Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Gebe Kalmak İçin Yapılan Tedavide Moralin Rolü Nedir?

Ortak bir çocuğa "evet" demek iki insan arasındaki derin sevgi ve güvenin açık bir ifadesidir. Bu "evet", her ikisinin de bir parçası olan yeni bir insan için sorumluluk almak istemeleri anlamına gelir.

Çocuk sahibi olamamak ilişkide kolaylıkla sorunlara neden olabilir, zira hayattaki ortak hedeflerden biri görünüşe göre gerçekleşmeyecek demektir. Bu nedenle de sık olarak kısırlık konusu tabu haline getirilir. Sessizlik aynı zamanda çocuk sahibi olamamanın yaratabileceği sorunla tek başına kalmak anlamına da gelir. Bu şekilde birçok durumda dile getirilmeyen suçlamalar ve başarısızlık duygularının körüklediği ve vücudun gebeliği "reddettiği" bir kısırdöngü oluşur.

Bu gibi durumlarda bir terapistle yapılacak bir konuşma oldukça yardımcı olabilir. Profesyonel psikolojik yardım eşler arasındaki iletişimin tekrar oluşturulmasına katkıda bulunabilir. Zevk alınan bir eylem olmaktan çıkıp hayal kırıklığının fazlasıyla yaşandığı, "takvime göre" yaşanan bir cinsel hayat tekrar doyurucu olması için yönlendirilebilir.

Çocuk olmamasına karşı tutumunuzun ne olduğunu daha iyi anlayabilmeniz için siz ve eşiniz terapistte örneğin aşağıdaki soruları sorabilirsiniz:

• Neden şimdi çocuk istiyoruz?

• Birlikteliğimizde çocuğun önemi nedir?

• "Başarılı" olamadığımızdan beri ilişkimizde neler değişti?

• Cinselliğimizi nasıl yaşıyoruz?

• Çocuksuz bir hayat bizim için nasıl olabilir?

• Evlat edinme veya bakıcı ebeveynlik konusunda ne düşünüyoruz?

Ruhunuza hak ettiği bütün ilgiyi verin

Profesyonel yardım alın. Ancak ayrıntılı muayenelerle neden çocuk sahibi olamadığınızın organik nedenleri araştırılıp sizin için en iyi çözüm bulunabilir.

Tedavide başarı garantisi elbette yoktur; insanın doğası mekanik bir dişli sistemi değil, aksine beden ve ruhun karmaşık bir birlikteliğidir. Ancak şunları fark edeceksiniz: Modern tıpta büyük gelişmeler kaydedilmiştir. Çocuk sahibi olamayan birçok çifte artık yardım edilebiliyor.

Tıbbi Geçmiş ve Tanı

Kapsamlı bir tanının ilk adımı her zaman doktorla yapılacak görüşmedir (anamnez/tıbbi geçmiş). Çocuk sahibi olmak için yapılacak tedavide de durum farklı değildir.

Ancak farklı olansa burada duygu dünyanızı ilgilendiren veya özel hayatınızın bir bölümüyle ilgili sorulara da yanıt bulmanızdır. Bu nedenle bu alanda uzmanlaşmış doktorların bu özel sorunların farkında olduklarını ve buna göre davrandıklarını bilmek rahatlatıcıdır. Bütün istekleriniz, endişeleriniz ve güvensizlikleriniz konusunda sizi ve eşinizi her zaman önemseyeceklerdir.

Genel olarak her iki eş de muayene olmalıdır. Bunun nedeni, istenmeyen çocuk sahibi olmama nedenlerinin hem erkek, hem de kadında yaklaşık aynı sıklıkta görülmesidir. Etkileri ise karmaşık bir biçimde çiftin ortak ve gündelik hayatını etkiler. Ancak bütün nedenlerin tanısı konulduğunda çocuk sahibi olmak için anlamlı ve başarı vaat eden bir tedaviye başlanabilir.

Doktorunuza sormak istediğiniz soruları önceden bir yere not etmeniz size yardımcı olabilir. Bir şeyi anlamadığınızda aynı konuyu mutlaka bir kez daha sormalısınız. Ayrıca önceki muayenelerinizin tüm bulgularını ve varsa, ameliyat raporlarınızı yanınızda getirmeniz de önemlidir.

Tanı konulması, doktorla yapılan görüşmenin yanı sıra fiziksel muayeneyi ve laboratuvar testlerini de kapsar. Doğurganlık bozukluğu için tanı konulması genel anlamda biraz zaman ve sabır isteyen özel, adım adım yapılacak bir süreç gerektirir. Ama bu yolu birlikte yürürseniz, başaracaksınız!

Doktorunuz şimdiye kadar neden çocuk sahibi olamadığınızı anlamak amacıyla tıbbi geçmişinizle ilgili şu soruları sorabilir:

·  Ne zamandır çocuk istiyorsunuz?

·  Çocuk sahibi olma isteğinizle ilgili olarak daha önce tıbbi bir tedavi gördünüz mü?

·  Neden çocuk sahibi olamadığınız hakkında kendi açıklamanız var mı?

·  Çocuk sahibi olamamanız ikinizi de ne kadar etkiliyor?

·  Kısır olduğunuzu anladığınızdan bu yana hayatınızda neler değişti (evlilik, meslek, kendine güven duygusu)?

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama