Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Kadın Hastalıkları

Kadın Hastalıkları (15)

Histerektomi, rahimin ameliyatla alınması demektir. Birçok hastalığın tedavisinde normal olarak başvurulan bir yöntem olan histerektomi yeterli bilgiye sahip olunmadığından kadınlar tarafından genellikle yanlış anlaşılır.

Serviks (rahim ağzı) kanserine vajenden alınan sitolojik örneklerdeki kanser hücreleri ile tanı ko­nabilmesi hem bu hastaların tespitinde ,hem de sitolojide çığır açmıştır. 19. yüzyılın başlarından itibaren kanserlerin hücresel (sitolojik) özellikleri üze­rinde gözlemler yapılmaktaysa da, hücreleri inceleye­rek kanser tanısının konabilmesi 20. yüzyılın ilk yarısında gerçekleşmeye başlamıştır.

Kemikler, kasları yapısal olarak destekleyen, hayati organları koruyan ve normalde hücrelerin çalışması için temel gereksinimlerden biri olan kalsiyumu depolayan yapılardır. Vücudumuzda, bir taraftan yaşlı kemiklerin yıkımı olurken diğer taraftan yeni kemiklerin oluşturulduğu bir denge söz konusudur.

Vajinismus cinsel birleşme sırasında kadında vajeni çevreleyen kasların istem dışı olarak kasılması sonucunda ilişkiye izin vermemesi veya ilişkinin çok zor olmasıdır. Kadın korku, kaygı ve endişelerinden dolayı vajinal kaslarının kasılmasının önüne geçemez ve cinsel ilişkiye izin vermez. Günümüzde vajinismusun % 100 tedavisi mümkündür.

Kadınlarda genital siğillere neden olan ve cinsel yolla bulaşan HPV virüsü rahim ağzı kanserine yol açabiliyor. Genellikle ağrı belirtisi olmayan siğiller sinsi bir şekilde ilerleyebiliyor.

Kadınlar erkeklerden daha farklı bir anatomik yapıya sahip oldukları için, yaşamları boyunca sık sık sistit hastalığına yakalanma tehlikesiyle karşı karşıya kalırlar. Hastalığa yakalandığında tüm gününü tuvalette geçirmek zorunda kalan kadın, anlam veremediği bu durumu soğuk algınlığı olarak yorumlamaktadır.

Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı sıklıkla erkek ve bayanlarda özellikle genç yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Aile kurmayı planlayan bu genç hastalar, hastalıklarının gebelik üzerindeki etkilerini bilmemektedir.

Dünyada ve ülkemizde kadınlarda en sık görülen ve en fazla ölüme neden olan kanser türü meme kanseridir. Meme kanseri görülme sıklığı ülkelerarası farklılıklar göstermekte, gelişmiş ülkelerde gelişmekte olan ülkelere göre daha fazla görülmektedir.

Günümüzde yaşam koşullarındaki zorluklar, eğitim düzeyinin artması gibi nedenlerle çocuk sahibi olma fikri çiftler tarafında ileri zamanlara ertelenebilmekte; buda yumurtalık fonksiyonlarının zayıfladığı, yardımcı üreme yöntemlerine ihtiyaç gösteren bir hasta gurubunun ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Genital hijyenin sağlanması, kadın sağlığı ve üreme sağlığının korunmasında ki en önemli basamaktır. Sağlıklı bir genç kızda genital organlar flora olarak adlandırılan birçok mikroorganizmayı içerir.

Site İçi Arama