Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
 Aşırı Zayıflık

Aşırı zayıflığın da en az obezite kadar tehlikeli ve ciddi sağlık sorunlarına sebep olduğunu biliyormusunuz? Genelde fizyolojik veya psikolojik bir sebebe dayanan aşırı zayıflılık kanserden, organ yetmezliğine, kısırlıktan kemik erimesine kadar birçok sağlık problemine yol açmaktadır. 

Bu durum çocuklarda gelişimi olumsuz etkilerken, yetişkinlerde iş veriminin düşmesine neden olmaktadır. Aşırı zayıflık oluşan bireylerde altta yatan sebeplerin araştırılması gerekmektedir. Yüksek kalorili gıda alımı olmasına karşın kilo alınamadığı durumlarda muhakkak bir endokrin uzmanına başvurulması gerekmektedir.

Zayıf kişilerin vücut dirençleri düşük olur, kolaylıkla mikrop kapabilirler. Verem hastalığı, zatürre, solunum yolu hastalıkları ve böbrek iltihabına yakalanma riskleri çok daha fazladır. Bazı kanser türlerine de zayıflarda daha sık rastlanabilir. Aşın zayıf olmak için özel bir çaba sarfetmeyin.

Aşırı zayıflık nedir? Kimler aşırı zayıflık kategorisine girer?

Vücut ağırlığının boy göz önüne alındığında olması gerekenden daha az ağırlığa sahip olması zayıflıktır. Bu durumun objektif olarak yansıtılabilmesi için vücut kitle indeksi veya beden kitle indeksi denilen bir parametre kullanılır.

Vücut kitle indeksi, yetişkin bir insanın kilosunun boyuna göre normal olup olmadığını gösteren bir parametredir. Kişinin kg cinsinden vücut ağırlığı, boyunun metre cinsinden karesine bölünür.

Vücut kitle indeksi kg/m2 dir. Bir örnek verecek olursak 1.80 cm boyunda ve 64 kg olan bir kişinin vücut kitle indeksi: 64/ (1.80 X 1.80) = 19.7'dir. Vücut kitle indeksinin 18.5'un altında olması zayıflıktır. Vücut kitle indeksinin 16'nın altında olması aşırı zayıflık, 16-16.99 arası orta derecede zayıflık, 17-18.49 arası hafif derecede zayıflık olarak belirlenmiştir. Diğer bir kriter ise kişinin ideal vücut ağırlığından %20 daha fazla zayıf olması, zayıflık olarak tanımlanır. Daha önceden sağlıklı olduğu bilinen bir kişide istem dışı aşırı kilo verme, altta yatan sistemik bir hastalığı işaret eder. Rutin muayenede vücut ağırlığındaki değişiklikler mutlaka sorgulanmalıdır. Son 6-12 ayda vücut ağırlığının % 5'inden fazla kayıp ileri araştırmayı gerektirecek bir durumdur.

 

 

Başlıca nedenleri hipertiroidi, sigara ve mide- bağırsak hastalıkları

Fizyolojik olarak zayıflığa neden olan hastalıkların başında kanser gelir. Kanser türleri içinde zayıflığa ve kilo kaybına en sık, gastrointestinal sistem (sindirim sistemi) ve akciğer kanseri neden olur.

Endokrin sistem hastalıklarından diyabet (şeker hastalığı) ve hipertiroidi yani tiroid bezinin fazla çalışması iştah azalması olmadan zayıflamaya neden olan hastalıklar içinde yer alır. Yani bu iki durumda hasta hem yemek yer, hem zayıflar. Diğer pek çok hastalıkta iştah azalması kilo kaybına eşlik eden bir durumdur.

Mide bağırsak sisteminin hastalıklarında alınan besinlerin sindirim, emilim ve vücutta kullanılmasında sorun olabilir. Sindirim sisteminin giriş yeri olan ağız ve diş hastalıkları da beslenme ve gıda alınımını etkileyerek kilo kaybına neden olabilir. Bağırsak parazitleri veya bağırsak hasarına bağlı olarak sindirilen besinlerin emilemeyip dışkı ile atılması zayıflığa neden olabilecek diğer durumlardır. Kilo kaybı ve zayıflık tüberküloz ve HIV infeksiyonu (AİDS) gibi infeksiyöz hastalıkların ilk belirtisi olabilir.

Karaciğer veya böbrek hastalıkları gibi önemli organların hasarlarında da vücutta zayıflama görülür. Zayıflığın en önemli nedenlerinden biri de aşırı sigara içilmesidir. Sigaradaki nikotin maddesi iştahı kapatır ve metabolizmayı arttırır. Bu nedenle sigara bırakıldıktan sonra genelde kilo alımı ortaya çıkar. Bu ortalama 4 kg civarındadır.

Altta yatan psikolojik sebepler de olabilir

Fizyolojik nedenlerin dışında aşırı zayıflığa neden olan psikolojik hastalıklar da mevcuttur. Bunların en önemlileri anorexia nervosa ve bulimia hastalıklarıdır. Anoreksia nervosada yemek yememe ve gıda alımını reddetme varken, bulimiada yediklerini kendi isteği ile çıkarma durumu söz konusudur.

Bu durumlar üzerine medyada zayıf manken ve sanatçıların ön plana çıkarılmasının ve bu tür kişilerin rol model alınmasının etkisi vardır. Kişi kilosundan ve dış görünüşünden rahatsızdır ve devamlı zayıflamak istemektedir. Bu iki önemli hastalık dışında psikolojik olarak kişinin duygusal durumundaki değişiklikler ve depresyon da yeme alışkanlıklarında değişikliğe neden olabilir. Bazı kişilerde iştah artıp kilo alımı gerçekleşirken, bazılarında da içe kapanma ve üzüntü iştahı baskılayıp gıda alımını azaltarak zayıflamaya yol açabilir.

Aşırı zayıflık kişinin ruhsal durumu üzerine negatif etkilidir. Özgüven azalır, çelimsiz dış görünüş kişiyi negatif yönde etkiler.

• Vücudun bağışıklık sistemi olumsuz yönde etkilenir. Vücut direnci zayıflar. Mikrobik hastalıklara karşı direnç düşer. Sık enfeksiyon geçirme ve geç iyileşme görülür.

• Zayıf kadınlarda üreme ve çocuk doğurma ile ilgili problemler görülebilir. Adet düzensizliği ve yumurtlama sorunları nedeni ile kısırlık görülebilir.

• Yetersiz beslenme nedeni ile enerji alınamamasına bağlı olarak dikkatsizlik, konsantrasyon kaybı, huzursuzluk görülebilir.

• Derialtı yağ dokusu sağlıklı bireylerde koruyucu etki gösterir. Aşırı zayıflıkta yok denecek kadar azalan yağ dokusu nedeni ile vücut ısısının korunamaması üşümeye neden olur.

• Kansızlık görülebilir.

• Bazı kanser türlerine yakalanma riski artar.

• Kemik kitlesinde kayıp oluşur.

Zayıf bünye her tür hastalığa davetiye çıkarır durumdadır

Zayıf kişilerin vücut dirençleri düşük olur, kolaylıkla mikrop kapabilirler. Normal kilolu bir kişinin bağışıklık sistemi bu mikropları savunma hücreleri ile kolaylıkla temizleyebilirken zayıf kişilerde bu her zaman mümkün olmamaktadır. Verem hastalığı, zatürre, solunum yolu hastalıkları, böbrek iltihabı ve tifoya yakalanma riskleri daha fazladır. Bazı kanser türlerine de zayıflarda daha sık rastlanabilir.

Bu nedenle zayıflık da şişmanlık gibi sağlık riskleri taşıyan bir durumdur. Zayıflık bir sağlık problemidir ve beraberinde birçok hastalığı getirir. Bu nedenle tedavi edilmesi gereken ciddi bir sağlık sorunudur.

Aşırı zayıflığın tıbben tedavi edilmesi mümkün müdür?

Tedavideki en önemli nokta, zayıflığa neden olan altta yatan hastalıkların bulunup bunların tedavi edilmesidir. Örneğin aşırı zayıflığın nedeni tiroid bezinin aşırı çalışmasından kaynaklanıyor ise, tiroid bezinin çalışmasının düzenlenmesi zayıflığı da düzeltir. Bunun dışında zayıflık nedeni psikolojik kökenli anoreksia nevroza veya bulimia ise özellikle bu yönden psikiyatrik tedavi ana noktayı oluşturmaktadır.

Ayrıca tüm bu aşamalarda diyetisyen kontrolünde kişiye uygun beslenme tedavisi düzenlenmelidir. Yani zayıflık tedavisi endokrinoloji-metabolizma, psikiyatri ve diyetisyen temelli bir ekip işidir.

Aşırı zayıf olmamak için nelere dikkat edilmeli?

• Her zaman dengeli ve düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir.

• Yemeklerden kalorisi yüksek olanlar tercih edilerek, hacim olarak fazla olmayan ama enerji ve besin öğeleri yönünden zengin bir öğün tüketilmiş olur.

• Sıvıları yemeklerle birlikte almak yerine öğün aralarında tüketerek mide kapasitesi sıvı ile doldurulmadan asıl enerji alınacak gıdalara yer bırakılmış olur.

• Yemek yemeyi daha çekici bir hale getirmek için sofranın görsel yönden de zevkli hale getirilmesi yemekten zevk almaya yardımcı olur.

• Yemeklerden önce kısa yürüyüşler iştahı artırabilir.

• Beslenmede kendi damak tadınıza uygun gıdaların tüketilmesi, yemeği keyifli hale getirmede yararlıdır.

• Sigara içen kişilerde sigaranın bırakılması iştahı artırır.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top