Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."

Kadınlarda genital siğillere neden olan ve cinsel yolla bulaşan HPV virüsü rahim ağzı kanserine yol açabiliyor. Genellikle ağrı belirtisi olmayan siğiller sinsi bir şekilde ilerleyebiliyor.

Devamını oku...

Myomlar kadın genital sisteminin en sık rastlanılan tümörleridir. ABD'de myoma nedeniyle yılda 200.000 histerektomi (rahimin alınması) ve 20.000 myomektomi (myomun ameliyatla çıkarılması) işlemleri yapılmaktadır.

Devamını oku...

Toplumun yaklaşık yüzde 20'sinde görülen omuz sıkışmasının en fazla orta yaş kadınları tehdit etmektedir. Cam silmek, perde asmak, halı silmek, ağır bir tencere kaldırmak ile ağır ve büyük çanta takmak omuz sıkışması sorununu da artırıyor.

Devamını oku...

Histerektomi, uterusun (rahmin) tümden çıkarılması ameliyatıdır. Histerektomi ameliyatları, kadınlarda sezeryan ameliyatlarından sonra en sık yapılan ameliyatlar arasındadır.

Devamını oku...

Adet ağrısı, kramp tarzında, bele ve kasıklara, bazen de bacaklara vurabilen şiddetli bir ağrıdır. Ayrıca bazı kadınlarda adet ağrısına; bulantı, kusma, sinirlilik, kabızlık, sık idrara çıkma gibi şikâyetler de eklenebilmektedir.

Devamını oku...

Kadın genital sistem kanserlerinde tarama yöntemlerinden bahsetmeden önce hastalıkları anatomik bölümlere göre sınıflandırarak göz atmakta Fayda olacaktır. Kadın genital sistemi vulva-vajen (dış kısım ve hazne), serviks (rahim ağzı), uterus (rahim) ve över (yumurtalık) olmak üzere dört kısımda incelenebilir.

Devamını oku...

Rahim (uterus) içerisinde yer alan; her ay gebeliğe ev sahipliği yapacak şekilde hazırlanan ve gebelik olmadığı zaman yeterli hormon desteğinden yoksun kalması nedeniyle adet (menstruasyon) kanaması halinde dökülen özel hücre tabakası "endometrium" olarak adlandırılmaktadır.

Devamını oku...

Doğum kontrol hapları, içinde östrojen ve progesteron adlı iki hormon tipi bulunduran tablet formunda ilaçlardır. Günümüzde piyasada ikinci ve üçüncü jenerasyon diye bilinen, östrojen ve progesteron dozları düşük doğum kontrol hapları bulunmaktadır.

Devamını oku...

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top