Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Laminat Zeminleri Temizlemenin En İyi Yolları

Laminat parke, yalnızca parlak görünümü nedeniyle değil, aynı zamanda maliyetinin çok altında masif parke döşemeden daha az görünmeyen kaplaması nedeniyle her tasarımcı ve mimarın favorisidir. Döşeme, altta bulunan kompozit ahşap malzemeyi su veya diğer herhangi bir kimyasal maddenin etkisinden koruyan koruyucu bir tabaka ile birlikte gelir.

Ev sahipleri, laminat zeminlerini uzun süre pırıl pırıl temiz tutmak için uygun temizleme yöntemi konusunda genellikle kafa karışıklığı yaşarlar. Laminat zeminleri temizlemenin ve bakımını yapmanın en iyi yollarını arıyorsanız, sektördeki en iyi uygulamalar hakkında bilmeniz gereken her şeyi okumaya devam edin. Sade su ve kimyasal bazlı solüsyonları içeren yöntemlerle, bu yöntemleri laminat zeminlerinizde deneyebilir ve size en uygun olanı seçebilirsiniz!

Laminat Zeminleri Ne Sıklıkta Temizlemelisiniz?

Laminat veya parke döşeme kullanıyor olsanız da, nerede yaşadığınıza ve evde kaç kişi veya evcil hayvan olduğuna bağlı olarak periyodik olarak temizlemeniz önemlidir. Evcil hayvanınız veya çocuklarınız varsa, toz ve evcil hayvan tüylerinden sonra temizlemek için düzenli olarak süpürme veya yumuşak kıllı bir süpürge ile süpürme gereklidir. Süpürge veya elektrik süpürgesi ile temizlik yapılırken, yaşam koşullarına göre günde bir veya birkaç günde bir yapılabilir.

Süpürme sırasında zeminin çizilmemesini sağlamak için yumuşak bir fırça aparatı kullanmak önemlidir. Çoğu model, zeminde çalışmayı kolaylaştırmak için dönen fırçayı durduran bir sert zemin ayarıyla gelir.

Laminat Zemin Nasıl Temizlenir – Basit Yöntemler

Laminat zeminler, sert temizlik maddeleri veya kaba ovma yöntemleri nedeniyle hasar görmeye yatkın olduklarından, temizlik sırasında biraz özel dikkat gerektirir. Laminat ahşap zeminleri temizlemenin bazı güvenli yolları şunlardır:

1. Laminat Zeminlerin Genel Temizliği

Laminat zeminlerinizi sıradan günlerde veya düzenli bakım programınızda temizlemeniz için talimatlar bulunmaktadır.

Genel olarak laminat zeminlerinizi temizlemenin farklı yollarına ilişkin talimatlar aşağıda verilmiştir:

Düzenli Süpürme: Toz ve evcil hayvan tüylerini uzak tutmak ve potansiyel olarak alerjileri önlemek için laminat parkenin düzenli olarak süpürülmesi gerekir. Zeminler oldukça sağlam olsa da zamanla fazla birikinti ve kir birikebilir ve siz hareket ettikçe zemini çizebilir. Düzenli süpürme bu tür çizikleri önleyebilir. Zemini süpürmek için yumuşak bir fırça veya yumuşak kıllı kuru bir paspas kullanın.

Dökülenlerin Temizlenmesi: Dökülen her tür zemini lekelemeden önce temizlenmelidir. Döküntüyü emmek için mikrofiber bir bez kullanın ve maksimum temizlik için damar yönünde silin. İkinci bir bezi nemlendirin ve artıkları temizlemek için tekrar silin.

Derin Temizlik: Laminat zeminleri derinlemesine temizlemek için bir paspas kullanın. Buharlı temizleyiciler, tamponlar veya parlatıcılar kullanmaktan kaçının çünkü bu cihazların uzun süreli kullanımı laminatın zayıflamasına neden olabilir.

Daha Güçlü Temizlik: Daha fazla temizleme gücüne ihtiyacınız varsa, zemine yapışmış lekeleri ve zorlu kirleri çıkarmak için hafif bir deterjan veya sirke kullanın.

2. Sıcak Suyla Temizleme

Sıcak su, laminat zeminleri periyodik olarak temizlemenin en iyi yollarından biridir. Suyun kaynatılmasına gerek yok - ılık veya biraz daha sıcak iyi olur. Sıcak suyla temizleme, özellikle soğuk suyla temizlenemeyen zor lekeleriniz olduğunda etkilidir.

Sıcak suyla ıslak paspasla süpürmeden önce, zemini kuru bir paspasla süpürerek toz ve birikintileri temizleyin, böylece ıslak süpürmeden sonra zemine yapışmasınlar.

Islak paspası sıcak suya batırın ve nemli olana ancak ıslanmayacak şekilde sıkın. Tahılların yönü boyunca zemini ileri geri paspaslayın. Tahıllara dik bir yandan diğer yana süpürmekten kaçının.

Zeminin ortasından başlayın ve dışarı doğru paspaslayın. Dışarıdan başlarsanız, yeni paspaslanmış zeminde geri yürümek zorunda kalacaksınız.

Paspasın ıslak damlamadığından emin olun, böylece işiniz bittikten sonra geride su birikintisi kalmaz.

Sadece nemliyse zeminin havayla kurumasına izin verin. Biraz ıslanırsa kuru bir bezle silin.

Zorlu lekelerle uğraşıyorsanız, üstün temizleme gücü için biraz yumuşak deterjan ekleyin.

3. Sirke İle Temizlik

Sirke, tüm yüzeylerde hafif olan ve laminat zeminleri etkili bir şekilde dezenfekte eden mükemmel bir asitli temizleyicidir.

Sirke ham haliyle kullanılamayacak kadar aşındırıcıdır. Bu nedenle, kullanmadan önce seyreltmeniz gerekir. Püskürtme karışımını hazırlamak için büyük bir sprey şişesi kullanın ve 60 ml sirkeyi 1000 ml suyla karıştırın. Daha güçlü bir temizleme sıvısı oluşturmanız gerekiyorsa, 4 litre ılık suda 80 ml sirkeyi üç fışkırtma sıvı deterjanla birleştirin.

Temizleme işlemine odanın bir ucundan başlayın ve kuru bir mikrofiber bezle hızlıca silebileceğiniz, zeminin yalnızca küçük bir bölümüne püskürtün. Çözelti siz ona ulaşmadan önce kuruyacağından tüm zemini aynı anda püskürtmekten kaçının.

Lamine zemindeki kiri çıkarmak için yalnızca nazik temizleme darbeleriyle yumuşak bir mikrofiber bez kullanın. Paspas veya diğer aşındırıcı temizlik malzemeleri kullanmaktan kaçının.

Dışarıda kalan su varsa, hepsini emmek için kuru bir bez kullanın. Herhangi bir su birikintisinin durmasına izin vermeyin.

Gerekirse, sade suya batırılmış ve sıkılmış nemli bir bezle ikinci bir tur silin.

4. Sabunla Temizlik

Laminat parkenizi pırıl pırıl temizlemek için ara sıra sabunlu su ile temizlemeniz gerekir.

Kovayı ılık suyla doldurun ve suya yaklaşık iki yemek kaşığı hafif bir deterjan veya bebek şampuanı karıştırın. Kokulu veya boyalı deterjanlardan kaçının çünkü bunların leke bırakma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca bebek şampuanları mükemmeldir, bu nedenle yetişkin şampuanlarını kullanmaktan kaçının.

Sıvı sabun tamamen eriyene kadar suyu karıştırın. Paspası ıslatın ve nemli olana ve ıslak damlamayana kadar iyice sıkın.

Tahılların yönü boyunca ileri ve geri vuruşları kullanarak zemini paspaslayın. Odanın bir ucundan başlayın ve çıkışa gidin.

Zemin kaygan ve ıslaksa, kalan sabunlu suyu temizlemek için kuru bir bez kullanın. Kalan sabunu temizlemek için düz suyla sıkılmış paspasla ikinci bir tur silin.

Sabunlu su temizliği, zamanla lekeleri birikmiş veya şekerli meyve suları gibi büyük dökülmeleri olan zeminleri etkili bir şekilde temizlemek için harika bir fikirdir.

5. Zor Lekeleri Çıkarma

Bazen laminat parkelerin üzerine temizlemesi kolay olmayan şeyler döküyoruz. Bu teknikler, insanların ara sıra karşılaştığı yaygın zorlu lekelerde yardımcı olacaktır.

Kan ve diğer sıvı dökülmeleri gibi inatçı lekeleri etkili bir şekilde çıkarmak için bir pencere temizleyicisi kullanın. Temizleyiciyi doğrudan lekenin üzerine püskürtün ve mikrofiber bir bezle ovmadan önce birkaç dakika bekleyin.

Zemine yapışmış sakızı kazımak için plastik bir bıçak kullanın. Kazıma işlemine başlamadan önce sakızı sertleştirmek için su veya buz torbası da kullanabilirsiniz. Aseton gibi bir solvent püskürterek ve sakızı bir bezle silerek kalanları çıkarın.

Nemli bir bezle boya kalemi, mürekkep, şarap veya gazlı içeceklerin bıraktığı lekeleri kolayca çıkarabilirsiniz. Sert olanlar için biraz aseton kullanın ve bir bezle silin.

Tırnak veya ayakkabı cilası veya katran gibi maddeleri ancak aseton gibi organik çözücülerle çıkarabilirsiniz. Beze biraz aseton damlatın ve yerdeki lekeyi yok olana kadar ovalayın.

Kalem silgileri, çizikleri, iyileşme izlerini veya zemindeki herhangi bir birikintiyi gidermek için kullanılabilir.

Zemine yapışan gres, plastik bir bıçakla kazınmadan önce buz torbasıyla dondurulabilir. Kalan yağı asetona batırılmış bir bezle silebilirsiniz.

Laminat Parkeleri Korumanın Yolları

İşte laminat zemininizin pırıl pırıl temiz ve hasarsız kalması için en iyi uygulamalar:

 • Laminat zeminleri daima yumuşak bezli bir paspasla silin. Zemin tamponu veya parlatıcı gibi aşındırıcı yöntemlerden kaçının.
 • Sert asitli temizleyicilerden veya bulaşık teli veya ovma tozu gibi fiziksel aşındırıcılardan kaçının.
 • Ağır nesnelerin ve mobilyaların altına koruyucu paspaslar yerleştirin. Yeterli koruma olmadan herhangi bir şeyi zeminde sürüklemekten kaçının.
 • Halının zemine yapışmasını önlemek için alan kilimlerinin laminat uyumlu bir vinil tabanı olması gerekir.
 • Çizilmeleri önlemek için evcil hayvanınızın tırnaklarını kesilmiş ve törpülenmiş halde tutun.
 • Lamine zeminde topuklu veya kramponla yürümekten kaçının.
 • Mümkün olduğu kadar çok tozu dışarıda tutmak için paspas kullanın.

Laminat Zeminleri Temizlerken Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Laminat parkenizle birlikte gelen temizleme talimatlarını baştan sona okuyun. Üreticiler genellikle zeminin nasıl korunacağına dair en iyi tavsiyeyi verir.

 • Mümkün olduğu kadar erken bir zamanda zeminde duran lekeleri veya lekeleyici maddeleri çıkarın.
 • Zemini temizlemek için yumuşak mikrofiber bez veya süngerler kullanın. Süpürge kullanırken daima yumuşak kıllı olanları tercih edin.
 • Lütfen kendin yap laminat zemin temizleyici yapmayı öğrenmek için biraz zaman ayırın ve birkaç farklı leke türüyle deneyler yapın. Laminatı aşındırabilecek güçlü endüstriyel temizleyiciler kullanmaktan kaçının.
 • Temizlik maddesi olarak sadece seyreltilmiş sirke kullanın. Konsantre sirke oldukça asidiktir ve bir su birikintisine bırakıldığında laminatı yiyebilir.
 • Özellikle sıcak su ve deterjan/sirke ile temizlik yaparken zemini damlayan paspasla ıslatmayın.
 • Laminat zeminde buharlı temizleyiciler kullanmayın.
 • Arkasında yüzeyi çizebilecek parçacıklar bırakan kıllara sahip süpürgeler kullanmayın.
 • Lamineye parlak bir son katan ürünler kullanmayın. Bunlar, temizlenmesi zor olan mumsu bir tortu bırakabilir.
 • Sirke solüsyonu ile zemini çok sık paspaslamayın. Geniş alanları temizlerken yalnızca son çare olmalıdır.
 • Laminat zeminlerle uyumluluk için yeni temizlik ürünlerini kontrol etmeyi unutmayın.

Steam Mop Laminat Zeminlerde Kullanılabilir mi?

Buharlı bezler, laminat yüzeyleri daha yüksek sıcaklıklara maruz bırakarak onları zayıflatabilir ve aşınmaya eğilimli hale getirebilir. Bugünlerde laminat zeminlerin çoğu dökülmelere ve lekelere karşı daha dirençli olsa da buhar aşırı eğilmeye ve hasara neden olabilir. Buharlı bez kullanılması halinde bazı üreticilerin garantisi de geçersiz olur.

Laminat zeminler, çekici ve ekonomik bir zemin seçeneği arayan ev sahipleri için mükemmel bir seçimdir. Doğru temizlik uygulamaları ve bakım prosedürleri izlendiğinde bakımı kolaydır ve uzun süre dayanır.

 • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama