Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Giysilerden Ter Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Hepimiz kıyafetlerimizdeki ter lekeleriyle, onlardan hoşlanmasak veya onlardan son derece utansak bile uğraşmak zorundayız. İster stresli bir iş nedeniyle ister sıcak veya bunaltıcı hava koşullarına maruz kalma nedeniyle olsun, herkes farklı derecelerde ter lekesi yaşar.

Genellikle giysiler üzerinde pis kokuların eşlik ettiği bir çift sarı ter izi bırakırlar. Ter lekelerinden nasıl kurtulacağınızı merak ediyorsanız, sizi ter lekeleri nedeniyle en sevdiğiniz veya pahalı şık kıyafetleri atma zahmetinden kurtaracak, zaman içinde kendini kanıtlamış bazı stratejiler deneyebilirsiniz. Dikkatli olmazsanız, bu dikkat dağıtıcı göz bereleri sosyal statünüzü azaltabilir veya bir gömleği değiştirmek için size bir servete mal olabilir. Ancak bundan önce, sosyal statünüzü de olumsuz etkileyebilecek bu yaygın sorunun ardındaki kesin nedenleri öğrenmelisiniz.

Ter Lekelerine Ne Sebep Olur?

Terleme bir detoksifikasyon şeklidir. Optimum sağlığı korumak için gerekli bir süreç olduğundan, vücudunuzun bu doğuştan gelen işlevini bastırmanız gerekmez. Her doğal süreçte olduğu gibi terlemenin de belirli bir amacı vardır. Apokrin bezleri, cilt yüzeyinden atık ürünleri ve toksinleri ortadan kaldıran saç köklerine açılan bir tür ter bezidir. Bu bezler koltuk altlarımızda bolca bulunur.

Görünüşte zararsız tatlı lekeler, yorucu fiziksel aktivite veya psikolojik stres nedeniyle artan vücut sıcaklığının kötü yan etkileridir. Terleme, vücut ısısını soğutmanın ve düzenlemenin bir yoludur. Ter renksiz olmasına rağmen, ter yoluyla salınan su, yağlar, tuz ve proteinlerin bir kombinasyonunu içerir. Kumaş filtreler teri hapseder ve bunlar giysinin lekeli bölgelerinde kurur. Terledikçe, ter cildimizdeki bakterilerle ve deodorantların veya ter önleyicilerin kimyasal bileşenleriyle (alüminyum ve zirkonyum) temas ederek birbirleriyle reaksiyona girer.

Giysiler her kullanımdan sonra yüksek kaliteli bir deterjanla yıkanmazsa, ter kirleri birbirini izleyen her aşınmada bir süre birikebilir ve renkli giysilerinizde beyaz bir kalıntı bırakabilir. Oysa beyaz giysilerle terlediğimiz zaman koltuk altlarında daha çok sarı lekeler oluşur. Bu ter havadaki daha küçük moleküllere bölündükten sonra kötü ve pis bir kokuya neden olur. Bazen vücudumuz lekelenmeye de katkıda bulunabilecek aşırı vücut yağlarını bile serbest bırakır.

Doğal vücut kimyası, diyet ve diğer faktörler vücut tarafından üretilen yağ miktarına katkıda bulunabilir. Baharatlı yiyecekler, alkol, kırmızı et, gıda alerjileri ve intoleranslar aşırı terlemeyi tetikleyebildiği gibi, sarımsak, soğan veya lahana da vücut kokusunu kötüleştirebilir. İnatçı ter lekelerini silmek için her zaman süslü leke çıkarıcılara veya güçlü kimyasallara ihtiyacınız yoktur. Ter lekelerinden kurtulmanıza yardımcı olan birçok ev ilacı vardır. Bununla birlikte, inatçı ter lekelerini başarılı bir şekilde çıkarmak için belirli bir gömleğin malzemesi ve rengi için hangisinin işe yaradığından emin olmak gerekir.

Beyaz Gömleklerdeki Ter Lekelerinden Nasıl Kurtulursunuz?

