Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Kadınca Yaşam

Kadınca Yaşam (11)

Gebeliklerin çok büyük bir kısmı kendiliğinden ve herhangi bir planlama yapmadan gerçekleşir. Genellikle de doktor takibi gebelik başladıktan sonra akla gelir. Gebelik planlı bir şekilde oluşturulmak isteniyorsa, ki ideal olanı budur, yapmamız gereken bazı şeyler vardır.

Yumuşak dokusu nedeniyle kolayca deforme olan sütyenler, kadınların iç çamaşırında en çok sorun yaşadıkları konular arasında yer alıyor. Büyük bir beğeniyle alınan sütyenler, dolapların içinde, seyahate giderken bavulda ya da yıkanma esnasında hasar görüyor.

Çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimini büyük ölçüde etkileyen uyku, gün boyu öğrenilenlerin düzenlenmesi, enerji depolarının yenilenmesi, diğer güne zinde ve öğrenmeye açık başlanmasında etkili oluyor. Çocuk odalarında tercih edilen renkler, desenler, oda sıcaklığı ve kullanılan tekstil ürünleri ise çocukların verimli uyku uyumaları ve sağlıklı büyümeleri açısından önem taşıyor.

Sürekli bir değişim ve gelişim içerisinde olan dünya, evlilik için ideal yaş nedir sorusuna sabit bir yaş aralığıyla cevap vermeyi mümkün kılmıyor. Bundan 10-20 yıl öncesine baktığımızda kültürümüzde evlilik yaşı neredeyse 18 yaş altını bulurken günümüzde kadın ya da erkeğin evlilik için ideal gördüğü yaş 24-30 yaş aralığını kapsıyor.

COVID-19 koronavirüs nedeniyle çoğu insan evden çalışmak zorunda kalmaktadır. Pek çok insan gayet iyi idare ederken, aynı şey çocukları olanlar için söylenemez. Ebeveyn iseniz, çocuklarınızla evden çalışmak, her zaman eğlenmek veya her saat atıştırmak isteyenler çocuklar ile zor olabilir.

Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl fiilen birlikte yaşama şartı getirdi. Organ ve Doku Nakli Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, yürürlüğe girdi. Yönetmelik değişikliğiyle akraba dışı canlıdan organ nakli ile ilgili düzenlemeler yapıldı.

Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene kadar en küçük zor anımızda bile bizim derdimizle dertlenen kutsal varlıklarımız, yani annelerimizi hatırlamamız adına dünyanın farklı yerlerinde farklı günlerde de olsa kutlanan özel bir gündür.

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu 2828 sayılı yasa gereği kurulmuştur. Sosyal Hizmet; kişi ve ailelerin kendi bünye ve çevre şartlarından doğan veya kontrolleri dışında oluşan maddi, manevi ve sosyal yoksunluklarının giderilmesine ve ihtiyaçlarının karşılanmasına, sosyal sorunlarının önlenmesi ve çözümlenmesine yardımcı olunmasını ve hayat standardının iyileştirilmesine ve yükseltilebilmesini amaçlayan sistemli ve programlı hizmetler bütünüdür.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı tesir altına alan koronavirüsün etkisiyle bireysel hijyen konusu gündemin odağı oldu. Virüsten korunmak ve salgının daha fazla yayılmasını önlemek amacıyla evde geçirilen sürenin artması ise evlerdeki hijyen konusunu daha önemli hale getiriyor.

Meme sağlığı açısından sütyen seçimi büyük önem taşırken, birçok kadın doğru göğüs ölçülerini bilmediğinden hatalı tercih yapıyor. Yanlış sütyen seçimi sonucu göğüslerin vücut hareketine bağlı olarak sürekli çok yönlü olarak yer değiştirmesi ise göğüsleri destekleyen bağ ve cilt/cilt altı dokuyu uzatarak hem ağrıya hem de sarkmaya neden oluyor.

Site İçi Arama