Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."

Üriner sistem enfeksiyonu adı ile de bilinen idrar yolu enfeksiyonu, böbrekler veya üriterden mesaneye kadar olan bölümde görülen bir enfeksiyon türüdür. Genel anlamda idrar yolu enfeksiyonu bulunan kadınların idrarında bakteri bulunur ve bu bakteriler vücut dışından bulaşır. Enfeksiyon farklı türde bakterilerin üremesi ile alt kategorilere ayrılır ve söz konusu bu kategoriler içerisinde en sık görülen hastalık sistittir.

İdrar yolunda ortaya çıkan iltihaplara verilen isim olan idrar yolu enfeksiyonu kadınlarda sıklıkla görülür. Genellikle alt idrar yollarını kapsasa da böbreklere kadar ulaşması da ihtimal dahilindedir. Psikolojik ve sağlık açısından kadınları olumsuz etkileyen idrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmediğinde ciddi sorunlara yol açar.

İdrar Yolu Enfeksiyonunun Nedenleri

İdrar yolu enfeksiyonu, bakterilerin idrar yolunda üremesi ile gelişen acı ve rahatsızlık verici bir enfeksiyon türüdür. Bakterilerin idrar yoluna dışardan bulaşması sonucu enfeksiyon acılı bir hal alır. İdrar yolu enfeksiyonuna neden olan bakteri, bağırsakta yer alan Escherichia Coli bakterisi olarak bilinmektedir. Ancak daha genç kadınlarda Stafilokokkal saprofitus isimli bakteri de bu enfeksiyona neden olur.

İdrar yolu enfeksiyonunun kadınlarda daha sık görülmesinin nedeni anatomik farklılıktır. Ürerta yapısı kadınlarda erkeklere nazaran daha kısadır ve bakterilerin idrar yoluna bulaşmasına olanak sağlaması açısından anüse de daha yakındır. Buna ek olarak kadınlarda östrojen hormonunun ileri yaşlarda azalması da enfeksiyona ortam yaratır. Azalan östrojen hormonu idrar yolunun incelmesine ve daha kuru olmasına neden olur. Sonuç olarak koruyucu görevi taşıyan mukoza zarı az asitli hale gelir ve bakterilerle savaşma yetisini kaybeder.

İdrar yolu iltihabına bakteriler neden olur. Ürertadan tırmanarak yükselen bakteriler genellikle kadınların kendi dışkılarından kaynaklanan Escherichia Coli bakterisidir. Ancak istisnai durumlarda cinsel yolla bulaşan mantar, virüs veya patojen de neden olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonlarının diğer nedenlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • Tampon ve spermisit kullanımı,
 • Hareketsiz yaşam,
 • Bağırsak ve idrar yoluna olumsuz etki edebilecek antibiyotikler,
 • Menopoz,
 • Gebelik,
 • Zayıf bağışıklık sistemi,
 • Kişisel hijyenin düzenli yapılmaması,
 • Doğum kontrol hapları,
 • Böbrek taşı.

İdrar Yolu Enfeksiyonunun Belirtileri

İdrar yolu enfeksiyonunun belirtileri olarak aşağıdakileri sıralayabiliriz;

 • Sık sık idrara çıkma,
 • İdrar sırasında ağrı, kasılma ve yanma,
 • Halsizlik,
 • Koyu renkli, bulanık idrar,
 • İdrarda kan,
 • Kötü koku,
 • Pelvik bölge ağrısı,
 • Kaburga altında veya yandan ağrı,
 • Kusma ve bulantı,
 • İdrar yapma isteğine rağmen az miktarda idrar yapma.

Kadınlarda sıklıkla görülen idrar yolu enfeksiyonu hem psikolojik hem de sağlık açısından günlük yaşamı olumsuz etkiler. Enfeksiyonun genel belirtileri sık sık idrara çıkma isteği ve idrar sırasında yanma, ağrı olarak gösterilir. Ancak bazı durumlarda herhangi bir belirti göstermemesi de mümkündür. Hastalık 10 kadından 5’te hiçbir belirti vermeden devam eder.

İdrar yolu enfeksiyonları hem üst hem de alt idrar yolunda görülebilir. Alt idrar yolu enfeksiyonu üste göre daha zararsızdır. Üst idrar yolu enfeksiyonunda ise;

 • Böbreklerde ağrı,
 • Kusma ve bulantı hissi,
 • Halsizlik,
 • Ateş ile görülebilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Antibiyotikler idrar yolu enfeksiyonları için genellikle tavsiye edilen tedavi yöntemidir. Hangi ilaçların ne kadar süreyle kullanılacağı ise kişiye göre değişmektedir. Bu nedenle öncelikle bakteri türü belirlenmelidir.

Alt idrar yolunun tedavisi oldukça kolaydır ve zamanında müdahale edilmesi halinde kısa sürede iyileşir. Çok ağrılı olmayan idrar yolu enfeksiyonları ise bazı durumlarda kendiliğinden iyileşmektedir. Ancak rahatsız edici semptomlar görüldüğünde mutlaka doktora görünmekte fayda var. Çünkü özellikle üst idrar yolu enfeksiyonunun tedavi edilmemesi kalıcı sorunlara yol açar.

 

İdrar sırasında ağrı ve yanma hissi varsa ve kan içererek kesik kesik geliyorsa doktor kontrolünde antibiyotik kullanılmalıdır. Antibiyotik sonrası enfeksiyon yavaş yavaş geçer. Buna ek olarak spazm çözücü ve ağrı azaltıcı ilaçlar da kullanmak mümkündür. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları için ise yüksek dozda antibiyotik kullanılmalıdır. Şeker hastaları, gebeler ve çocuklar için tedavi süreci doktor kontrolü altında yürütülür.

 Tüm bunlara ek olarak aşağıdakiler de antibiyotik tedavisine ilaveten uygulanmalıdır;

 • Bol bol su içmek,
 • İdrar tutmamak,
 • Tuvalet sonrası önden arkaya temizlik yapmak,
 • Cinsel ilişki sonrasında mutlaka idrar yapmak,
 • Genital bölge temizliğinde sabun kullanmamak,
 • Hijyenik pedleri düzenli olarak değiştirmek,
 • Pamuklu iç çamaşırlar tercih etmek.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna İyi Gelen Doğal Yöntemler

İdrar yolu enfeksiyonundan korunmak adına ilaçlara karşı alerjik bir durum varsa doğal yöntemler tercih edilebilir. Evde uygulanabilecek bu yöntemler oldukça doğaldır ve hiçbir yan etki barındırmaz. İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen doğal yöntemleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

Maydanoz

İdrar söktürücü özelliği ile bilinen maydanoz, çiğ tüketildiğinde etkili bir çözüm sunmaktadır. Maydanoz sayesinde enfeksiyon kısa sürede ortadan kalkar.

Turna Yemişi Çayı

Kurutulmuş turna yemişinin çayı idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Bu nedenle idrar yolu iltihapları için ideal bir doğal yöntemdir.

Böğürtlen Çayı

Kurutulmuş böğürtlenden yapılan çay, idrar yolunda bulunan bakterileri ortadan kaldırır. Bu sayede idrar sorasında yanma, acı gibi ağrılar da geride kalır.

Kızılcık Suyu

Mesane bölgesi enfeksiyonları için birebirdir. Bakterilere meydan okuyan kızılcık suyu tedavi edici etkisiyle sık sık idrar yolu enfeksiyonlarında tercih edilmektedir.

Altın Mühür

Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu için ektili bir çözüm üretir. Altın mühür bitkisi, uzun yıllardan bu yana mesane iltihaplanmalarında kullanılmaktadır. Çay şeklinde tüketilmesi daha uygun olacaktır.

Kişniş Tohumu

Kişniş tohumunu idrar yolu enfeksiyonlarına karşı kullanmak için öncelikle yaklaşık 10 gram tohumu bir bardak suda gece boyunca bekletmek gerekir. Sabah iyice ezildikten sonra içerisinde şeker atılır ve bu sayede karışım enfeksiyonlara karşı etkili çözüm gösterir.

Sarımsak

Anti bakteriyel özelliği sayesinde sarımsak mesane mikroplarına karşı savaş açar. İdrar yolunda bakterilerin çoğalmasını engeller ve enfeksiyonun belirtilerini ortadan kaldırır.

Karnabahar Kürü

Karnabaharın etkisini görmek için kaynatıp tüketilmelidir. Kaynatılan karnabaharın suyunun 3 günü geçmeyecek şekilde tüketilmesi gerekir. Böylece enfeksiyondan kısa sürede doğal yöntemlerle kurtulmak mümkün olur.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top