Berrak beyaz gömleklerdeki sarı çukur lekeleri kolayca dikkat çekebilir. Koltuk altı lekelerini giysilerden nasıl çıkaracağınızı merak ediyorsanız, hedefinize ulaşmak için en iyi sonucu verebilecek aşağıdaki hızlı çözümleri deneyin.

1. Leke bölgelerini hazırlayın

Lekeyi seyreltmek için giysinin ılık suda durulanması gerekir. Lekelerin ciddiyetine bağlı olarak giysiyi en az 20 dakika veya hatta gece boyunca bekletebilirsiniz. Alternatif olarak, büyük bir kapta ılık su ve beyaz sirkeyi 2:1 oranında karıştırabilirsiniz. Gömleğin lekeli bölgeleri tamamen örtmek için solüsyona koyun. En az yarım saat bekletin.

2. Kirli bölgeye uygulayın

Küçük bir kapta hidrojen peroksit, kabartma tozu ve tuzu birleştirerek bir karışım yapın. Oran 1:2 olabilir (kabartma tozu: su veya hidrojen peroksit). Bir kaşıkla karıştırın ve macunu önceden kirli noktalara cömertçe uygulayın.

3. Gömleği durulayın

Düz bir çalışma yüzeyine temiz bir havlu yayın. Gömleği kap kasesinden çıkarın. Fazla sıvıyı durulamak ve çıkarmak için çevirin.

4. Yıkama

Hazır karışımı gömleğin kirli alanına bolca yaymak için bir kaşık kullanın. 20 dakika bekletin. Gömleği normal deterjanla normal şekilde yıkayın. Etiketteki bakım talimatlarına göre ılık veya soğuk suda yıkayınız.

5. Daha Zor Lekeler İçin

Leke devam ederse, gömleği dışarıda kurumaya bırakmadan önce leke çıkarma prosedürünü tekrarlayın.

Renkli Gömleklerdeki Ter Lekelerinden Nasıl Kurtulursunuz?

Beyaz giysilerden ter lekelerini çıkarmak, renkli giysilerden lekeleri çıkarmaktan farklıdır, çünkü hidrojen peroksit solabilir ve hatta onları yok edebilir. Ter lekeli renkli bir gömlek, aşağıda verilen bazı kolay tüyoların yardımıyla kurtarılabilir ve eski ihtişamına geri döndürülebilir:

1. Leke bölgelerini hazırlayın

Seyreltilmiş lekelerin seyreltilmesi için lekeli gömleği yıkamak için ılık su alın.

2. Kirli bölgeye ön işlem yapın

Deterjan ve beyaz sirkeyi karıştırın veya kabartma tozu, hidrojen peroksit ve sudan oluşan bir macun hazırlayın. Oran 1:2 (kabartma tozu ve su) olmalıdır. Beyaz sirke yoksa, birkaç ezilmiş aspirin ve suyu karıştırarak macun kıvamına getirebilirsiniz.

Macunu lekeli alana uygulayın ve lekenin ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak yaklaşık 20 dakika veya hatta gece boyunca bekleyin. Alternatif olarak, istenen sonuçları elde etmek için gömleği soğuk su ve beyaz sirke solüsyonunda yaklaşık 30 dakika bekletebilirsiniz.

3. Lekeli alanı yıkayın

Kirli alanın üzerine soğuk su dökün. Macunun kumaşa işlemesine ve lekeyi gevşetmesine yardımcı olmak için gömlek bölgesini parmaklarınızla hafifçe ovun.

4. Gömleği yıkayın

Ön işlemi tamamen yıkamaktan kaçınabilir ve gömleği normal bir deterjan kullanarak diğer giysilerle yıkayabilirsiniz. Bakım etiketindeki talimatlara göre ılık suda yıkayın. Aksi takdirde, soğuk suda normal şekilde yıkayın.

5. Zor lekeleri çıkarma

Gömlek lekesi devam ederse yukarıda belirtilen adımları tekrarlayın ve ardından iyice yıkayın.

Şapkalardaki Ter Lekelerinden Nasıl Kurtulursunuz?

Başımızı kavurucu güneşten korumak için sıcak bir günde şapka takmayı hepimiz severiz. Ancak alnınızdan üretilen ter, şapkanın ön iç kenarında lekeler bırakabilir veya şapkanın diğer bölgelerine sızabilir. İşte şapkalardaki ter lekelerini bir kez daha pırıl pırıl temiz ve kokusuz hale getirmek için çıkarabileceğiniz bazı basit numaralar.

  • Leke çıkarıcıyı doğrudan lekelerin üzerine uygulayın. Vücut yağlarının parçalanmasına yardımcı olduğu için ter lekelerini çıkarmak için şampuan ve su karışımı kullanabilirsiniz.
  • Şapkanın kumaşına leke çıkarıcıyı sürmek için eski bir diş fırçası kullanın. Sert kıllar şapkanızın aşınmasına ve yıpranmasına neden olabileceğinden, aşırıya kaçmadığınızdan emin olun.
  • Leke çıkarıcının hedeflenen alana oturması için 5 dakika bekleyin.
  • Bir çorba kaşığı çamaşır deterjanını soğuk su dolu bir lavaboya karıştırın. İyice karıştırın.
  • Şapkanızı içine daldırın ve 20 dakika bekleyin.
  • Şapkayı durulamak için ılık su kullanın.
  • Fazla suyu emmek ve çıkarmak için kuru bir havluyu iki elinizle üzerine bastırın.
  • Şapkayı, şeklini korumasına yardımcı olacak yuvarlak bir kabın üzerine yerleştirin. Kuruturken hava ile kurutarak direkt güneş ışınlarından koruyunuz.

Sarı Koltuk Altı Çukur Lekeleri ve Yaka Lekelerinden Nasıl Kurtulursunuz?

Sarı ter lekeleri, vücudumuz ter attıktan sonra kıyafetlerimiz onları emdikten sonra koltuk altlarımızda ortaya çıkan lekeler veya halka desenleridir. Ter ayrıca gömleğinizin yakasını lekelediği ensenin arkası da dahil olmak üzere çeşitli noktalarda birikebilir ve sızabilir. Gömleğinizdeki bu hoş olmayan sarı leke, terin, ölü deri hücrelerinin, vücut yağlarının ve ürün birikiminin birleşmesinden kaynaklanır.

Yaka lekelerinden rahatsız olanlar veya "koltuk altı lekelerinden nasıl kurtulurum" diye merak edenler için, bu lekelerden çekinmek yerine ilgi odağı olmaya yardımcı olabilecek bazı etkili çözümleri burada bulabilirsiniz.

1. Hazırlık Gömleği

Gömleğinizi kirli yaka ve koltuk altı yukarı bakacak şekilde tersten düz geniş bir alana yayın.

2. Kirli Alana Uygulama

Gömleğin kirli bölgesine konsantre sıvı çamaşır deterjanı dökün. OxiClean ve Puracy doğal leke çıkarıcıdan oluşan ev yapımı bir çözüm, sarı lekeleri anında silebilir. Alternatif olarak, lekeli koltuk altı bölgesini sofra tuzu ile temizlemek için eski bir diş fırçası kullanabilirsiniz.

3. Kirli Alanı Islatın

Hatta şortun lekeli bölgesini sıvı deterjanın içinde en az 30 dakika bekletebilirsiniz.

4. Yıkama

Lekeli bölgeleri nazikçe ovun ve gömleği normalde yaptığınız gibi suyla yıkayın.

Çamaşırların bakımı ciddi ve zaman alıcı bir çaba olabilir. Ne kadar terlerseniz terleyin, “çukur lekelerinden nasıl kurtulurum” endişesi dikkatinizi çeker ve ruh halinizi etkiler. Terlemeyi önleyicilerin maliyeti, kıyafetlerin değiştirilmesi, kuru temizleme ve çamaşır faturası sıkıntılarınızı artırabilir. Bu nedenle, üzerlerinde zaman, para ve enerji harcamaktan kaçınmak için ter lekelerini dikkatli bir şekilde yönetmeniz gerekir. Ne de olsa, görünüşünüze olan güveniniz profesyonel ve sosyal itibarınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama