Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."

Göz kapaklarının altında oluşan göz altı morlukları, yüze yorgun bir görünüm katar ve estetik açından hoş bir görünüm oluşturmaz. Bu nedenle, pek çok kadının müzdarip olduğu göz çevresi sorunlarından biridir. Göz altı morluklarının sebebi, genellikle düzensiz beslenme, genetik faktörler, uykusuzluk veya cilt bakımının düzenli yapılmaması olarak gösterilir. Ancak bu nedenlerin dışında pek çok etkenler de göz altı morluklarına yol açmaktadır.

İçeriğimize göz atarak göz altı morluklarının nedenlerini,uygulayabileceğiniz doğal yöntemleri ve göz altı morlukları ile ilgili diğer bilgileri daha yakından inceleyebilirsiniz.

Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Göz altı morlukları, deride bulunan kılcal damarların normalden daha fazla belirginleşmesi sonucu ortaya çıkan bir cilt problemidir. Göz çevresi dokusu, oldukça hassastır. Bu nedenle, belirli nedenlerden dolayı belirginleşen damarlar, göz altı torbaları ve morluklarına getirir. Göz altı morlukları, kişileri olduğundan daha yaşlı ve yorgun gösterir.

Kadınlar arasında sıklıkla yaşanan bir cilt problemi olan göz altı morluklarının sebepleri, çevresel veya genetik faktörlere dayanmaktadır. Göz etrafında pigmentlerin artması, kan dolaşımın yavaşlaması gibi etkenler göz altı morluklarına yol açar. Göz altı morluklarının nedenleri olarak;

 • Aşırı stres,
 • Halsizlik ve yorgunluk,
 • Vitamin eksikliği,
 • Sağlıksız beslenme,
 • Uykusuzluk,
 • Düzensiz bir yaşam,
 • Aşırı alkol ve sigara kullanımı,
 • Aşırı tuz tüketimi,
 • Yaşlanma,
 • Kan azlığı gösterilebilir.

Göz altı morluklarının bir diğer nedeni de genetik faktörlerdir. Özellikle açık tenli kadınlarda genetik nedenlerden dolayı melanin pigmenti daha çok birikir. Sonuç olarak göz altı morlukları ortaya çıkar. Aynı zamanda, güneş ışınlarına doğrudan maruz kalma da ciltte melanin üretimini artırmaktadır. Dolayısıyla, UV ışınları da göz kapaklarının altında morluklara neden olur.

 

 

 

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

Göz altı morluklarından kurtulmadan önce sorunun kaynağını bulmak gerekir. Göz altı morlukları, istisnai durumlarda herhangi bir hastalıktan da kaynaklanabilir. Bu bağlamda, eğer olası bir hastalıktan şüpheleniyorsanız mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Bunun dışında, göz altı morluklarının genel nedenlerinden yola çıkacak olursak yukarıda da belirttiğimiz gibi, bu çevresel morluklar düzensiz beslenme sonucu görülebilir. Bol bol protein tüketmek, mineral ve kalsiyum ağırlıklı beslenmek morlukları azaltacaktır. Aynı zamanda, kahve ve alkol tüketimini, sigara kullanımını da azaltmak, göz altı morluklarının kısa sürede büyük ölçekte solmasını sağlayacaktır.

Vücutta vitamin eksiklikleri de göz altı morluklarına neden olur. Bu nedenle, doktor kontrolünde vitamin takviyesi yapılabilir. Bununla birlikte, A, C ve E vitaminleri ile zengin olan gece kremleri de kullanılabilir. Alerjik bir bünyeye sahip olanların özellikle makyaj malzemesi seçiminde dikkatli olması önerilir. Çünkü kalitesiz makyaj malzemeleri, cildin nefes almasını önler ve göz altında koyu renklerin oluşmasına ortam yaratır.

Uykusuzluk, göz altı morluklarının genel sebebidir. Gece en az 7 saat uyuma düzenine dikkat etmelisiniz. Uzun süre telefon, bilgisayar veya televizyonun başında oturmaktan kaçının ve gece uykunuzu almaya özen gösterin.

Son olarak, genetik faktörlere dayanan göz altı morluklarına en etkili çözüm, renk açıcı kozmetik ürünlerdir. Hücre yenileme özelliğine sahip olan bu bakım ürünleri sayesinde göz altı morlukları azaltılır. Aynı zamanda, estetik yöntemler de göz altı morluklarının kısa sürede giderilmesinde etkilidir.

Göz Altı Morluklarına Doğal Yöntemler

Göz altı morlukları uyku düzenine veya beslenme rutinine, vitamin eksikliği, aşırı tuzlu gıdalar tüketimi, kafein, alkol ve sigara tüketimi gibi nedenlere bağlı olarak gelişir. Tüm bunlardan dolayı, göz altı morluklarını gidermek için bol bol su içmeniz, zararlı beslenme alışkanlıklarınızı bırakmanız ve cilt bakım rutininizi aksatmamanız gerekir. Aynı zamanda, bazı doğal yollarla da bu yöntemleri desteklemeniz mümkündür.

Göz altı morluklarından kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz yöntemler;

 • Soğuk Göz Kompresi

Göz altlarına soğuk bir etki verilmesi damarların büzüşmesine neden olur. Aynı zamanda, kılcal damarlar da bu sayede çekilir. Soğuk kompresi uygulamak için temiz bir havluyu veya bezi soğuk suya ( tercihen buzlu su) batırın. Soğuk suda ıslattığınız havluyu sonrasında gözünüzde bir dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Bir diğer yöntem ise buzlukta beklettiğiniz kaşığı göz altlarında bekletmenizdir. Bununla birlikte, jel göz altı bantları da yardımınıza koşar. Jel bantlarını buzlukta beklettikten sonra gözünüzün altına yapıştırabilirsiniz.

 • Patates

İçerisinde bulunan nişasta nedeniyle patatesin renk açıcı özelliği bulunmaktadır. Özellikle sabah uyguladığınızda etkili bir sonuç veren ince dilimlerle doğranmış patatesi göz altlarınızda  5 – 10 dakika boyunca bekletin. Aynı zamanda, kabuğunu soyduğunuz patatesi rendeleyerek de bir tülbent içerisinde gözünüze koyabilirsiniz.

 • Çay Poşeti

Çayın, gözdeki şişliği, yorgunluğu ve morlukları alma özelliği vardır. Soğumuş çay poşetini ( siyah, papatya, yeşil çay) uyumadan önce gözlerinizin üzerine koyun ve 10 dakika bekletin. Veya demlenmiş çayı da bir pamuğa batırarak aynı işlemi tekrarlayabilirsiniz.  Bu yöntem sayesinde göz altı morluklarınız ile birlikte gözünüzün yorgunluğunu da almış olursunuz.

 • Salatalık

 

 

 

Salatalığın içerisinde potasyom ve göz altı morlukları giderici vitaminler bulunmaktadır. Bu nedenle, ince dilimlenmiş salatalık kırışıklıklara karşı etkilidir. Soğuk salatalık dilimlerini göz altı torbalarınızı azaltması için gözünüzün üzerinde bekletebilirsiniz.

 • Hindistan Cevizi Yağı

Ortalama bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağına, yine bir yemek kaşığı badem yağı katarak göz kapağınızın alt kısmına uygulayabilirsiniz. Bu karışım, özellikle sabahları görülen şişkinliklere ve göz altı morluklarına birebirdir. Karışımı 20 – 30 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Sonrasına uyguladığınız bölgeyi yıkayıp kurulamayı unutmayın.

 • Aloe Vera

 Cilt bakımı dendiğinde akla gelen ilk yöntem olan aloe vera, göz altı morlukları için de birebirdir. Özellikle Asyalı kadınlar tarafından göz altı torbaları ve morlukları için uygulanan alo vera bitkisinin jelini kullanabilirsiniz. Aloe vera jelini bir süre masaj yaparak yumuşak hareketlerle morlukların olduğu bölgeye uygulayın ve bir süre bekletin.

 • Elma

Elmanın hem kabuğu hem de suyu göz altı morluklarını azaltır. Kabuklarını göz altınıza yerleştirerek bekletebilirsiniz. Aynı zamanda, elmanın suyunu da bir pamuk yardımıyla göz altlarınıza uygulayabilirsiniz. Elma, cilt için de oldukça faydalıdır.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top