Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Kadınlarda Menopoz

Menopoz, birçok kadını, duygusal bir bir dönüm noktasından geçtikleri bir çağda yani, 40- 50 yaşları arasındaki on yıllık dönemde yakalamaktadır. Bu nedenle, bir zamanlar menopozun duygusal değişikliklerle ilişkisi olduğu düşünülüyordu.

Bugün menopoz, gerçekte olduğu gibi görülmektedir: Çok yakın somut bir fiziksel değişiklikle estrojen denilen kadınlık hormonunun ortadan kalkması nedeniyle başlayan çok somut bir dizi semptomun eşlik ettiği bir yaşam dönemi. Dolayısıyla menopozun estrojen eksikliği olarak adlandırılması daha doğru olabilir.

Menopoz ve   estrojen   eksikliği nedir?

Menopoz, menstrüasyon (âdet görmenin) sona erişini belirlerler. Doğurganlığın, yani çocuk sahibi olma yeteneğinin sona eriştiğini de belirler. Daha önce değindiğimiz gibi, menepoz, estrojen, kaybından dolayı oluşur.

 

 

Estrojen, iki temel kadınlık hormonundan birisidir; diğer hormon progsterondur. Yumurtaları salıveren yumurtalıklar, bu iki hormonu üretir. Menopoz başlamadan önce, estrojenin görevlerinden birisi, rahim içini kaplayan tabakanın her ay gelişmesini düzenleyerek üreme siklusunu denetlemektir. Daha sonra progesteron devreye girerek bu tabakanın dağılıp vücuttan atılmasını sağlar.

Yumurtalıklardaki yumurta deposu, çoğunlukla kadın 40 ilâ 50 yaşlan arasındayken tükenince, yumurtalıklar estrojen üretimini sonunda durdurur. Aylık kanama git gide daha zor tahmin edilebilir hale gelir bazı kadınlarda daha hafif ve seyrek olurken, bazılarında da ağırlaşır ve sıklaşır ve en sonunda da durur. Öte yandan, kadına histerektomi yapılırsa yani, rahmi ve birçok durumda yumurtalıkları ameliyata alınırsa aylık kanama tamamen sona erer.

Kadınların birçoğu, aylık kanama kalıplarında bir değişiklik fark edince doktorlarına danışırlar ve belki böyle bir anda, kendileri için menopoz sözcüğünün kullanıldığını ilk kez işitirler. Estrojenin kadın vücudu üzerinde çok büyük etkileri vardır. Öyleyse, estrojen eksikliği, birçok farklı semptoma neden olarak kadınları oldukça rahatsız edebilir ve hayatlarını dolu dolu yaşamalarını güçleştirebilir.

Kadınların ortalama yaş süresi günümüzde yaklaşık 80 yıl olduğu için, hayatımızın bundan sonraki 30-40 yılını estrojen eksikliği içinde yaşama olasılığımız vardır. Bu yüzden kadınlar, büyük olasılıkla, kısa dönem rahatsızlık çekmekle kalmayacaklar, estrojen eksikliğinin daha ciddi uzun dönem sonuçlarına da, yani osteoproz ve kalp - damar hastalığına da maruz kalacaklardır. Bu tür bir rahatsızlıkla yaşamak ne arzu edilir ne de gereklidir.

 

 

Estojen replasmanı nasıl yarar sağlar?

Estrojen replasmanı kaybedilen estrojeni yerine koyarak ve kadının normal hormon dengesini yeniden kurarak, eksikliği semptomlarını rahatlatır. Tedavi, sıcak basmasını ve gece terlemelerini azaltır ya da ortadan kaldırır; bu da gündüz daha fazla rahatlık ve geceleyin daha az uyku kaybı anlamına gelir.

Estrojen dengeniz yeniden kurulunca, büyük olasılıkla sinirlilik, huysuzluk ve depresyon duygularınız çok çok azalacaktır. Kısacası, kendinizi yeniden daha çok kendiniz gibi hissedeceksiniz. Tedavi, hem vajinaya hem de idrar yoluna esnekliği ve nemliliği de yeniden kazandırarak cinsel ilişkinin daha az ağrılı olmasını sağlayabilir, tahriş ve enfeksiyon eğilimini azaltabilir. Buna ek olarak, doktorlar, estrojen replasmanının, kalp krizi riskini azaltabileceğini ve osteoporozu (kemiklerin incelip zayıflayarak kırılgan hale gelmesini ve kolayca kırılmasını) önleyebileceğini de yakın zamanda saptamışlardır.

Doktorum bana niçin estrojen replasmanı reçete etti?

Geçmiş kuşaklarda kadınların estrojen eksikliğine eşlik eden semptomlara katlanmaya ve bunları kabullenmeye çalışmaktan başka seçenekleri yoktu. Bugünkü kadınlar, öncekilerden çok daha şanslıdırlar; kaybettikleri estrojeni tekrar koymak için tedavi olabilirler. Belki, estrojen eksikliği semptomları gündelik etkinliklerinizi güçleştirdiği için doktorunuz tedavi uygun görmüştür. Ya da osteoporoz ve kalp hastalığı riskiyle karşı karşıya olduğunuza inandığı için tedaviye başlamış olabilir.

Estrojen replasman tedavisi nasıl uygulanır?

Estrojen replasman tedavisinin çeşitli dozları ve çeşidi biçimleri vardır; tabletleri ve cilt plasterleri bunlar arasındadır. Kadınların çoğu estrojeni tablet biçiminde alırlar.

Günümüzde, estrojen ve progestojen değişik şekillerde reçete edilmektedir. Birçok doktor, her gün alınmak üzere bir estrojen hapı ve ayın son 12 ilâ 14 günü alınmak üzere düşük dozlu bir progestojen reçete eder. Her kadının bedeni farklıdır ve farklı hormon düzeylerine ihtiyaç duyar. Tedaviye başlarken aldığınız dozlar uygun görünmezse, doktorunuz, sizin için en uygun miktarı buluncaya kadar doz ayarlaması yapabilir.

Tedavinin yan etkileri nelerdir?

Estrojen kullanan bazı kadınlar, kilo alma, sıvı tutulması, bulantı ve kusma, meme büyümesi ve acıması, baş ağrısı gibi yan etkiler yaşayabilirler. Bu yan etki listesi, uzun ve ürkütücü gibi görünebilir, ama gerçekte bu yan etkilerin çoğu ve aldığınız ilacın prospektüsünde belirtilen yan etkilerin çoğu çok azında görülür. Bu yan etkilerin herhangi birisi sizde de oluşursa, bu, dozun ayarlanması gerektiğini gösterebilir.

Bir ay kadar estrojen tedavisi gördükten sonra da estorjen eksikliği semptomlarını gerek her zaman gerekse ara sıra hâlâ yaşadığınızı saptarsanız, doz ayarlanması gerekebilir. Yine, doktorunuz size yardımcı olacaktır.

 

 

Estrojen replasmanı ile sanki her şey daha kötüye giderse ne yapmam gerekir?

Kendinizi daha iyi hissetmek için tedavi görüyorsunuz; bu nedenle, kendinizi daha kötü hissediyorsanız, hemen doktorunuzla konuşmalısınız. Yapmanız gereken şey; birdenbire ya da doktorunuzun önerisi olmadan ilaç almayı bırakmanızdır. Tedaviyi birdenbire keserseniz, estrojen düzeyleriniz hızla düşer ve estrojen eksikliği semptomları daha da şiddetlenerek geri döner. Ayrıca, doktorunuzun önerisi olmadan estrojen veya progestojen dozunu ya da ilacı aldığınız günleri değiştirmeye de kalkışmamalısınız. Tıpkı kendi doğal hormonlarınız gibi, estrojen replasmanı da çok hassas şekilde dengelenmiştir; orantıyı bozacak herhangi bir değişiklik yapılması tehlikeli olabilir. Bunu yapmak yerine, doktorunuzla konuşun.

Sonuç

Her kadın menopoza girer; ama birçoğu menopoza eşlik eden rahatsızlık verici ve hoş olmayan semptomları yaşarlar. Kadınlar, menopoz döneminde kendini berbat hissetmenin kadın olmanın bir parçası olduğuna inanarak, yıllar yılı bu semptomlara katlandılar. Ama günümüzde bir çözüm var. Estrojen eksikliğinin yol açtığı rahatsızlık tedaviyle giderilebilir ve yaşamınızın bu verimli döneminin tadına özgürce varabilirsiniz.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top