Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Çift Rahim Hamileliği Nasıl Etkiler?

Çift rahim, bir kız bebek annesinin rahmindeyken gelişen nadir bir doğuştan anormalliktir. Bir kadının hamileliği dönemlere taşıması mümkündür, ancak bu durum düşük veya erken doğum riskinde artışa neden olabilir. Hamilelik sırasında çift rahminiz varsa, o zaman doktorlarınız sizden dikkatli olmanızı isteyecek ve hamileliğinizi izleyecek ve kız bebeğinizin nasıl geliştiğini görecektir. Bebeğin durumu iyi değilse, sezaryen ile erken doğum önerebilirler.

Çift Rahim Nedir?

Çift rahim, bir kız bebek annesinin rahmindeyken ortaya çıkan olağandışı bir doğuştan sakatlıktır. Her rahim, Mullerian kanalları olarak bilinen iki küçük tüp olarak başlar. Normalde birlikte kaynaşırlar ve tek bir rahim oluşturacak şekilde büyürler. Nadir durumlarda, ancak, tüpler ayrı kalır ve iki rahim oluşturur. Çift rahmi olan bir kadının da iki vajinası olabilir. Bu durum, son derece nadir olmasına rağmen bazı kadınlarda düşük veya erken doğum riskini artırabilir.

Ne Kadar Yaygındır?

Bu durum dünya çapında her 2.000 kadından birini etkiliyor. Çift rahmi olan yaklaşık her 25.000 kadından biri, her rahminde birer tane olmak üzere ikizlere hamile kalmaktadır.

Çift Rahim Nedenleri?

Çift rahim, kadın genital sisteminin gelişimi sırasında embriyoda meydana gelen konjenital bir malformasyondur. İki küçük tüp (Mullerian kanalları) kaynaşmadığında ve çift rahimle sonuçlanan iki farklı yapıya dönüştüğünde ortaya çıkar. Bu anormallik, hamileliğin 6-22 haftaları arasında bir fetüste ortaya çıkabilir. Çift rahmin genetik kaynaklı olabilir.

Çift Rahim Belirtileri

Çift rahim bazen asemptomatiktir. Sendrom, rutin bir pelvik kontrol sırasında veya çoklu düşüklerin nedenini belirlemek için görüntüleme prosedürleri sırasında bulunabilir. Çift vajina ve çift rahmi olan kadınlar, adet kanamalarını tamponla engellemiyorsa doktora görünmelidir. Bu durumlarda kadın bir vajinaya tampon yerleştirmiştir, ancak ikinci vajinadan ve rahimden kan sızmaya devam etmektedir.

Çift Rahim Nasıl Teşhis Edilir?

Düzenli bir pelvik muayene sırasında doktorunuz, şekli normal olmayan bir çift serviks veya uterus tespit edebilir. Neyin yanlış olduğunu belirlemek için herhangi bir test önerebilirler. Bu testler, düşük geçmişiniz varsa da reçete edilebilir. Size verilebilecek değerlendirmeler her iki durumda da aynıdır veya bunlar aşağıda belirtilmiştir.

1. Ultrason

Ultrason, vücudun iç kısmının görüntülerini oluşturmak için yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanır. Sonografi uzmanı, bir dönüştürücünün ucuna biraz soğuk jöle yerleştirecek ve rahminizi incelemek için karnınıza yayacaktır. Rahmin içini daha iyi görmek istiyorlarsa transdüserin vajinaya yerleştirildiği bir transvajinal ultrason önerebilirler.

2. Sonohisterogram

Bu başka bir ultrasondur, ancak vajinaya yerleştirilen dar bir tüp ile rahim içine sıvı enjekte edildikten sonra rahim resimleri çekilir. Bu, doktorun rahim şeklindeki herhangi bir düzensizliği tespit etmesine yardımcı olur.

3. MR Taraması

Vücudun kesitsel temsilleri, manyetik alanlar ve radyo dalgaları kullanılarak oluşturulur. Bu muayene için büyük bir tüneli andıran bir sistemde bir kadının kusursuz bir şekilde hareketsiz yatması gerekir.

4. Histerosalpingografi (HSG)

Bu test sırasında rahim ağzından rahim içine bir boya enjekte edilir. X-ışınları, doktorun, boya içinden geçerken rahminizin ölçeğini ve şeklini görmesine yardımcı olur.

Çift Rahim Nasıl Tedavi Edilir?

Nadiren gerekli olmasına rağmen çift rahim cerrahi olarak düzeltilebilir. Çift rahmi olan ancak semptomları olmayan kadınları tedavi etmek için hiçbir neden yoktur. Başka bir tıbbi nedeni olmayan tekrarlayan düşüklere sahip birçok kişiye ameliyat önerilebilir. Ameliyatın hamileliklerini sürdürmelerine yardımcı olması muhtemeldir. Çift vajinaya ve çift rahme sahip olan kadınlar, bölme zarını çıkarmak için vajinal cerrahiden fayda görebilirler. Bu, doğumu onlar için daha rahat hale getirebilir.

Çift Rahim Gebelikte Herhangi Bir Komplikasyona Neden Olur mu?

Çift rahmi olan birçok kadının düzenli cinsel yaşamları, hamilelikleri ve doğumları vardır. Bununla birlikte, çift rahim ve diğer rahim büyümesi anomalileri genellikle aşağıdakilerle bağlantılıdır:

Kısırlık – Çift rahmi olan kadınlar güçlü adet akıntısı yaşarlar. Durum yönetilemez hale gelirse, tıbbi yardım almaları gerekebilir.

Hamilelik kaybı veya erken doğum – Bu komplikasyon, çift rahmi olan kadınların %15 ila %30'unu etkiler. Çift rahmi olan kadınlar, vakaların nispeten sınırlı bir yüzdesinde gebe kalamadı.

Böbrek anormallikleri – Müllerian kanalındaki anormallikler, fetüste oluşan Wolffian kanalına zarar verebilir. Wolffian kanalındaki malformasyonlar da böbrek sorunlarına neden olabilir.

Doktor Ne Zaman Görülür?

Tampon kullandıktan sonra adet kanamanız varsa, adet sırasında aşırı ağrı hissederseniz veya birkaç kez düşük yaptıysanız tıbbi yardım alın. Bir jinekolog veya üreme hormonları ve doğurganlık optimizasyonu konusunda uzmanlaşmış bir doktor (üreme endokrinologu) gibi kadın üreme sistemi bozuklukları konusunda uzmanlaşmış bir doktoru ziyaret edin.

Randevunuza hazırlanmak için aşağıdakileri yapın:

 • Gelecekteki testler için devam etmeniz gereken bir şey olup olmadığını sorun.
 • Sahip olduğunuz tüm adet tarihlerinin ve ne kadar sürdüğünün bir listesini yapın.
 • Önemli tıbbi kayıtlarınızın ve izlendiğiniz diğer hastalıkların yanı sıra aldığınız ilaçların, ilaçların, baharatların veya besinlerin adlarının bir listesini bulundurun.
 • Gerekirse, herhangi bir şeyi hatırlamanız için yanınızda bir aile üyesi veya arkadaşınız olsun.
 • Randevunuzdan en iyi şekilde yararlanabilmeniz için doktora soracağınız soruların bir listesini oluşturun.

Aşağıdakiler doktorunuza sormanız gereken birkaç temel sorudur:

 • Belirtilerimin ve belirtilerimin olası nedeni nedir?
 • Bunun nedenleri nelerdir?
 • Kurtarma yöntemi ne olacak ve ne kadar sürecek?
 • Cerrahi cerrahi benim için bir seçenek mi? Eğer öyleyse, neden veya neden olmasın?
 • Çift rahime sahip olmak hamilelik sırasında komplikasyonları artırır mı?
 • Sağlıklı bir hamilelik şansımı artırmak için, eğer varsa, hangi seçeneklerim var?

Broşür veya diğer yazılı materyalleri almam mümkün mü? Hangi web sitelerini önerirsiniz?

Çift uterusun nadir görülen bir durum olduğunu ve çoğu durumda herhangi bir semptomu olmadığı için tespit edilemeyebileceğini unutmamak önemlidir. Hamilelik sırasında size çift rahim teşhisi konulursa, doktorunuzla konuşmalı ve sizin ve çocuğunuz için mümkün olan en iyi tedaviyi talep etmelisiniz.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama