şekilde tekrar tekrar karşılaştırılması, böylece korkularının "üstüne gitme" si sağlanarak korkularını yenmesi amaçlanır.

Bu tedavide doktor hastasına dışarıya çıkma, pazara gitme, taşıt araçlarına binme gibi hastanın, korku ve panik atakları nedeniyle yapamadığı etkinlikleri bir plan dahilinde en basitlerinden başlayarak "alıştırma ödevleri" olarak verir. Hasta basitleri yapabilir hale geldikçe zorlarına geçerek bütün korkulan durumlar bitinceye dek alıştırmalar sürdürülür.

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top