Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."

PAP Smear testi, rahim ağzını (serviks) değerlendirmek, enfeksiyonlar, kanser ve kanser öncüsü durumlar açısından kontrol etmek için yapılan özel bir rahim ağzı tarama testidir.

Kadınların, 21 yaşında veya cinsel olarak aktif olduktan sonraki 3 yıl içinde yıllık olarak Pap smear testi yaptırmaya başlaması tavsiye edilmektedir. Pap smear işlemi tanısal bir test değildir, ancak servikste herhangi bir anormal hücre veya displazi bulmak için kullanılan tarama araçlarıdır.

Kadınlar düzenli olarak yaptırdıkları Pap smear tarama testi ile olası sorunların erken tespiti ve tedavisi için şanslarını arttırırlar.

Anormal pap smear'ı ne anlama geliyor?

Pap smear'ınızın anormal olduğu söylendiğinde endişelenmek tamamen normal bir reaksiyondur. Anormal bir Pap smear, bir enfeksiyon veya displazi adı verilen anormal hücreleriniz olduğunu gösterebilir. Anormal Pap smear sonuçlarının kanser olduğu anlamına gelmediğini hatırlamak önemlidir.

Bu sonuçlar sadece bir sorun olup olmadığını doğrulamak için daha fazla test yapılması gerektiğini göstermektedir.

Anormal bir pap smear sonucuna ne sebep olabilir?

Anormal bir Pap smear aşağıdakilerden herhangi birini gösterebilir;

  • Bir enfeksiyon veya iltihap
  • Uçuk
  • Trikomonas
  • Son cinsel aktivite
  • HPV (İnsan Papilloma Virüsü); buna genital siğiller de denir (kadınların% 60'a kadarı bu virüsü serviks, genital bölge veya cilt üzerinde taşıyabilir ve tamamen farkında değildir).
  • Displazi (kanser öncesi olabilen anormal hücreler)

Anormal bir Pap smearının tedavisi nedir?

Pozitif bir sonuç, anormal Pap olarak da adlandırılan anormal hücrelerin varlığını gösterir. Bunun bir test değil, bir tanı olduğunu unutmayın. Olumsuz bir sonuç, kanseriniz veya hatta displazi (kanser öncesi bir durum) olduğunuz değerlendirmesi için yetersiz bir işlemdir.

Kesin bir tanı konulabilmesi için genellikle başka bir Pap smear, kolposkopi (servikse bakmak için mikroskop kullanarak) veya biyopsi (serviksten az miktarda doku çıkarılması) gibi daha fazla değerlendirme yapılması gerekmektedir. Doktorunuz sonuçları sizinle tartışacaktır.

Yapılan Pap smear teslerinden bazılarında ciddi olmasa da bazı anormallikleri belirlendiği durumlarla karşılaşılabilir. Bu olumsuzlukların nedeninin enfeksiyon, inflamasyon, maya enfeksiyonu, trikomoniyaz, uçuk veya Human Papilloma Virüsü (HPV)’nden kaynaklanıp kaynaklanmadığının tespiti için daha fazla test yapılması gerekecektir.

HPV, serviks kanseri için ana risk faktörüdür, ancak HPV'nin neden olduğu anormal hücreler için tedavi gören çoğu kadında serviks kanseri görülmez.

HPV virüsüne sahip olup olmadığınızı belirlemek için yapılacak HPV DNA testi ile servikste herhangi bir anormal hücre tespit edilmeden önce yüksek riskli HPV tiplerini tespit edebilir. Bu tarama, kanser öncesi hücrelere dönüşme HPV enfeksiyonu riski yüksek olan 30 yaşın üzerindeki kadınlar için önerilmektedir.

Bazı Pap smear'ları, son cinsel aktivite veya vajinal krem ​​ve duş kullanımı nedeniyle yetersiz bir örnek gösterir. Nedeni ne olursa olsun, anormal bir Pap tespiti durumunda birkaç ay içinde başka bir Pap smear taramasının yapılması gerektirecektir.

Anormal hücreler devam ediyorsa, aşağıdakileri içerebilecek daha fazla tedaviye ihtiyacınız olabilir:

  • Kolposkopi, bir spekulumun vajinaya sokulduğu ve serviksin herhangi bir anormal alanı öne çıkaran bir tespitin yapıldığı bir muayenedir. Anormal bir alan bulunduğunda, bir patolog tarafından doğru teşhis için alanın bir örneği (biyopsi) alınabilir.
  • Kriyocerrahi veya anormal hücrelerin dondurulması genellikle daha sonra yapılır. Koni biyopsisi, anormal hücreler dahil olmak üzere bir servikal doku üçgeninin çıkarıldığı bir işlemdir. Bu tedaviden sonra kanama ve sulu akıntı yaygındır.
  • LEEP uygulaması koni biyopsisine benzer, ancak anormal alanı çıkarmak için cerrahi bir alet kullanılır. Yapılan işlem sonrasında kanama ve akıntı da görülebilir.

Tedaviden sonra hangi kontroller gereklidir?

Tüm anormal hücrelerin gittiğinden ve serviksin iyileştiğinden emin olmak için tedaviyi takiben kontroller gereklidir. Erken teşhis, kanser gelişme riskini en aza indirmenin anahtarıdır. Tedaviden sonra, doktorunuz tarafından rutin Pap smear'larına ne sıklıkla ihtiyaç duyacakları konusunda bilgi verilecektir.

Hamilelik sırasında anormal bir pap smear'ım varsa ne olur?

Hamilelik sırasında Pap smear işlemi yaptırılabilir. Pap smear sonuçlarınız anormal ise, hamileliğiniz sırasında kolposkopi yapılabilir. Bununla birlikte, daha fazla tedavi muhtemelen bebeğiniz doğana kadar ertelenecektir. Sıklıkla, bebeğinizin doğumu anormal servikal hücreleri yıkar. Anormal bir Pap smear'ı olması bebeğiniz için bir risk oluşturmaz.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top