Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Vajinal Enfeksiyon

Vajinal Enfeksiyon, vajinanın kötü kokulu akıntı, irritasyon ve kaşıntı ile karakterize inflamasyon durumudur. Serviks ve vajina anatomik yerleri ve özellikleri nedeniyle enfeksiyon açısından iç üreme organları için bir giriş kapısıdır. Bu nedenle enfeksiyona maruz kalabilecek organlardır. Vajinal enfeksiyonların en önemli bulgusu, vajinal akıntının artmasıdır. Klasik olarak birçok enfeksiyona özgü akıntı özellikleri bulunmaktadır.

Vajinal Enfeksiyona Neden Olan Risk Faktörleri

Her kadın vajinal enfeksiyon yönünden risk altındadır. Ancak bu riskin artmasına neden olan faktörlerin iyi bilinmesi ve ona göre önlem alınması gerekir. Bu faktörler;

Vajinal Duş : Hazne içinin yıkanması vajinanın doğal florasını bozar. Vajen florasının bozulması mikroorganizmaların çoğalmasına ve zararlı mikroorganizmaların daha üst genital organlara ilerlemesine yol açar. Haftada birden fazla yapıldığında vajinadaki laktobasillerin sayısının azalmasına ve doku direncinin düşmesine bağlı enfeksiyona yatkınlığı artırır.

Yetersiz Hijyen : Genital enfeksiyonların, kadının hijyenik alışkanlıklarıyla ilişkili olduğu, genital hijyen uygulamaları yanlış olanlarda genellikle enfeksiyonların arttığı bilinmektedir. Özellikle perine hijyeninin yanlış yapılması (arkadan öne doğru), anüsteki mikroorganizmaların vajinaya geçerek enfeksiyon oluşturmasına yol açar.

Uzun Süren Antibiotik ve Steroid Tedavisi : Uzun süren antibiyotik tedavisi vajen florasını bozarak mikroorganizmaların üreyebileceği bir ortam yaratır. Steroid tedavisi ise bağışıklık sisteminin baskılanmasına bağlı vücut direncini düşürür.

Diyabet gibi Sistemik Hastalıklar : Vajinal sekresyondaki glukoz artışı vajendeki mikroorganizmaların sayısını artırmaktadır.

Sigara ve Alkol Kullanma : Sigara ve alkol kullanma vücut direncini düşürür.

Kontraseptifler : Oral kontraseptifler, vajinanın mukozasındaki glikojen depolarının sayısını artırır. Aynı zamanda karbonhidrat metabolizmasında meydana getirdiği değişikliğe bağlı olarak vajinal enfeksiyon oluşmasına yol açar.

Vajinal Tamponlar: Vajene yerleştirme sırasında irritasyon ve kontaminasyona neden olur. Uzun zaman vajende kalması mikroorganizmaların çoğalması için zemin hazırlar.

Vajinal Spreyler: Vajen florasının bozulmasına bağlı olarak enfeksiyon gelişimine neden olur.

Dar Kıyafetlerin Giyilmesi: Sıkan kıyafetler perineal ventilasyonu önleyerek nemli bir ortam yaratır. Nemli ortamda mikroorganizmalar daha çok ürer ve enfeksiyona zemin hazırlar.

Uzun ve Yoğun Yaşanan Stres: Bağışıklık sistemini baskılayarak vücut direncini düşürür ve enfeksiyonlara yatkınlığı artırır.

Çok Eşlilik: Değişik seminal mayiye bağlı olarak vajen florası bozulur. Aynı zamanda çok eşlilik, vajen pH'sında değişiklik ve değişik mikroorganizmaların vajene girmesine bağlı olarak doku direncini düşürür.

Uygun Olmayan Şartlarda Yapılan Doğum ve Küretajlar: Doğum ve küretajın yetersiz hijyenik koşullarda yapıldığı durumlar kontaminasyona neden olur.

Aşırı Doğurganlık: Doku direncini düşürür. Çok ve sık doğumlar kadınlarda beslenme bozukluğuna yol açar.

Düşük Sosyo-Ekonomik Statü: Düşük sosyo-ekonomik statünün getirdiği kötü çevre koşulları, beslenme bozukluğu ve yetersiz hijyendir. Bunların yanı sıra çok ve sık doğum, stres gibi faktörleri de beraberinde getirir ve enfeksiyon riskini artırır.

Beslenme Bozukluğu: Beslenme bozukluğu protein-kalori yetmezliğine ve anemiye neden olarak vücut direncini düşürür.

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top