Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Doğum Kontrol Hapını Dikkatli Kullanın

Doğum kontrol hapları, içinde östrojen ve progesteron adlı iki hormon tipi bulunduran tablet formunda ilaçlardır. Günümüzde piyasada ikinci ve üçüncü jenerasyon diye bilinen, östrojen ve progesteron dozları düşük doğum kontrol hapları bulunmaktadır.

Tüm dünyada 100 milyondan fazla kadının doğum kontrol hapı kullandığı bilinmektedir. Düzenli kullanımda bu haplar adet döngüsünün düzenli olmasını sağlar, adet kanamasının miktarını azaltarak gereksiz kan kaybını önler, adet öncesi gerginlik belirtilerini ve adet sancısını azaltır.

Doğum kont-rol haplarına, zaman zaman sivilce ve tüylenme tedavisinde de başvurulur- Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda rahim kanseri ve yumurtalık kanseri daha az sıklıkla görülür. Gebelik oluşma riskinin azalması, dış gebelik ortaya çıkma riskinin de azalmasını sağlar. Yumurtlama süreci baskılandığından, hap kullanan kadınlarda işlevsel yumurtalık kistleri de daha az görülür. Doğum kontrol hapları, genital enfeksiyon gelişme riskini azaltır. Endometriyozis hastalığı olan kadınlarda doğum kontrol hapı kullanımı ile hastalık baskılanabilir.

Farkındalık Artıyor

Doğum kontrol haplarının getirdiği damar tıkanıklığı riski hakkında farkındalık gün geç-tikçe artmaktadır. Halk arasında damar tıkanıklığı dediğimiz bu rahatsızlık, tıpta "tromboembolik hastalık7' olarak adlandırılmaktadır. Tromboembolik hastalıklar, atardamarlar ile ilgili olursa arteryel, toplardamarlar ile ilgili ise venöz olarak sınıflandırılır.

90'lı yılların ortalarında doğum kontrol hapı kullanımı ile venöz tromboembolik hastalık (VTE arteryel) arasındaki ilişki bazı toplumlarda büyük korku yaratmıştır. Bunun üzerine araştırmacılar bir VTE salgını ile karşı karşıya kalınıp kalınmadığını araştırmışlardır. Doğum kontrol hapı kullanımı söz konusu olduğunda VTE görülme sıklığı 2 kat artmaktadır, ancak VTE'nin nadir görülmesinden ötürü, bunun bir halk sağlığı sorunu ya da salgın olmadığı belirtilmiştir.

1999 yılında Danimarka'da yayımlanan bir makaleye göre, 15-29 yaş arasındaki doğum kontrol hapı kullanıcılarında VTE arteryel hastalıktan iki kat fazla görülmektedir. 30-44 yaş arasındaki kullanıcılarda ise arteryel hastalık venöz hastalıktan yüzde 50 daha fazladır. Bu demektir ki, 30 yaş üzerindeki doğum kontrol hapı kullanıcılarının myokard enfarktüsü geçirme ihtimali, kullanmayanlara göre daha fazladır. Bu risk, özellikle sigara içen, hipertansiyonu, diyabeti ya da yüksek kolesterolü olan kişilerde artmıştır.

Karaciğer ve Safra Yolları Sorunu

Doğum kontrol haplarının çok nadir görülen başka bir ciddi komplikasyonu, karaciğer ve safra yolları ile ilgili olanıdır. Daha önce karaciğer hastalığı geçirmiş ve karaciğer fonksiyon testleri normale dönmüş olan kişilerin, doğum kontrol hapına başlayabilecekleri ama yakından takip edilmeleri gerektiği bilimsel araştırmalarda belirtilmiştir.

Kolestaz, safranın karaciğer içindeki küçük safra kanallarında göllenmesi durumudur. Sarılığa ve karaciğer hastalığına neden olur. Gebelikte kolestaz geçiren kişilerin ve yakınlarının, doğum kontrol hapına bağlı kolestaz geçirmiş olanların doğum kontrol hapı kullanırken dikkatli gözlenmesi gerekir.

6 Ayda Bir Kontrol Edilmeli

İlk kez doğum kontrol hapı reçete ederken, sigara alışkanlığı ve ailede damar tıkanıklığı öyküsü mutlaka sorgulanmalıdır.

Ayrıca reçete verilen kişilerin tromboembolik hastalık riski açısından bilgilendirilmesi şarttır. Tromboembolik hastalık riski taşıyan kişiler, sigara içenler, obez kişiler ve hipertansiyonu olanlar başka korunma yöntemlerini düşünmelidir. Doğum kontrol hapı kullanıyorsanız altı ayda bir doktor kontrolünden geçip, bu esnada karaciğer fonksiyon testleri, kanda trigliserid ve kolesterol düzeylerine baktırmanız faydalı olacaktır.

Birçok çalışmanın sonuçları değerlendirildiğinde, doğum kontrol hapı kullanan kadınların yüzde 2-18'inde hipertansiyon ortaya çıktığı görülmektedir. Doğum kontrol hapı kullanırken tansiyonunuz yükseliyorsa, haptan başka bir korunma yöntemine geçmelisiniz.

Ücretsiz Hap ve Prezervatif

Ülkemizde aile planlaması uygulamaları kapsamında tüm sağlık ocaklarında kadınlara ücretsiz rahim içi araç uygulanmaktadır, ücretsiz doğum kontrol hapı ve prezervatif temin edilmektedir. Doğum kontrol hapına başlamadan önce kadınlara yaptırması önerilen bir test bulunmamaktadır.

Ailelerinde pıhtılaşma hastalığı olan, aile bireylerinde erken yaşlarda kalp krizlerinin veya felçlerin yaşandığı kadınlar tromboembolik hastalıklara genetik yatkınlık için test yaptırabilirler ancak daha önce belirttiğimiz gibi, bu kişilerin doğum kontrol hapına hiç başlamayıp diğer korunma yöntemlerini düşünmeleri daha doğru olur.

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top