Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Kadın - Pişmanlık

Etrafınızda şimdiki aklım olsa, keşke gençken olsaydım diyen insanlar mutlaka vardır. Çok sık karşılaştığınız bu sözle. Geçmişteki hatalarını telafi etmek için mi soyluyorlar acaba, yoksa daha keyifli bir hayat için mi, daha sağlıklı yasamak için de olabilir, ya da değiştirmek istedikleri seçimler için..

Eğer bunu söyleyen birini görürseniz hemen sorun; ne yapmazdın ya da ne yapardın diye. Verdikleri cevaplara dikkat edin; göreceksiniz ki pişmanlıklar genelde cesaretsizlikten, kaçırılan fırsatlardan, hata yaparım korkusundan ötürüdür.

İstemediği bir iş seçtiği için pişmandır, üniversiteye gitmediği için, yanlış bir evlilikten dolayı, hayata erken atıldığı için, daha az gezdiği için, daha az eğlendiği için...

 

 

 

Bir sene daha sınava girmeyi göze alamayıp istemediği bir bölüm seçmek zorunda kalmış ve hayatı boyunca sevmediği bir işte çalışmıştır. Bir sene kaybetmemek için kaybolan yıllar pişmanlık yaratır. Mutlu olmadığı bir evliliği yalnızlıktan korktuğundan bitirememiştir ve çift kişilik yalnızlığı hayatı boyunca sürdürmek zorunda kalmıştır.

Çocukluğunu, gençliğini yeterince yaşamadan kendini sorumlulukların ortasında bulmuştur. Bir an önce büyümek için ve sonra İçinde oldurduğu çocuğun yasını tutar yıllarca. Belki çok fazla kuralına göre yaşamıştır hayatı. Olması gerekenin dışına çıkmaya korkmuştur. Geriye baktığında hayatı yaşayamadığı hayaller ve kurallar bütünüdür ve tabi ki pişmanlık.

Pişmanlıkların çoğuna dikkat edin yapılan hatadan pişman olan çok azdır, ama hatasından dönemediği için, cesaret edemediği için pişman olan çoktur. Hatalı bir seçim affedilebilir, insan kendini çok suçlamaz ders çıkarır aksine. Ama hatayı gördüğümüz çözümü gördüğümüz halde diretiyorsak, ileride keşke şimdiki aklım olsaydı., ile başlayan cümleleri hazırlarız.

Pişmanlıklarımız İle Başa Çıkma

Değişimden bu kadar korkmak insana istikrarın verdiği güvenden gelir. Bilinmeyenden korkuyoruz ışığın altındaki yanlış, karanlıktaki ihtimalden daha çok güven veriyor bize. Daha büyük bir hata yapanın, bunla baş etmeye alıştım ya onla baş edemezsem, artık zaten iş işten geçti diye düşünmekten alamıyoruz kendimizi korktuğumuz için bilinmeyenden bilinenin güvenli kollarına sığınıyoruz.

Hep duyuyoruz insan yaptıklarından değil yapamadıklarından pişman olur diye. İnsan kendini ve başkalarını hatalarından dolayı affeder sadece cesaretsizliğini affedemez ancak, daha güzel olabilirdi düşüncesi hep kafasının bir yerinde kalır, başarılmayan seçenek hep merak ve pişmanlık sebebidir. Seçtiğimiz yol güzelse sonuna kadar keyif alarak yürümeliyiz.

Yolda mutsuzsak sürekli diğer yollar dikkatimizi çeker ve sonunda ne olduğunu merak ederiz. Yaşadıkları olumsuzların etkisinde kalıp, geçmişte takılı kalarak, gelecekle ilgili adım atamayacak tutuklukta olanlar, kendilerine kendileri için yaşama hakkı vermeyenler, hata yapmadığınız ve yapmamaya direndiğiniz sürece bu hayatı gerçek anlamda yaşayamazsınız.

Biz hangi tercihi yaparsak yapalım hatalarımız ve kaybettiklerimiz olacaktır. Eğer kendi seçtiğimiz hayatı yaşıyorsak ve hatalarımızı tekrarlamıyorsak bunlarla baş etme gücümüz de olacaktır. İnsanları dinleyip kendi doğrularımızla onların tecrübelerini birleştirip bir harita çıkarmalıyız. Bu harita bize yol göstermeli, zaman zaman yanlış yollara gireceğiz ama bunu fark edince orada takılıp kalmak yerine hemen yol değiştirmeliyiz. Yanlış bir duraktan durmaktan daha keyiflidir yeni yollar keşfetmek. Vardığınız yerde "işte bu" diyene kadar yolda olmak dileğiyle.

 

 

 

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top