Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Bu Bahar Yorgun Olmayın

Yorgunluk sık yaşadığımız bir sorundur. Değil ömrünün herhangi bir döneminde, herhangi bir gününde bile şu veya bu nedenle kendini yorgun hissetmeyen, hafif ya da şiddetli, uzun ya da kısa süreli yorgunluktan şikâyet etmeyenimiz var mı?

Yorgunluğun, pek çok nedeni var. Bazen mevsimlerle de ilişkili olabiliyor. "Yorgunluk-mevsim ilişkisi" denince de akla hemen "bahar yorgunluğu" geliyor.

Baharla birlikte ortaya çıkan yorgunluk hali, genellikle birkaç haftayı geçmez. Mevsim dönüşümünde ortaya çıkan, iyon dengesi değişimlerinin, meteorolojik şartlardaki farklılaşmalarının, ısı ve nem oynamalarının, aydınlık ve karanlıkta geçen saatlerde kaymaların ve daha pek çok nedenin bu yorgunlukta rolü olduğu söylenir. Her ne sebeple meydana gelirse gelsin, baharın ilk günlerinde ortaya çıkan yorgunluğun, kısa süreli ve hafif bir yorgunluk olduğunu unutmamalı, eğer ciddi ve ilerleyici bir yorgunluk sorunu yaşıyorsanız, arkasında önemli bir bedensel veya ruhsal problemin olabileceğini bilmelisiniz.

Bahar Yorgunluğunun Diğer Belirtileri

• Baş ağrısı     

• Uyku ritim bozuklukları  

• Kas ağrıları, omuz, sırt ve boyun ağrıları

• Konsantrasyon bozukluğu, aşırı sinirlilik, hafıza zayıflaması

• Barsak ve mide rahatsızlıklarıdır.

Dikkat Her Yorgunluk, Bahar Yorgunluğu Değildir!

Baharla birlikte ortaya çıkan yorgunlukların arkasında gizli bir depresyon, gözden kaçmış bir kansızlık, farkına varılmamış bir tiroid yetmezliği ya da vücudunuz her hangi bir yerine odaklanmış bir enfeksiyon hastalığı olabilir. İlerleyici yorgunluklar önemli hastalıkların daha ağır ve ciddi sağlık sorunlarıyla da ilişkili olabileceği unutulmamalıdır. Yorgunluğu basite almamak ve altta yatan nedenlerini bulmak gerekir.

Bahar Yorgunluğuna Karşı Alınması Gereken Önlemler

Güne mutlaka gülerek başlayın. Bol bol sebze ve meyve tüketin. Probiyotik gücünüzü arttırın, kefir ve yoğurt yiyin. Unlu, unlu-yağlı, kızartılmış ve unlu-şekerli-yağlı paketlenmiş besinlerden (cipsler, kurabiyeler, krakerler, gofretler...) uzak durun. Tam tahıl (bulgur) tüketin. Karbonhidrat tüketimini (pirinç pilavı, pizza, makarna, beyaz ekmek, patates) abartmayın. Fazla kilonuz varsa verin.

Düzenli olarak, her gün yedi-sekiz saat uyumaya çalışın. Aşırı yemekten kaçının, sık ve az yiyin. Her gün akşam ya da sabah ılık duş alın. Günde 3 litre su tüketmeye çalışın.

Sentetik yerine pamuklu kumaştan üretilen kıyafetler tercih edin. Alkol ve sigara kullanıyorsanız mümkün olduğunca azaltın. Kahve, çay, kolalı içecekler gibi kafeinli içecekleri sınırlandırın. Düzenli olarak açık havada yürüyüş yapın

Rezene, melisa, papatya ve ısırgan otu, meyan kökü gibi bitkisel çayları (günde 2 fincan) içmeye özen gösterin.

Bahar Yorgunluğunda Kendini yenilemenin ipuçları;

Magnezyum, potasyum, çinko: İyi planlanmış bir magnezyum, potasyum, çinko destek programı son derece iyi sonuçlar verebiliyor. 

B grubu vitaminleri: B kompleks vitaminleri, karbonhidrat metabolizması, enerji üretimi ve vücuttaki diğer metabolik reaksiyonlarda, zihinsel yorgunluk ve streste, bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli. B12 vitamini bağışıklık sistemini destekliyor, kan hücresi üretimini artırıyor.

C vitamini: Böbreküstü bezini destekliyor, bağışıklığı güçlendiriyor ve doku iyileşmesini artırıyor.

Ginseng: Enerji verici etkileri nedeniyle çok yaygın kullanılan bir bitkisel destek. D vitamini: Demir omega-3 azlığı B12 eksikliği ciddi yorgunluk sebebidir.

Kanınızda bu maddeleri kontrol ettirmeyi ve varsa eksikliklerinin giderilmesi konusunda doktorlarınızla görüşmeyi ihmal etmeyin.

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top