Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Ağız kosusunu önleme

İçinde yemek parçacıklarını yerinden söküp mideye gönderecek güçlü enzimler, güçlü bakteri öldürücü antibiyotiklere sahip doğal bir vücut sıvısı...Özellikle pek çoğumuzun çocukluk döneminde, büyük marifetlerinden habersizce bol bol harcadığımız; yine küçükken karşı mahallenin çocuklarını alt etmek için savaş aracı olarak kullandığımız bir sıvı... nam-ı diğer, tükürük...

Sabahları kalktığımızda ağzımızdaki kötü kokunun nedeni de onun yokluğu. nasıl mı?

Gece boyunca tükürük salgımız azalıyor ve ağız içindeki yemek parçacıkları uzun süre burada duruyor. Bakteriler de onları kullanarak çürütüyor. Böylece sabahları kötü bir ağız kokusuyla karşılaşıyoruz. İşte ağız kokusuyla hiç durmadan, 365 gün 24 saat çalışarak savaşan bir dostumuz var. fakat, buna rağmen ağız kokusu hep varsa, o zaman kabahati tükürüğümüzün performansında aramamalıyız. Çünkü işin içinde başka sebepler var...

Ağız kokusu tanısı nasıl konur?

Organoleptik ölçüm hastanın ağızdan verdiği havanın koklanması esasına dayanır ve testi yapacak kişi hastanın ağzından 10-15 cm. uzaklıktan değerlendirme yapar. Ağız kokusu 5 rakamlı bir skalada puanlandırılır.

Halimetre, nefesteki sülfür içeriklerini tespit edebilen bir cihazdır ve ağız kokusu tedavisinde önemli rol oynamaktadır. literatürdeki adıyla “halitosis”, yani ağız kokusu, yaygınlığına bakılırsa, pek çok insanın hayatının bir döneminde karşılaştıkları bir sorun. Özellikle sosyal ortamlarda sıkça yer alan bireyler için kuşkusuz büyük bir kabus. Aslında, her insanda görülebilen bu sorunun farklı nedenleri mevcuttur.

Bilindiği gibi yediğimiz bazı gıdalar da (soğan, sarımsak gibi) geçici olarak kokuya neden olabilmekte. Aynı şekilde sürekli sigara içen bireylerde de ağız kokusu görülebiliyor. Ya da kronik bir hastalığın getirdiği kokular da olabiliyor. Bunların dışında pek çok insanın sabah nefesi denilen ağız kuruluğu sorunu yaşadığını da unutmamamız gerekir. çünkü bu sorun da yukarıda belirttiğimiz gibi kokuya neden oluyor. uyku esnasında tükürük akışının azalması, asitlerin ve diğer kalıntıların ağızda çürümesiyle oluşan bu durumun, yatmadan önce ve sabah dişlerin fırçalanmasıyla ortadan kalktığını hatırlatalım. Peki başka hangi basit önlemlerle ağızdaki kokuyla baş edebiliriz? İşte yanıtlar...

Günde en az iki defa “dilinizi” fırçalayın

Ağız kokusuna neden olan yemek parçaları ve bakteriler diş ve diş etlerimizden çok dilimizin üzerinde birikiyor. Bu nedenle, ağız sağlığı için mutlaka dil temizliği de gerekmektedir.

Sakız çiğneyin

Şekersiz sakız çiğnemek tükürük salgınızı artırarak ağız temizliğinize yardımcı olur.

Bol su için

İçeceğiniz suyla kötü kokunun giderilmesine yardımcı olacaksınız. Böylece ağız içindeki bakteriler minimum düzeyde kalacaktır.

Dişlerinizi ve dişetlerinizi koruyun

Diş çürükleri, dişeti iltihapları ağız kokusunun önemli nedenleri arasında. Ağız içi herhangi bir enfeksiyon bakteri üremesini artıracağı için daima ağız kokusunu da beraberinde getirir. Bu nedenle diş hekiminizin önerilerini mutlaka dinleyin.

Asla burnunuz tıkalı uyumayın

Sinüzit gibi hava yolu rahatsızlıkları ve burun tıkanmasına neden olan diğer durumlar geceleri ağızdan nefes almamıza neden olur. Böylece oluşan ağız kuruluğu bakterilerin üremesine yol açar.

Basit şeker tüketiminizi azaltın

Beyaz un, beyaz şeker, glukoz/fruktoz şurubu ile tatlandırılmış tüm hazır gıdalar ağız içindeki bakteriler için büyük bir hazinedir. Bu tür şekerleri çok kolay kullanarak hızla çoğalırlar. Basit şekerler (atıştırmalık tüm şekerli gıdalarda olduğu gibi) diş çürüklerine neden olur ve ağız sağlığını büyük bir süratle bozar İyi ve çok çiğneyin Daha çok çiğneme hareketi daha çok bakterinin yerinden koparak mideye gitmesine yardımcı olur.

Diş ipi kullanın

Diş ipi sayesinde fırçanın ulaşamadığı yerlerdeki bakteri ve yemek artıklarını temizleyebilirsiniz. Özellikle dişlerin ara yüzeylerinde biriken yemek artıkları hızlı bakteri çoğalmasına neden olabilir.

Sigara içmeyin

Sigara onlarca nedenle birlikte kötü ağız kokusuna da neden olur.

Ağız Kokusu Türleri

Ağız kokusunu bir hastalık olarak tanımlamak zordur. Ancak ağız kokusu çok önemli hastalıkların işaretçisi de olabilir. Ağız kokusunu patolojik ve fizyolojik olmak üzere iki bölüme ayırmak mümkündür.

1. Fizyolojik ağız kokusu:

Açlıkta ve beslenme alışkanlığına bağlı olarak yemeklerden sonra fark edilen ağız kokusudur. Yüksek protein içerikli; kırmızı et, balık, peynir ve süt ürünleri gibi gıdalarla bakterilerin etkileşmeleri sonucunda oluşur. Soğan, sarımsak, turp gibi odoriferöz yiyecekler ve bazı baharatlar, sigara, alkol, kahve kullanımı da ağız kokusu yapabilir. Fizyolojik ağız kokusu tedavi gerektirmez.

2. Patolojik Ağız Kokusu:

Daha şiddetli ve kolaylıkla geri dönüşümü olmayan kokulardır. Patolojik halitosis vakaları 3 kategoriye ayrılır:

Tip-1: Ağızının koktuğunu hastanın kendisi tespit eder. Böyle hastaların %24.1’i diş hekimine müracaat ederler. Genellikle ağızlarındaki kokuyu kabullenmişlerdir. Halitosisten farklı bir şikâyet ile diş hekimine müracaat ederler. Diş hekiminin uyarısı ile tedavi edilirler.

Tip-2: Koku, hastanın kendisinin değil, yakınlarının tespitidir. Böyle hastaların %50’si diş hekimine müracaat ederler.

Tip-3: Ağız kokusu, hastanın kendisi veya yakınlarının tespiti değil, şüphesi veya tahminidir. Veya hastanın aralıklı dönemlerde silik yakınmaları olmaktadır. Böyle hastaların daha büyük bir kısmı diş hekimine müracaat eder.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top