Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Zehirli Arkadaş Nedir?

Hepimiz hayatımızın bir noktasında bizi her zaman bitkin, duygusal olarak tükenmiş ya da onlarla takıldığımız için kendimize kızdığımız bir arkadaş ile karşılaştık. Gerçekte, arkadaşlar, refahımızı ve yaşam memnuniyetimizi geliştirmek için aile dışındaki güvenilir kişilerdir.

İyi arkadaşlar, işler mutlu veya zorlu olduğunda yanımızdadır ve hayatımızı iyileştiren yapıcı tavsiyeler sunmaya her zaman hazırdır. Ancak zehirli olanlarda her zaman zihinsel veya duygusal hasar vardır. Bunlardan birine takılıp kaldıysanız ve arkadaşınızın zehirli olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Zehirli Arkadaşlık nedir?

Düzenli ve sağlıklı arkadaşlıklar dürüstlük, sevgi, empati ve güven ile karakterize edilir. Öte yandan, zehirli bir arkadaşlık, aldatma, güvensizlik, kıskançlık, sahtekârlık veya sabote etme ile karakterize sağlıksız bir ilişkidir.

Zehirli bir arkadaşlık her zaman tek taraflıdır, bir arkadaş destekleyici ve sadık olmak için tüm çabayı gösterirken, kötü ruhlu veya kıskanç zehirli arkadaş her zaman iyi niyet almak için dışarıdadır ama asla karşılık vermez. Aynı zamanda, zehirli arkadaşın diğerini baskı altında tutmak için iyilik fırsatlarını sabote ettiği ölçüde de gidebilir.

Zehirli Arkadaş Türleri

Zehirli arkadaşlar her çeşit gelir. İşte hayatınızda karşılaşmanız muhtemel olan birkaç tanesi;

1. Drama Kraliçesi

Birçok insan arkadaşları ve aileleriyle mutlu ve huzurlu ilişkiler kurmayı severken, bazıları drama ve çatışmaya bağımlıdır. Hayatınızın bir noktasında bu arkadaşlardan biriyle karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz.  En önemsiz şeylerle yola çıkarlar, dökülen bir kahve, cevapsız bir telefon görüşmesi veya metin, hatta dürüst bir hata. Bu tür arkadaşlar çatışmadan zevk alırlar ve her zaman duygusal bir hız trenine binerler. Bu arkadaşla birlikte olmak, sürekli yumurta kabuğu üzerinde yürüyormuş gibi hissetmenize neden olur ve kendinizi sürekli özür dilerken veya olmayan sorunları çözmeye çalışırken bulursunuz.

2. Kullanıcı Arkadaşı

Bu tür arkadaşlar oldukça standarttır. Yalnızca sizden bir şeye ihtiyaçları olduğunda ortaya çıkarlar. Kullanıcılar genellikle yüksek statüye ve kaynaklara sahip kişilere ilgi duysalar da başkalarını da birçok nedenden dolayı kullanırlar.

Sorularını sormadan hemen önce onların arkadaşça ve aşırı endişeli olduklarını göreceksiniz. Evinizi kullanıp kullanamayacaklarını, arabanızı ödünç alıp alamayacaklarını, vereceğiniz bir partiye davet edilip edilmeyeceklerini, çalıştığınız şirkette bir işe girip giremeyeceklerini veya sizinle bedava içki içmek için dışarı çıkıp çıkamayacaklarını sorabilirler. Onlarla karşılıklı konuşmadan bu davranışa izin verirseniz, yakında zehirli hale gelebilir.

3. Kötümser

Karamsar arkadaş, üzüntüsünden kendini çıkaramayan kasvet getirendir. Her talihsiz olayı, işlerin nasıl her zaman korkunç olduğunu ve hayatın karmaşık olduğunu tahmin etmek için örnek olarak kullanırlar. Bu arkadaş aynı zamanda iyi talihinizi kıskanacak ve her an her şeyin bitebileceğini size sürekli hatırlatacak.

Bu insanlar her zaman her şey hakkında olumsuz düşüncelere sahip olacak ve gittikleri her yere mutsuzluk yayacaklardır. Tutumları, yaşamdaki sorunlarından, ailelerinden edinilmiş bir bakış açısından veya depresyon gibi mevcut bir zihinsel sağlık durumunun bir sonucu olabilir.

4. Sadece İşler İyiyken Yanında Olan Arkadaş

Bunlar, yalnızca işler iyi gittiğinde ve eğlenebildikleri sürece etrafta dolaşacak arkadaş türleridir. Bir zorlukla karşılaştığınız veya üzüntü ve acı hissettiğinizde tam bir empati eksikliği ile yanıt verdiğiniz anda ortadan kayboluyor gibi görünüyorlar. Birlikte olmak eğlenceli olsa da kimseyle derin dostluklar kurmazlar ve sadece elde edebilecekleri şeyler için vardırlar.

Sıcaklığa, nezakete veya şefkate karşılık veremezler ve zor zamanlarınızda paylaşma ihtiyacı hissettiğinizde “olumsuzluğunuzu” dinlemeyi reddedeceklerdir.

5. Yarışmacı

Rakip, her zaman sizinle eşleşmeye veya işte, ailede veya genel olarak hayatta sizden daha iyi performans göstermeye çalışan kıskanç arkadaştır. Paylaşacak heyecan verici haberler bulursanız, her zaman daha iyi bir şeyleri varmış gibi görünürler. Kariyerinizde, arkadaşlıklarınızda veya romantizminizde ilerleme kaydettiğinizi anlarlarsa, sizi çeşitli yollarla sabote etmeye bile çalışabilirler.

Rakip bir arkadaşınız sizi her zaman hayatlarında bir referans noktası olarak görecektir. Sizi aşmak için yönlendirilmiş gibi görünseler de her zaman mücadele ettikleri şey öncelikle güvensizlikleri ve özgünlük eksikliğidir.

6. Manipülatör

Muhtemelen en tehlikeli tip olan manipüle eden arkadaş, size zarar vermenin veya hayatınızı mahvetmenin her yolunu bileceğinden dikkatli olunmalıdır. Niyetleri gerçek gibi görünse de, bunların hepsi sizi belirli şeyleri yapmaya veya belirli bir şekilde hissetmeye yönlendirmek için birer yüzdür.

Bu tür insanlar, sırf eğlence ya da herhangi bir kazanç için insanları kontrol ederdi. Bu türleri tanımak zordur ve onların yollarını anlamanız biraz zaman alır. Heves kırma, yalan söyleme, suçlama veya sözlü jimnastik yapma girişimlerine dikkat edin, çünkü bunlar bir manipülatörün açık işaretleridir.

Zehirli Arkadaşlarınız Olduğunu Açık İşaretler

1. Onlar İçin Önemli Değilsiniz

Çoğu zaman arkadaşlığınızın tamamen tek taraflı olduğunu göreceksiniz. Onları dikkatle yıkayıp hayatlarının bir parçası olmayı sabırsızlıkla beklemenize rağmen, size yaşamları için gerekli değilmişsiniz gibi davranıyorlar.

2. Sorunlarınız Önemli Değil

Zehirli bir arkadaş, başı belada olduğunda sunmanız gereken tüm yardımı tüketecektir. Ancak, onlara ihtiyacınız olduğunda, hiçbir yerde bulunmazlar. Sorunlarınızı umursamıyorlar ve sadece kişisel kazanç için size yaklaşıyorlar.

3. Asla Rahat Değil

Diğer uzun süreli sevgi dolu arkadaşlarınızın aksine, zehirli arkadaşınızın yanında asla rahat değilsiniz. Ayrıca sizi asla parçası olmak istemediğiniz rahatsız edici durumlara sürükleyeceklerdir.

4. Hakkınızda Dedikodu Yapıyorlar

Arkadaşınızın arkanızdan beklemediğiniz bir şey söylemesi sizi şok edebilir. Arkadan dedikodu yapmak, zehirli arkadaşlara aşinadır ve buna şaşırmamalısınız.

5. Diğer Arkadaşlarınızı Sevmiyorlar

Zehirli dostunuz, diğer arkadaşlarınızdan genellikle onların içini görebilecekleri için nefret edecektir. Zehirli arkadaş da iyi arkadaşlarınızla eğlenmenizi izlemeye dayanamaz.

6. Etrafınızda Kötü Kararlar Veriyorsunuz

İster onların zorlamasıyla ister onların yanında yer alarak, sonunda pişman olacağın şeyler yaparsın. Zehirli arkadaş, uyuşturucu kullanma veya aşırı içki içme konusundaki kurallarınızı çiğnemenizi teşvik edebilir. Gerçek arkadaşlar sizi asla pişman olacağınız pervasız şeyler yapmaya zorlamazlar.

7. Güvenilmezler

Zehirli arkadaşınız, hayatınızdaki en güvenilmez kişidir. Zamanınıza ve emeğinize değer vermezler ve titizlikle hazırladığınız planları iptal ederler. Ayrıca, başınız belaya girdiğinde aklınıza ilk gelenler de değiller.

Zehirli Arkadaşlarla Başa Çıkmanın İpuçları

Zehirli insanlarla karşılaşmaya mecbur olduğumuz için, onlarla nasıl başa çıkacağımızı bilmek yardımcı olacaktır.

1. Sınırları Belirleyin

Sınırlar tüm ilişkilerde önemlidir ve zehirli insanlar sınırlarınızı zorlamaya devam ettiğinden, sınırları onlarla netleştirmek daha önemlidir. Dedikodu, yalan ve manipülasyon gibi davranışlarda bulunmayacağınızı bilmeleri gerekir. Sınırınızı geçerlerse, onlardan uzaklaşın.

2. Kişisel Alanınıza Sahip Olun

Arkadaşlarınız tarafından onaylanmak iyi hissettirse de öz değerinizi yalnızca sizin belirlemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Zamanınıza, alanınıza ve faaliyetlere harcadığınız enerjiye saygı gösterin. Zehirli veya hak etmeyen insanlara teklif etmeyin.

3. Zamanından Önce Prova Yapın

Zehirli bir arkadaşlığı sona erdirmek söz konusu olduğunda, önceden neler olabileceğini tahmin etmek için etkileşimi uygulamak yardımcı olur. Söylemek istediklerinizi hazırlayın, böylece arkadaşlığı neden sonlandırmayı seçtiğinizi anlatabilirsiniz. Bir misilleme tahmin edin ve buna da hazırlanın.

4. Basit Tutun

Zehirli arkadaşlığı sona erdirmek üzereyseniz, niyetleriniz konusunda doğrudan olun. Lütfen onlara tahminde bulunmalarına ya da belirsizlik yaşamalarına yer bırakmayınız. Arkadaşlığı bitirmek isteseniz de kişisel kazanç için onu canlı tutmak isteyebilirler. Sözünüzü yarıda keserlerse ya da lafınızı silerlerse tepki vermeyin ve sözünüzü bitirmeye devam edin.

5. Onlara Geri Dönmeden Önce İki Kez Düşünün

Arkadaşlığı bitirdikten sonra, onlara geri dönmemeye çalışın. Suçluluk yoluyla sizi manipüle etmek için olayı bir koz olarak kullanacaklardır. Onları özleyebilseniz de sonunda onlarsız daha iyisiniz. İnsanlar değişebilir, ancak bu tür yaşamı değiştiren olaylar nadirdir; bu nedenle, onlara güvenmeyin.

6. Yeni Arkadaşlar Edinin

Artık zehirli insanların nasıl olduğunu çok iyi bildiğinize göre, yeni iyi insanlarla arkadaş olun. Ayrıca eski arkadaşlarınıza geri dönebilir ve neden uzak durduğunuzu açıklamaya çalışabilirsiniz.

Zehirli Arkadaşlık Duygusal ve Fiziksel Sağlığınızı Nasıl Etkiler?

1. Yalnızlık ve İzolasyon Duyguları

Zehirli arkadaşlar sizi sizin için iyi olan diğerlerinden ayırabilir. Sadakatiniz, sevginiz ve güveniniz karşılıklı olmadığı için sizi görmezden gelinmiş ve kullanılmış hissetmenize neden olacaklardır. Plan yapmaları için onlara ulaştığınızda bile, sizden bir şeye ihtiyaçları olmadıkça müsait olmazlar.

2. Stresli Hissetmek

Onlarla etkileşim kurmak ya da onlarla bir gün geçirmek, genellikle sizi stresli hissetmenize neden olabilir ve arkadaşlık tek taraflı görünür. Sağlıklı arkadaşlar görmek stres atıcıdır ve etkileşimin sonunda sizi enerjik bırakacaktır. Çevrenizde zehirli arkadaşlar olmadığında bile, gelecekte size yapabilecekleri konusunda stresli hissedeceksiniz.

3. Sizi Desteklemiyorlar

Gerçek arkadaşlar, ihtiyacınız olduğunda her zaman yanınızdadır; biraz empati ve doğrulama ararken fiziksel olarak mevcut veya duygusal olarak erişilebilir olabilir. Zehirli arkadaşlar, ihtiyaç duyduğunuzda asla orada olmazlar ve şefkat kavramına sahip değiller veya anlamıyor gibi görünüyorlar.

4. Kendinizi Düşük Hissediyorsunuz

Dikkatlerini çekmek için sürekli onları kovalamak zorunda kalırsanız, kendinize olan güveniniz ve özsaygınız darbe alacaktır. Bu aynı zamanda size her zaman kötü davrandıklarında veya sizi hayal kırıklığına uğrattıklarında da geçerlidir. Ayrıca, güçlü yönlerinizi ve yeteneklerinizi görmenize asla izin vermezler.

5. Hayatınızdaki Diğer İlişkiler Darbe Alır

Zehirli arkadaşlarınız size kötü davrandıkça, zehirlerini diğer ilişkilerinize de enjekte ederler. Kendinden şüphe duymanız ve onlar tarafından kullanılmanın verdiği acı, diğer ilişkilere de damlayabilir. Başkalarının sizi zehirli arkadaşınızın gördüğü gibi görüp görmediğini de merak edebilirsiniz.

6. Huzursuzluk

Zehirli insanlar, ihtiyaçlarını karşılamak için genellikle duygusal veya psikolojik manipülasyon kullanırlar. Manipüle edilmek genellikle kendinizi huzursuz hissetmenize ve bir şeylerin doğru görünmediğini düşünmenize neden olur. Davranışlarını tahmin etmek veya tepkilerini anlamak zorlaşır. Dikkatli olmak dışında onlarla nasıl başa çıkacağınız konusunda da kafanız karışabilir.

Arkadaşınızın zehirli olup olmadığını anlamanın birkaç yolu vardır. Onlara eleştirel bir gözle bakabilmeniz ve yukarıda belirtilen ipuçlarını kullanarak size karşı davranışlarını değerlendirebilmeniz çok önemlidir. Arkadaşınızın gerçekten zehirli olduğunu fark ettiğinizde, daha iyisi için onlarla bağlarınızı kesmenizde bir sakınca yoktur.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama