Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Tırnaklarınızı Daha Hızlı Uzatmanın Kolay Yolları

Güçlü, uzun ve güzel görünen tırnaklar her kadının hayalidir. Tırnak sanatı, tırnak boyası için heyecan verici renkler ve ışıltılı maceralar, özenle bakımlı tırnaklara çok yakışır. Kadınlar genellikle hızlı uzayan sağlıklı ve güzel tırnaklara ihtiyaç duymasına karşın kadınların çoğu, tırnaklarının kırılgan, zayıf ve donuk olmasıyla ilgili sorunlar yaşar. Ancak uygun bir diyet ve burada bahsedilen bazı ipuçları ve yöntemlerle tırnaklarınızın daha hızlı ve daha güçlü uzamasını sağlayabilirsiniz.

Tırnakları Sağlıksız Yapan Nedir?

İnsanlar birçok nedenden dolayı tırnak problemiyle karşı karşıya kalır ve her yaş grubunda yaygındır. Şiddetli yetersiz beslenme, zayıf ve sağlıksız tırnakların nedenlerinden biri olabilir. Tırnak problemleri ayrıca enfeksiyon, yaralanma veya sedef hastalığı ve egzama gibi cilt hastalıklarına bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Ayak tırnakları enfeksiyon, zayıf sinir beslemesi, zayıf dolaşım, uygun olmayan ayakkabılar, travma ve diğer problemler nedeniyle sağlıksız hale gelebilir.

Tırnak yemek tırnak büyümesi, mide ve vücut için sağlıksız bir alışkanlıktır ve potansiyel olarak bakteriyel enfeksiyonlara yol açar. Oje sürmeden önce base coat sürmemek de tırnaklara zarar verir ve sağlıksız hale getirir. Tırnak boyalarını işiniz bittiğinde dişlerinizle, parmaklarınızla veya oje çıkarıcı dışında herhangi bir şeyle yontmak, tırnaklarınızı kırılgan ve zayıf hale getirebilir. Akrilik tırnak boyaları ve jel de tırnakların doğal büyümesini engeller. Bu nedenle, amacınız doğal olarak uzun ve sağlıklı tırnaklara sahip olmaksa, bunlardan kaçınmalısınız.

Tırnaklarınızı Sağlıklı Uzatmak İçin İpuçları

Tırnakların daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlamak için, takip edebileceğiniz bazı değerli ve etkili ipuçlarını burada bulabilirsiniz:

1. Tırnak uçlarını nemli tutun

Cildinize veya saçınıza bakım yaparken, tırnakları nemlendirmek ve nemli tutmak, enfeksiyonu ve hasarlı tırnak yataklarını uzak tutmak için çok önemlidir. Düzenli olarak el kremi uygulayarak veya kütikül bakımı yaparak tırnaklarınızı nemli tutmak çok kolaydır.

2. Beslenmeye takviyeler ekleyin

Tırnak sağlığı, vücut sağlığı için kanarya testi olarak ifade edilmektedir. Tırnakların yavaş büyümesi ve kırılması, vücuttaki vitamin ve minerallerin diyet eksikliğini gösterir. Tırnaklar keratin yapıcı amino asitlerden yapılır. Kollajen ve biotin gibi takviyeler, tırnaklarınızın bir hafta içinde daha hızlı uzamasını, daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağlar. Biotin ve kollajen takviyeleri, tırnakların sıkılığını ve kalınlığını artırır, görünümü iyileştirir, kırılmayı azaltır ve hızlı bir şekilde uzun tırnaklara sahip olmanıza yardımcı olur.

3. Takma tırnaklardan kaçının

Akrilik, dips ve jeller, tırnaklarınızın harika ve güzel görünmesini sağlar. Ancak tırnaklarınızın doğal büyümesini sınırlar. Ayrıca çeşitli işlemlerden kaynaklanan kimyasallar tırnak yataklarına zarar verir ve doğru kullanılmadığı takdirde bakteriyel enfeksiyona neden olur.

4. Isırmayı veya koparmayı bırakın

Endişe durumunda veya sadece bir alışkanlık olarak tırnak yemek çoğu insanda yaygındır, ancak bu parmaklarda daha kısa tırnaklara neden olur. Bu alışkanlığı engellemenin en iyi yolu, tırnakları bir bandaj veya benzeri bir şeyle kapalı tutmak olabilir; başka bir yol da farkındalık pratiği yapmak olabilir.

5. Oje seçenekleri

Seçtiğiniz tüm son katlar, oje renkleri ve baz katlar, besleyici ve yumuşatıcı bileşenlere sahip olmalıdır. Toluen, kafur, formaldehit gibi kurutucu katkı maddeleri içermemelidir. Renkli kaplamanın kurumasına neden olsa bile, daha temiz ve daha iyi bir baz kat kullandığınızdan emin olun.

6. Sert sökücüleri kullanmayın

Aseton sökücüler tırnaklarda çok serttir. Soya bazlı sökücü gibi nemlendirici içerikli doğal sökücülerin kullanılması şiddetle tavsiye edilir. Bu tür sökücüler, nemlendirici bileşenler ve vitaminlerle pompalandıklarından cilayı çözer ve tırnakları güçlendirir.

7. El emeği

Eller sürekli olarak ofiste, evde veya bahçede başka işlerle meşguldür . Böylece ellerinizle birlikte tırnaklarınız da aşınmaya ve çeşitli kimyasallara maruz kalır. Bu nedenle çamaşır veya bulaşık yıkamak, bahçe işleri veya basit ev yenileme işleri gibi zahmetli ve kirli işler yaparken eldiven takılması önerilir. Tırnakların görünümündeki ve sağlığındaki farklılık eldiven kullanmaya başladığınızda kendini belli eder.

8. Tırnak hijyeni

Tırnak hijyenine yönelik bilinçli çabalarla kırılganlık, takılma ve yıpranmış tırnak etlerinden kolayca kaçınılabilir. Tırnaklar, cildiniz gibi uygun hijyenik bakıma ihtiyaç duyar. Yapabileceğiniz bazı Kendin Yap hijyen adımları arasında tırnakları düzenli olarak kesmek ve törpülemek, tırnağın altındaki alanı temizlemek, tırnakların içinde ve çevresindeki cildi nemli tutmak vb. yer alır.

9. Doğal tırnak düzleştirici

Doğal bir tırnak düzleştirici, tırnağınızı güçlendirir ve bu da daha uzun, daha güçlü ve daha sağlıklı tırnaklara yol açar. Amino asitler, B Vitamini ve E vitamini gibi tırnak geliştirici bileşenler tırnak sağlığını güçlendirir.

10. Yontma tırnaklar

Tırnak kırılması, herhangi bir kadın için en kötü kabus olabilir, ancak bazen kaçınılmazdır. Diğer tırnakları da hepsine uyacak şekilde kesmeye çalışıyorsunuz. Ama bu bir çözüm değil. Bunun yerine, tırnakları kırılmaya karşı korumanın yollarını bulmalısınız.

11. Ev ilaçları

Evde daha hızlı tırnak uzatmak için sayısız ev ilaçları var. Limon, hindistancevizi yağı, zeytinyağı veya portakal gibi evinizde kolayca bulunabilen malzemelerle başlar. Sürekli kullanıldığında tırnakların uzamasına ve sağlığına olumlu etki sağlar. Daha sağlıklı, güçlü ve uzun tırnaklar için yumurta, fasulye, yulaf, ayçekirdeği, somon, yaban mersini gibi bazı besin öğelerini de beslenmenize dahil etmelisiniz.

Kadınlar uzun tırnaklarını sergilemeyi severler ve kozmetik faydalarıyla onları her zaman şık tutarlar. Bazen kadınlar evde nasıl daha hızlı tırnak uzatılacağını merak ederler ve bu o kadar da zor değildir. Tırnaklarınızın hijyenine ve sağlığına biraz dikkat ederek istediğiniz sonuçları alabilirsiniz. Vücuttaki bazı sağlık sorunlarından dolayı tırnaklar etkilenmediği sürece, ünlü dermatologların bazı ipuçları ve birkaç ev ilaçları ile uzun tırnaklara sahip olmak çok kolay bir iştir. Bireyin diyeti de tırnak sağlığında hayati bir rol oynar ve buna önem verilmelidir.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama