Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Kadınlar Neden Çok Üşür?

Bazılarımız kışın evde yanan kalorifere rağmen 3 kat pijamayla uyur. Bazıları ise yazın sıcaklık 40 derece de olsa mutlaka bir hırka taşır. Peki, bu insanların sürekli üşüyor olmasının tıbbi bir açıklaması var mıdır? Yoksa, sadece nadir görülen bir intolerans mıdır?

Kış mevsiminin gelmesi ve havaların soğuması sonucu özellikle kadın hastalarımızda üşüme, ısınamama, zaman zaman titreme şikayeti polikliniğimizde sıkça dile getirilmektedir. Bu şikayetlerin altında yatan en önemli nedenler: anemi (kansızlık), tiroid hastalıkları (hipotiroidi), enfeksiyon hastalıkları (özellikle idrar yolu enfeksiyonları) olarak sıralanabilirler.

Anemi (kansızlık) özellikle kadınlarda çok sık görülen önemli bir sağlık sorunumuzdur. Aşırı adet görme, demirden fakir diyet, uzun süre mide ilaçları kullanma (özellikle PPI grubu ilaçlar) hemoroidlerden kayıp nedeniyle anemi en sık nedenlerdendir. Ayrıca bazı kan hastalıkları, Kronik böbrek yetmezliği, habis hastalıkları, mide ve kalın bağırsaklarda kanamalar, demir emiliminin bozulduğu çeşitli hastalıklarda da anemi oluşabilmektedir.

Tiroid hastalıkları da özellikle kadınlarda sıkça görülmektedir. Hashimato Hastalığı olarak adlandırdığımız belirti vermeyen bir çeşit tiroid iltihabı tiroid tembelliği (hipotiroidi) oluşturmaktadır. Hipotiroidi de metabolizmayı yavaşlatarak kilo alımı, halsizlik, aşırı üşüme, kabızlık şeklinde belirti vermektedir.

Enfeksiyon hastalıklarından özellikle idrar yolu enfeksiyonunun tek belirtisi üşüme, titreme olabilmektedir. Diğer enfeksiyonlarda (Boğaz enfeksiyonları Brusellozis, Pnömoni, Salmanellozis, çeşitli viral enfeksiyonlar, sıtma vb.) üşüme nedenleri olabilirler.

İnsan vücudu ısıyı düzenlemek için farklı yollara başvurur. Örneğin; hiç hareket etmeden bile kaslarınız vücut ısısının %25'ini üretir. Bu nedenle spor yapan insanların kas endeksi daha fazla olacağı için, daha fazla ısı üretimi söz konusudur.

Bu istemsiz ısı döngüsü beyin tarafından kontrol edilir. Beyinde bulunan hipotalamus bir termostat görevi görür. Vücudunuz çok sıcak olduğunda cildin yüzeyine yakın bölgede bulunan damarlar açılır ve ısı çıkışını sağlar. Buna biz terleme deriz. Tam tersi olduğunda ise titreme sayesinde kas hareketi arttırılarak ısı üretimi desteklenir.

Çok üşüyenler! Öğün atlamayın ve çok az kalori almayın

Bazı insanlar kilo kaybı sırasında ya da sonrasında soğuktan daha fazla şikâyetçi olurlar. Hızlı bir şekilde kalori alımını azaltma sonucu üşüme hissi yaşanabilir. Bu, aynı zamanda, yavaşlamış bir metabolizma belirtisi olabilir. Kaybedilen yağ dokusu buna neden olduğu gibi; yavaşlamış bir metabolizma ve diyetin yeterli besin öğeleri içermemesi, sıralayacağımız diğer nedenlerdir. Yağ kalınlığı ve kas kütlesi de bizi sıcak tutmaya yardımcıdır. Çok zayıf olma da, üşümemizin nedeni olabilir.

Yemek yedikten sonra sindirim sırasında açığa çıkan enerjiden dolayı, vücut aç karnına olduğundan yaklaşık % 10 daha fazla ısı üretir.

Ancak bazı durumlarda sürekli üşüme hissi hastalıkların habercisi de olabilir Bu nedenle sürekli titreme gelen ve üşüyen kişilerin bir doktora danışmasında fayda vardır.

Kilo kaybı ve üşüme

Kas kitlesi ve yağ katmanları, bizi sıcak tutmaktan büyük ölçüde sorumludur. Büyük kas kütlesi daha fazla ısı üretecektir. Yağ ise vücut ısısını korumada yardımcı olur.

Çok kilo kaybetmiş insanlar, soğuğa karşı son zamanlarda artan bir hassasiyet yaşayabilirler.

Sağlıklı kan dolaşımı için sigarayı azaltmaya veya daha doğrusu bırakmaya çalışın. Vücut ısısında bir düşüş, iştahınızı uyarır. Daha kalın değil, daha fazla katlı giyinmelisiniz. Çok kalın tek parça yerine katlı giyinirseniz; giysi katmanları arasında kalan hava daha iyi ısınmanızı sağlar.

Üşümemek için ne yapmalıyız?

Haftada 3 gün egzersiz yapılmalıdır. Egzersiz metabolizmayı hızlandıran, vücudun ısı dengesinde rol oynayan kahverengi yağ dokuyu dengeleyen önemli bir faktördür.

Demir; kırmızı et, karaciğer, yumurta sarısı, kuru üzüm, ıspanak ve brokolide bulunur.

Beslenmenizde B vitaminleri olmalı, sağlıklı bir sinir sistemi iletimi için B-1 (tiamin), B-6 (piridoksin) ve B-12 de dâhil olmak üzere, B vitaminleri eksikliği yaşamamalısınız.

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top