Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Kadın Genital Kanserleri

Kadın genital sistem kanserlerinde tarama yöntemlerinden bahsetmeden önce hastalıkları anatomik bölümlere göre sınıflandırarak göz atmakta Fayda olacaktır. Kadın genital sistemi vulva-vajen (dış kısım ve hazne), serviks (rahim ağzı), uterus (rahim) ve över (yumurtalık) olmak üzere dört kısımda incelenebilir.

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvuran hastaların jinekolojik değerlendirmesinde hekim bu dört bölümü de rutin olarak değerlendirir. Böylelikle tarama, önce jinekolojik muayene ile başlar; hekimin gerekli gördüğü durumda da testlerle devam eder. Düzenli jinekolojik kontrol, kanser taramasının ve kanserden korunmanın en önemli parçasıdır.

Vulva-Vajen Bölgesi Kanserlerinde Tarama

Dış genital bölge, kanser taraması için rutin olarak bir test kullanılmasından ziyade hastanın varsa yakınmaları ve doktorun rutin muayene değerlendirmesi ön plandadır. Dış genital organla ilgili herhangi bir yakınması olmayan ve muayenede anormal bir bulguya rastlanmayan bir hastada ayrıca bir tarama testi yapılmasına gerek yoktur. Ancak var ise ele gelen şişlik, sertlik ya da gözle görülür yara olması durumunda jinekologun ultrason, kolposkopi ve biyopsi gibi ileri tetkikler ile değerlendirmesi gerekebilir.

Serviks (Rahim Ağzı) Kanserinde Tarama

Daha önceleri en sık rastlanan kadın genital sistem kanseri olmasına rağmen smear testi ile kanser öncesi hücrelerin saptanabilmesi veya kanserin tanısının erken konabilmesi sayesinde serviks kanseri şu anda kadın genital kanserleri arasında üçüncü sıklıkta rastlanmaktadır.

Rahim ağzında kanser öncesi değişiklik gösteren hücreler 5-10 yıl gibi uzun bir süre sonra kansere dönüşürler. Dolayısıyla düzenli smear testi taraması yaptıran bir kadının ilk kez saptanan kanser öncesi hücrelerine rastlanmış olması henüz hastalığın erken aşamasında yakalandığı anlamına gelir. Ancak düzenli smear testi yaptırmamış bir kadına yapılan smear testinde kanser öncesi hücreler tespit edildiğinde bu hastalığın kendisinde ne kadar zamandır olduğunun bilinmesi mümkün olmamaktadır. Bu da smear testinin düzenli yapılması gerektiğinin önemini ortaya koymaktadır.

Serviks kanserinin bazı özellikleri, hu kanseri toplum taraması açısından uygun hâle getirmektedir. Taranmamış grupta serviks kanserinin sık olması, erken bulunduğunda prognozun (hastalığın seyrinin) iyi olması, geç teşhis edildiğinde ölümcül olması, klinik bulgu vermeden önceki (şikâyetlere yol açmadan önceki sinsi dönem) periyodun uzun olması ve bu dönemde yapılan sitolojik incelemelerle (smearda alınan örneğin patoloji doktoru tarafından incelenmesi) hastalığa tam konulabilmesi, tarama testinin avantajları arasında sayılabilir.

Kimler Risk Altında?

Başlıca risk grubunu teşkil eden kadınlar:

 • Erken yaşta cinsel yaşamı başlayanlar (ilk cinsel ilişki yaşının 18 yaş altında olması),
 • Birden fazla cinsel partner,
 • Human Papilloma Virüs (HPV) maruziyetidir.

Bu üç grubun dışında kalan kadınlarda da bu hastalık pek tabii gözükebilir. Dolayısıyla bütün kadınların serviks kanseri açısından smear testi yaptırması gereklidir. İlk smear testi, cinsel hayat başladıktan üç yıl sonra yapılmalı, daha sonra 30 yaş altındaki kadınlara yılda bir kez, 30 yaş üstündekilere sitoloji ve HPV testi de yapılmak kaydıyla risk faktörü olmayan kadınlara en geç üç yılda bir yapılmalıdır. Risk faktörü olan kadınlara ise doktorunun uygun gördüğü sıklıkta smear testi yapılmalıdır.

Ne Zaman Smear Yapılmalı?

En uygun zaman âdet bitiminden sonraki 3 ila 10. günler arasında yapılmasıdır. Smear alınmadan önceki son 24 saat içinde cinsel ilişkiye girilmemeli, vajinal duş alınmamalı ve vajinal yoldan alınan herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır.

Bazı görüşlere göre bu süre en az 72 saat olmalıdır. Sürenin uzaması, testin yanlış sonuç verme ihtimalini azaltır. Gebelikte de smear testi yapılabilir. Düzenli jinekolojik takip yaptırmamış kadınlar için gebe kaldıkları zaman, doğal olarak kadın doğum doktoruna kontrole gelmeleri smear testi yaptırmaları açısından fırsat olabilir. Aşırı iltihaplı akıntısı olan hastalarda ancak enfeksiyonu tedavi edildikten sonra smear testi yapılabilir.

Uterus (Rahim) Kanserlerinde Tarama

Hastaların klinik olarak erken dönemde yakalanmasından dolayı bu kanserin prognozu nispeten daha iyi seyididir. Toplum taraması yapılması rutin olarak önerilmemektedir. Bu nedenle özellikle ara kanama, menapoz sonrası kanama ya da anormal âdet kanamaları gibi yakınması olan hastaların bu yakınmalarını ciddiye alarak vaktinde jinekologa başvurmaları tarama testinden daha kıymetlidir.

Jinekolojik değerlendirmede tarama amacıyla ultrasonografi yapılmakta, gerekli görüldüğünde rahim içi küretajı yapılarak biyopsi alınmakta ve patolojik incelemeye gönderilmektedir.

Rutin tarama ise yüksek risk grubunda olan kadınlara önerilmektedir.

Kimler Risk Altında?

 • Yumurtlama bozukluğu olanlar (polikistik över sendromu)
 • Hiç doğum yapmamış olanlar
 • Erken yaşta âdet görmeye başlayanlar
 • Geç menapoza girmiş olanlar
 • Obezite (şişmanlık)
 • Yüksek tansiyon (hipertansiyon)
 • Şeker hastalığı (diyabet)

Över (Yumurtalık) Kanserlerinde Tarama

Sinsi bir dönemin ardından geç bulgu verdikleri için genellikle kanserin ilerlemiş dönemlerinde hastalar yeni başlayan yakınmalar ile başvururlar. Şikâyetler genellikle spesifik değildir, yani yumurtalığa özgü tipik bir bulgusu olmayabilir. Karın ağrısı, şişkinlik, mide ve bağırsak şikâyetleri gibi hiç bir hastalığı spesifik olarak düşündürmeyen yakınmalara da neden olabilir. Her yaşta görülebilir.

Bazı hastalarda karında ele gelen kitle, sertlik, âdet düzensizliği, idrar ve büyük abdest yakınmalarına da neden olabilir. Hastalık mevcut ise tanı koyduracak bir takım tetkikler mevcut olmasına rağmen bütün toplumu smear testinde olduğu gibi taramaya yarayacak erken tanı koydurucu bir tarama testi maalesef bulunmamaktadır. Bu noktada özellikle risk grubunda olan kadınların sık aralıklarla jinekolojik muayene, ultrason, kanda marker testleri ve benzeri yöntemlerle taranması söz konusudur.

Kimler Risk Altında?

 • Ailesinde (anne, kız kardeş, teyze, anneanne gibi yakın akrabalarda) yumurtalık ve/veya meme kanseri öyküsü olanlar
  • Yumurtlamayı arttırıcı ilaç kullananlar
  • Hiç gebe kalmamışlar

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top