Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
cilt mantar, Enfeksiyon,  ayak mantarı, Kronik mantar

Vücut yüzeyinde dermatofitler denilen, cildin üst tabakası, tırnak ve saç gibi yerlerde üreyen, küf benzeri mantarlarla enfeksiyon olmasıdır. Geçiş genelde insandan insana veya hayvandan insana olabilir.

Mantar enfeksiyonu her yaşta olabilir.

Tinea-capitis (saç mantarı ), tinea cruris (kasık mantarı) ve tinea pedis (ayak mantarı), tinea barba (sakal), tinea unguim (tırnak) özel mantar enfeksiyonlarıdır. Diyabet gibi bazı hastalıklarda kandidial enfeksiyonlar daha fazla görülebilmektedir.

Etkilenen bölgede kaşıntı, cilt lezyonları ve kızarıklık, halkasal şekilli lezyonlar, koyu veya açık renkli değişik alanlar gibi belirti ve şikâyetlere neden olabilirler.

Tanı esas olarak cildin görünümüne göre konur. Tedavide kişisel bakım çok önemlidir. Deri temiz ve kuru tutulmalıdır. Ciddi ve uzun süreli enfeksiyonlarda hekime başvurulmalıdır. Tedavi edilmediği zaman üzerinde bakterilerin üremesi ile ikincil bakteriyel enfeksiyonlar olabilir.

Genel olarak iyi temizlik şartları enfeksiyonu önlemeye yardımcıdır. Mantarlar bulaşıcı olduğu için elbise, saç fırçası veya kişisel kullanılan gereçler risk grubunda olan veya mantar geçiren insanlarla paylaşılmamalıdır.

Binlerce tür mantar bulunmasına rağmen bunların sadece çok azı insanlarda hastalığa neden olur.

Dermatofitozlar, kandidiyazis ve pitiriyazis versikolor en sık karşılaşılan yüzeyel mantar hastalıklarıdır. Aynı cins mantarlar tarafından oluşturulmalarına karşın, değişik vücut bölgelerinde çok farklı klinik tablolar gösterebilirler. Yaz mevsiminde aşırı sıcak ve terleme nedeniyle en sık görülen mantar enfeksiyonları şunlardır:

 

 

Tinea pedis: Ayaklarda görülen mantar enfeksiyonudur. 3 ana klinik görünümü vardır.

A. Interdigital tip: En sık görülen tiptir. Parmak aralarında çatlaklar, kızarıklıklar, kaşıntı bazen de akıntı ile karakterdedir. Bu tipin biraz daha dermişe doğru ilerlemesi ile ülseratif tip oluşabilir. Ayrıca parmak aralarına mantar hastalığının üzerinde bakteriyel enfeksiyon oluşması İnfekte Tinea pedis adı verilen oldukça ağır bir klinik tabloya neden olur.

B. Kronik hiperkeratotik veya kuru tip: Hafif eritemli (kızarık) bir zemin üzerinde özellikle ayağın dış yan yüzeyinde ve topuklarda ince beyaz çizgilenmelerle karakterizedir.

C. Veziküler tip: İçi sıvı dolu küçük kabarcıklar ile karakterizedir. Bazen bu lezyonlar ilerleyip daha büyük büllere neden olur. bu büllerin patlamasıyla da erozyonlar ortaya çıkar.

Tinea manum: Avuç içlerinin kronik mantar enfeksiyonudur, genellikle tek elde (daha çok kullanılan elde) ve tinea pedis ile birlikte görülür. Bu durum Celal Muhtar hastalığı olarak ta bilinir.

Tinea Cruris: (Tine alnguinalis): Kasıkların subakut ya da kronik mantar enfeksiyonudur. Ayaklardan sonra en sık tutulan bölge kasıklardır. Yetişkin erkeklerde sıktır. Hastaların çoğunda ayak mantarı vardır ve hastalık eller aracılığıyla ayaktan kasığa bulaşır. Uyluk bölgesine ve bazen kalçanın arkasına sıçrayabilir. Nemli sıcak hava. sıkı giysiler ve şişmanlık kolaylaştırıcı faktörlerdir. Çok kaşıntılı olan hastalık kasıklarda kırmızı, kepekli, keskin sınırlı yaralar şeklinde başlar.

Tinea Korporis: El, ayak ve kasık dışında gövde, kollar ve bacaklarda görülen mantar hastalığıdır. Her yaşta görüle¬bilir. Vücudun diğer kısımlarından örneğin ayak mantarından veya hayvanlardan bulaşabilir. Keskin sınırlı, halka şeklinde, kenarları hafifçe kabarık, kırmızı ve kepekli, ortası normal deri görünümünde tek ya da çok sayıda yaralar şeklindedir.

Tinea Facialis: Yüzde görülen iyi sınırlı yama tarzı ya da plak tarzı kızarık ve pullu bir lezyondur. Genellikle asimetriktir-Saçlı derinin çocuklarda görülen mantar enfeksiyonudur.

Tinea Barbave: Bıyık ve sakal bölgesinin papül, püstül, nodüllerle karakterize mantar enfeksiyonudur.

 

 

Onikomikoz (Tinea unguium): El ve ayak tırnaklarının genellikle kronik mantar enfeksiyonudur. Ayak tırnaklarında daha sık olarak ortaya çıkar. Görünüş bozukluğundan başka hastaya fazla rahatsızlık vermez. Her yaşta görülebilir. Yıllarca sürebilen bir hastalıktır. Tırnağın bir bölgesinde sınırlı olabileceği gibi, tüm tırnağı da tutabilir. Hasta tırnak parlaklığını kaybeder. Kalınlaşır. Rengi sarı veya sarı-kahverengi olur. Tebeşir kıvamında, güve yeniği görünümündedir. Mantarlar genellikle tırnağa açık ucundan girerek tırnak yatağına doğru ilerler.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top