Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
HPV Aşısı Kimler Yaptırabiliyor ve Kanseri Nasıl Önlüyor

Dünyada kadınlar arasında en sık görülen kanser türlerinden biri olan rahim ağzı kanserinden korunmak mümkün. Aşı yaptırarak HPV virüsünden, rahim ağzı kanseri öncesi hastalıklardan ve rahim ağzı kanserinden korunabilirsiniz.

HPV aşısı kimlere yaptırabiliyor ve kanseri nasıl önlüyor?

Her yıl 250 bin kadın rahim ağzı kanserinden hayatını kaybediyor. Yaklaşık 10 yıl önce bu virüsten korunma şansı yoktu. Oysa yapılan araştırmalar sonunda geliştirilen aşılarla HPV enfeksiyonunun, dolayısıyla rahim ağzı kanserinin büyük oranda önlenebildiği saptandı.

HPV aşısını uygulayan ülkelerden biri olan Avustralya'da rahim ağzı kanseri öncü lezyonların görülme oranının yaklaşık yüzde 40 azaldığı belirtiliyor.

HPV aşısı nasıl ortaya çıktı?

Yapılan araştırmalara göre rahim ağzı kanserine yakalanır kadınların yüzde 50'si hayatlarında hiç PAP smear testi yaptırmamış. Bu kadınların yüzde 10'u son beş yıl içinde hiç test yaptırmamış, bir kısmı da test yaptırmasına rağmen atlanmış vakaları oluşturuyor. Tanı konulması için PAP smear tek başına yeterli olmuyor. HPV'nin kanser yapıcı tiplerinin rahim ağzı kanserlerinin yüzde 99,7'sinde saptanmasıyla birlikte rahim ağzı kanserinin haf nedeni olarak HPV belirlendi. İşte bu yüzden HPV yi ve bağlantılı olarak rahim ağzı kanserini önleyebilmek için aşı geliştirilmesi gündeme geldi.

Hangi yaşlarda ve kimlere öneriliyor?

HPV aşısıyla ilgili çalışmalar öncelikle 15-26 yaş arası grupta yapıldı. İki tip HPV aşısı bulunuyor. Biri dört, diğeri de iki değerlikli aşı. Dört değerlikli aşı, dört HPV tipine (16,18,11 ve 6) karşı uygulanıyor. HPV 16 ve 18, yüksek riskli virüs grubunda bulunuyor ve rahim ağzı kanserlerinin yaklaşık yüzde 70'inden sorumlu oluyor.

HPV 6 ve 11 tipleri kanser yapıcı türde değil ancak rahim ağzında görülen genital siğillerin yaklaşık yüzde 90'ından bunlar sorumlu, ikili aşı ise 16 ve 18 numaralı virüslere etki etmesi amacıyla geliştirildiği için genital siğillere karşı koruyamıyor. Yapılan çalışmaların sonuçlarına bakıldığı zaman her iki aşının da son derece etkili olduğu görülüyor. Tabii aşı yapılan kişinin daha önce hiç HPV virüsüyle karşılaşmamış olması da önem taşıyor.

Bu aşıyla birlikte rahim ağzı kanseri tarihe mi karışıyor?

Rahim ağzı kanserinin nedenine baktığımız zaman HPV virüsünün en etkili faktör olduğu görülüyor. Ancak her HPV virüsü kanser yapmıyor. Pek çok kadın aslında bu virüsle karşılaşıyor ancak kişi farkında olmadan bağışıklık sistemi virüsü yüzde 90 oranında vücuttan atıyor. Yüzde 10'luk kısımda ise bu durum kalıcı hale geliyor. Sigara içilmesi, bağışıklık sisteminin düşmesi, doğum kontrol hapı kullanılması, sosyoekonomik durum veya genetik gibi birtakım ek faktörler HPV virüsünün kalıcı olmasına yol açabiliyor. Bunların bir kısmında da CIN2, C1N3 gibi kanser öncesi lezyonlar gelişiyor. Kanser öncesi lezyonu olanların bir kısırımda da rahim ağzı kanseri oluşuyor.

Sonuçta HPV virüsü, tüm rahim ağzı kanserlerinin yüzde 100'üne yakınında görülüyor. Ancak bu virüsü kapan her kadında rahim ağzı kanseri gelişmiyor. HPV'nin yaklaşık 14 yüksek riskli tipi bulunuyor. Bunlardan 16 ve 18 numara olanlar hastalığın yüzde 70'inden sorumlu. Geriye kalan yüzde 30'luk bölümün aşısı olmadığı için rahim ağzı kanserinin tarihe karışacağını söylemek şu an için zor.

Aşılar ne kadar süre koruyor?

Aşılar üç doz halinde yapılıyor ve etkinliğinin olabilmesi için mutlaka önerilen dozajın tamamlanması gerekiyor. Dörtlü aşı, 0,2 ve 6. aylarda uygulanıyor. Yani aşıyı yaptırdıktan iki ay sonra ikincisi, altı ay sonra da üçüncüsü yaptırılıyor. İkili aşı ise 0,1 ve 6. aylarda uygulanıyor, ikili aşının koruyuculuğu, son yayınlanan çalışmalara göre sekiz yıl. Sonuçta aşıların ortaya çıkış tarihi çok eski olmadığı için bu sürenin gün geçtikçe uzayacağı öngörülüyor. Araştırmalara göre dörtlü aşırım da altı yıl etkinliğini koruduğu biliniyor.

Kimlere uygulanmamalı?

Dörtlü aşının maya alerjisi olan kişilere yapılmaması gerekiyor. Çünkü bu aşı mayada üretiliyor, ikili aşı ise yine üretim tekniği yüzünden kişinin lateks tarzı materyallere duyarlılığı varsa yapılmıyor. Eğer kişinin ateşli, orta veya ciddi derecede hastalığı varsa hastalığın geçmesi bekleniyor. Gebelerde ise normal şartlarda yapılması önerilmiyor ancak literatürde rastlanan olgularda aşılanmış anneden doğan bebeklerde olumsuz bir etki görüldüğüne rastlanmıyor.

HPV aşısındaki son gelişmeler neler?

Dokuz HPV tipine karşı etkili olacak bir aşı üzerinde çalışılıyor. Bu dokuz tiple aynı familyadan gelenlere karşı da koruma sağlanabiliyor. Yapılan matematiksel hesaplama öngörülerine göre tüm rahim ağzı kanserlerinin yüzde 90'ını engellemek mümkün. Bugün uygulanan HPV aşılan, önleyici aşılar olarak geçiyor. Yani dörtlü ve ikili aşılar, HPV virüsüyle henüz tanışmamış kişiler üzerinde etkili oluyor. Dolayısıyla bu aşılar aslında tedavi edici değil önleyici konumunda. Günümüzde terapötik yani tedavi edici aşılarla ilgili çalışmalar da devam ediyor. Eğer bu konudaki çalışmalarda başarıya ulaşılırsa vücudun bağışıklık sistemine destek olarak tedavi edici özellikler ön plana çıkabilir. Bir diğer gelişme de dozajla ilgili... HPV aşısı üç dozda yapılıyor. İki dozda yapılabilmesi için de sürdürülen çalışmalar var. Doz sayısı arttıkça insanların bu aşıyı tamamlama oranı düşebiliyor. Bu tarz kayıpların önüne geçebilmek için doz sayısının düşürülmesi önem taşıyor.

"Yapılan çalışmaların sonuçlarına bakıldığında her iki aşının da son derece etkili olduğu görülüyor. Tabii aşı yapılan kişinin daha önce hiç HPV virüsüyle karşılaşmamış olması da önem taşıyor."

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top