Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Emzirme ve Meme Kanseri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Emzirme, anne ve yenidoğan arasında şefkatli bir bağ oluşturur. Ancak meme kanseri tedavinizin hemen ardından emzirmek size bir kabus gibi gelebilir. Bunun nedeni meme kanseri tedavisinde yer alan tüm travmalardır.

Birden çok kez tarama, biyopsiler, dürtme, ameliyatlar ve tedavi ile zaten çok savaşmış olabilirsiniz. İçinizde bir savaşçı var ve artık bakmanız gereken bir çocuğunuz da var. Küçük neşe paketiniz, meme kanseriyle savaşırken çektiğiniz tüm acıları unutmanıza yardımcı olacaktır. Emzirme ve meme kanseri arasındaki bağlantı hakkında pek çok soru olabilir.

Meme Kanserinden Sonra Emzirmek Mümkün müdür?

Emzirmek, meme kanseri öyküsü olan veya olmayan her anne için zordur. Ancak meme kanseriyle henüz savaşmış bir anne için durum daha da karmaşık olabilir. Ancak araştırmalar, tedaviden sonra mutlu bir şekilde emzirebileceğinizi göstermektedir. Ancak meme kanseri tedavisi ve bakım planı, farklı bireyler için farklıdır. Ve bu da farkı yaratıyor!

Emzirme meme kanseri arasındaki ilişki, meme kanserinden sonra emzirmenin tedaviden sonra ancak artık kemoterapi almadığınız zaman önerilmesidir. Ayrıca, aromataz inhibitörleri, trastuzumab veya tamoksifen gibi uzun süreli ilaçları içeren hormon tedavisi görmemiş olmanız da yardımcı olacaktır. Bunun nedeni, kanserin yeni doğan bebeğe emzirme yoluyla bulaşmamasıdır, ancak bu ilacın olumsuz etkileri olabilir.

Çocuğunuzu emzirmeye başlamak için kemoterapi sonrası ne kadar beklemeniz gerektiği konusunda doktorunuzla konuşun. Tedavi sırasında hamileyseniz, tedavinin hamilelik sürecinizi nasıl etkileyeceğini ve yenidoğan geldiğinde doktorunuzla görüşün.

Kanser Tedavisinin Emzirmeye Etkisi

Yukarıda açıklandığı gibi, tedavi planı emzirip besleyemeyeceğinizi belirler. Her vaka farklıdır, ancak burada anne sütünü etkileyen ameliyat türlerinin kısa bir dökümü verilmiştir:

1. Tek Mastektomi

Bu durumda, etkilenmemiş memeden emzirmek mümkündür. Ancak başlangıçta sınırlı miktarda süt alabilirsiniz. Ancak sürekli emzirme ve pompalama ile arz artabilir. Bir emzirme uzmanıyla konuşun.

2. Çift Mastektomi

Bu ameliyatta tüm süt kanalları alınır; yani bu senaryoda emzirme olasılığı yoktur.

3. Kemoterapi

Şu anda kemoterapi görüyorsanız, çocuğunuzu beslemeniz mümkün olmayacaktır. Daha sonra emzirmek için belirli bir süre beklemeniz gerekecek, bu da ilaçların sisteminizden tamamen çıkmasını sağlayacaktır. Bu konuda emzirme uzmanınıza veya jinekoloğunuza veya onkoloğunuza danışın.

4. Hormon Tedavisi

Tamoksifen gibi uzun süreli ilaçlar reçete edilirse, bu ilaçlar anne sütüne geçtiğinden ve bebeğe zararlı olduğundan emziremezsiniz.

5. Lumpektomi

Lumpektomi ile tedavi edildiyseniz, emzirme yeteneğiniz alınan doku miktarına ve size verilen radyasyon miktarına bağlıdır. Minimal bir lumpektomide, tedavi edilen memeden bir miktar anne sütü üretilir.

6. Radyasyon

Şu anda radyasyon tedavisi alıyorsanız emzirmek genellikle güvenlidir; ancak bununla ilgili olarak doktorunuzdan onay alın. Ancak geçmişte çok fazla radyasyon tedavisi gördüyseniz, süt üreten dokularınız zaten hasar görmüş olabilir; dolayısıyla artık süt üretmeme ihtimalleri vardır.

Meme Kanseri Ameliyatı Sonrası Mamografiler

Meme kanserini tedavi etmek için farklı ameliyatlar kullanılmaktadır. Ameliyat türü, mamografi ihtiyacını belirler. Göğüs koruyucu cerrahi veya MKC geçirdiyseniz, doktor ideal olarak radyasyon tedavisinin bitiminden 6 ila 12 ay sonra tedavi edilen memenin mamografisini almanızı tavsiye eder. Mamogramlar, kanser oluşumunun erken belirtilerini aramaya yardımcı olur. Ayrıca tedavi edilmeyen meme için yılda en az bir kez mamografi çektirilmesi gerekmektedir. Bir kadın bir kez meme kanseri geçirdiyse, tekrarlama şansı vardır.

Mastektomi ile tedavi edilen kadınların tedavi edilen tarafın mamografisine ihtiyacı olmayacaktır. Ama evet, kalan memede yılda bir kez mamografi çekilmesi gerekecek. Çift mastektomi durumunda artık mamografi gerekli değildir. Ancak bu durumda da göğüs duvarında veya deride kanser gelişebilir ve fizik muayene ile de teşhis konulabilir.

Mastektomi sonrası yeniden yapılandırılmış memelerde, genellikle mamografi gerekli değildir. Ancak fizik muayene sırasında alışılmadık bir şeye tanık olunursa, bir mamografi çekilebilir. Bir MR veya göğüs ultrasonu da bu konuda yardımcı olabilir.

Deri altı mastektomi (meme başı koruyucu mastektomi) durumunda, doktorlar takip mamogramları almayı önerir. Çünkü bazı meme dokuları hala meme ucunun altında olabilir.

Meme Kanserinden Sonra Başarılı Bakım İçin İpuçları

Göğüs kanseri geçmişinden sonra doktorunuzdan emzirmeniz için izin alan biriyseniz, işte bu konuda kullanabileceğiniz bazı ipuçları:

Göğüs loblarınız tedavi nedeniyle zarar görebilir veya kuruyabilir. Acıyı hafifletmek için soğuk paketler kullanmayı deneyin veya ibuprofen alın.

Kaliteli bir göğüs pompası satın alın. Tedavi edilmemiş veya düşük süt üreten memeden iyi miktarda süt pompalamanıza yardımcı olacaktır.

Kendinize ve göğsünüze veya göğüslerinize karşı nazik olun. Stres yapmayın.

Bazı insanlar meme uçlarınızı kuru bir havlu, yıkayıcı veya lif kabağı ile ovuşturmanızı önerir - bu, göğüs uçlarını sıkılaştırmaya ve kolay kavramaya yardımcı olur .

Tek meme ile beslerseniz zamanla ağrır. Meme ucuna biraz anne sütü sürün ve kendi kendine iyileşir.

Güya tek memeden emziriyorsanız, bu meme emziren memeden daha büyüktür. Bu boyut farkını yönetmek için daha küçük olanı doldurmak için emzirme sutyeninizin içine bir silikon sütyen kabı yerleştirin.

Mitler ve Gerçekler – Emzirme ve Göğüs Kanseri

İşte meme kanseri ve emzirme arasındaki bağlantı hakkında bazı aydınlatıcı mitler ve gerçekler:

1. Efsane

Emzirirken Kadınlarda Meme Kanseri Olabilir

Gerçek

Bu oldukça nadir bir senaryodur. Ancak emziren annelerde meme kanserine rastlanan birkaç vaka vardır. Bu nedenle, gerçekçi olmayan herhangi bir yumru oluşumunu bulmak için zaman zaman göğüslerinizi kontrol etmeye devam etmeniz yardımcı olacaktır.

2. Efsane

Emzirmek annede meme kanseri riskini azaltabilir

Gerçekler

Emzirmek meme kanserini önler mi? Tamamen doğru değil ama evet, emzirme meme kanseri riskini azaltır. Emziren kadınlarda meme kanseri riskini artıran hormon sayısı çok daha düşüktür.

3. Efsane

Emziren anneler mamografi çektirebilir

Gerçek

Evet, mamografiye gidebilirsiniz. Ancak yanlış pozitif alma şansınız var. Çünkü memeler bu süre zarfında yoğun kalır. Bu nedenle, biyopsi veya görüntüleme için gitmek daha iyi olacaktır.

4. Efsane

Emzirme dönemindeki şişlik meme kanseri belirtisi olabilir

Gerçek

Bu mutlaka doğru değildir. Emzirme sırasındaki topaklar da kanserli olmayabilir. Ancak aşağıdaki işaretler endişe nedenidir:

Zamanla kaybolmazlar ve boyut olarak büyürler.

Yumruya basıldığında hareket etmez.

Çevresindeki deriyi gamzeler veya portakal kabuğu gibi gösterir.

Emzirmek, siz ve çocuğunuz arasında yakın bir bağ oluşturur. Ancak herhangi bir nedenle çocuğunuzu emziremiyorsanız kendinizi suçlu hissetmeyin ve strese girmeyin. Mutlu olmayı Hatırla. Çocuğunuzu biberonla besleyin. Biberonla besleme ayrıca çocuğunuzla güzel bir bağ geliştirmeniz için size birçok fırsat sunar. Sağlıklı kalmanın ve ihtiyaçlarını karşılamak için çocuğunuzun yanında olmanın önemli olduğunu unutmayın.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama