Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Kadınlarda Sık Görülen Bir Sorun Kansızlık

Çoğunlukla kadınlarda görülen kansızlık, genelde hafife alınmaktadır. Oysaki halsizlik, yorgunluk, çarpıntı ve nefes darlığı gibi şikâyetlerle ortaya çıkan bu sorun, başka ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Anemi, halk arasındaki adıyla kansızlık, toplumda sık görülen bir problemdir. Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre tüm dünyada yaklaşık iki milyar kişi kansızlık sorunu yaşamaktadır.

Anemi, alyuvarların içindeki oksijen taşıma görevini üstlenen ve hemoglobin olarak adlandırılan maddenin yaşa ve cinsiyete göre normal kabul edilen düzeylerin altında olması olarak açıklanmaktadır. Erişkin kadınlarda hemoglobin düzeyi için kabul edilen sınırın 12 g/dl olmaktadır.

Anemi, bu kadar sık görülen bir durum olmasına rağmen maalesef gerek tanı, gerekse tedavi aşamasındaki aksaklıklardan ötürü hastaların çoğu kansızlık problemi olduğu ve çeşitli kan ilaçları kullandığı halde kansızlığının düzelmediğini söyleyerek hematoloji polikliniklerine başvurmaktadır.

Birçok belirtisi olabilir

Halsizlik, yorgunluk, çarpıntı ve iş yaparken nefes darlığı en sık görülen şikâyetler arasında yer alıyor. Kansızlığın hızlı geliştiği durumlarda örneğin kazalara bağlı ciddi yaralanmalarda ya da ani gelişen mide kanamasında yukarıda belirtilen bulgular dışında bayılma, şok, hatta koma dahi gelişebiliyor.

Bu tip bulguların hemen bütün kansızlık nedenlerinde görülebilmektedir. Demirin alyuvarlar dışında deri ve mukozayı örten hücrelerimiz için de gerekli bir madde olması nedeniyle eksikliğinde dudak kenarlarında çatlaklar, saç dökülmesi, ciltte kuruluk, bazen kaşıntı ile birlikte yutma güçlüğü ve tırnak bozuklukları gibi bulgular görülebilir.

Demir eksikliği anemisi kimlerde görülür?

Kadınlarda demir eksikliği anemisi görülme nedeni adet kanamaları ve gebeliktir. Adet kanamasının üç gün sürmesi, dört ve beşinci günlerde ise tamamen bitmiş olması gerekmektedir. Gebelerde de bebeğin ana rahmindeki gelişimi sonucu demir kullanımı artmaktadır. Bu durum süt verme döneminde de devam ediyor ve annelerde demir depoları da sınırda ise ciddi demir eksikliği anemileri görülmektedir.

Böyle durumlarda gebe kadınların daha kansızlık gelişmeden koruyucu amaçlı demir hapları ve folik asit vitamini kullanmaları önerilmektedir. Risk altındaki bir diğer grup ise etten fakir beslenen kişiler ve vejetaryenler. Demirden zengin yiyeceklerin normal miktarlarda yenmesinin demir eksikliğinden korunmada önemlidir. Ancak uzun süreli kanama durumlarında bu yiyecekler de demir depolarının boşalmasını engelleyememektedir.

Aneminin Nedeni Ortaya Konmalı

Kansızlık konusunda bilinmesi gereken en önemli şey kansızlığın bir sonuç olduğu ve buna yol açan nedenin ortaya konulması zorunluluğudur. Bu nedenle kansızlıkla başvuran bir hasta karşısında acil durumlar dışında herhangi bir tedavi girişiminden önce tüm imkânlar kullanılarak aneminin nedeni ortaya konulmalıdır.

Demir eksikliğine bağlı kansızlık durumlarında ise ayrıca demir eksikliğine yol açan nedenin de araştırılması gerekmektedir. Eğer bu neden bulunabilirse tedavi de ona göre yönlendirilebilmektedir.

Bu Önerilere Dikkat!  

• Demir eksikliği anemisinin gelişmemesi için demirden zengin gıdaların alınması artırmak gerekmektedir. Ancak kayıp nedeniyle kansızlığı gelişen ve demir depolan boşalmış birinde bu durumun besinle düzeltilme ihtimali bulunmuyor. Bu gıdaların tüketilmesi kansızlığın gelişmemesi için önerilmektedir.

• Demirin en iyi kaynakları olan et, karaciğer, böbrek, yumurta, pekmez, pestil, kuru baklagiller, kuru meyveler, yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir.

• Yeşil yapraklı sebzelerde ve tahıllarda bulunan demirin emilimi güçtür. Bitkisel kaynaklı demirin emilimini artırmak için bu besinliklerle birlikte turunçgiller, domates, yeşilbiber, çilek gibi C vitamini içeriği yüksek olan gıdalar yenmelidir.

• Anemisi olan kişiler demirle zenginleştirilmiş olan un, ekmek, süt ve süt ürünlerini tercih edebilmektedir.

• Yemeklerde içilen çay ve kahve demir emilimini azalttığından yemeklerden 1-2 saat önce veya sonra içilmelidir.

• Yetişkin erkeklerde günde 10 mg. kadınlarda 15-18 mg. gebe kadınlarda 27-30 mg demir tüketimi önerilir.

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top