Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Kepçe Kulaklara Veda Edin

Yüzümüzdeki en dikkat çeken yapılardan biri olan kulaklarımızın görünümü yüz estetiğinin en önemli tamamlayıcısıdır. Kulakta en sık görülen estetik bozukluk, halk arasında "kepçe kulak" veya "yelken kulak" diye adlandırılan şekil bozukluğudur.

 

Çocukluk çağında psikolojik travmalara yol açmaması için erken yaşta tedavi edilmesi hem çocuğun psikolojisi açısından hem de kepçe kulak ameliyatının daha etkili olması açısından önemlidir.

Doğumsal Yapı Bozukluğu; Kepçe Kulaklar

Yelken Kulak olarak isimlendirilen yapı bozukluğu, kulak kepçelerinin komşu kafa bölgesinden fazla uzak yerleşimidir, ilk bakışta kulak kepçeleri yelkene benzerler çünkü kafanın iki yanına ters yönde iki adet yelken takılmış gibi görünürler.

Simetrik veya asimetrik olabilir. Yelken Kulak'ta kulak kepçesinin çeşitli kısımlarının boyut ve/veya açıları değişmiştir. Yelken Kulak, oldukça sık görülen bir doğumsal yapı bozukluğudur. Araştırmalarda, çocukluk çağındaki doğumsal bozuklukların yaklaşık %5 ini oluşturduğu saptanmıştır.

Kepçe Kulak Psikolojik Sorunlara Neden Olabiliyor

Kepçe Kulak tedavisi, ilk değerlendirmede tedavisi zorunlu değil gibi zannedilebilir çünkü neden olabileceği başlıca sorun psikolojik olduğundan etkiler' hemen ortaya çıkmayabilir. Okul öncesi oyun döneminden başlayarak, kulak kepçelerinin yelken kulak biçiminde olması, çocuğun arkadaşlarının dikkatini çekebilir ve arkadaşlarının davranışları veya sözleri, psikolojik travmaya neden olabilir. Bundan dolayı, yelken kulak tedavisini oyun veya okul çağı öncesind daha uygundur.

kepce kulak 2

Çocukluk Çağında Yapılan Kepçe Kulak Ameliyatı Daha Etkili Oluyor

Kulak kepçesinin gelişiminin çoğu, 4-6 yaşına kadar tamamlandığından, bu yaşlardaki ameliyat, gelişim açısından da uygundur. Diğer yandan, kulak kepçesi kıkırdağı, yaş ilerledikçe sertleşmekte ve şekil verilmesi zorlaşmaktadır.

Kepçe kulak tedavisi, ameliyat ile yapılmaktadır. Çocukluk çağında genel anestezi zorunludur. Ameliyattan sonraki gün, çocuk evine ve günlük yaşantısına dönebilir. Yatarken kulak kepçelerini korumak için koruyucu kulaklık takması yeterlidir.

Kepçe Kulak Ameliyatı İşlemi

Yelken kulak ameliyatında, komşu kafa bölgesinden fazla uzak olan kulak kepçesinin arka yüzünde deriye kesi yapılır. Kulak kepçesinin şeklini veren kulak kıkırdağına erişilerek şekillendirme dikişleri ve / veya kıkırdak şekillendirme işlemleri uygulanır. Böylece kulak kepçesi, kafa yanlarına yaklaştırılır. Ameliyat kesişi izi, kulak kepçesi arka yüzünde olduğundan iyileşince zor fark edilir.

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top