Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Üçüncü Trimester Gebelikte Her Kadının İhtiyaçları

Tebrikler anne adayı! Hamileliğinizin son ayağına, yani üçüncü üç aylık döneminize geldiniz. Bu, işlerin büyüdüğü, ayaklarınızı göremediğiniz, baskının arttığı, duyguların her yerde olduğu ve küçük olanla tanışmak için çok heyecanlı olduğunuz zamandır.

Üçüncü üç aylık dönem aynı zamanda tükettiğiniz ve uyguladığınız şeylere ekstra dikkat etmeniz gereken zamandır. Sakin bir zihin, mutlu düşünceler ve bolca rahatlama bu üç aylık dönemde ihtiyacınız olan şeydir. Bu dönemi kolaylaştırmak için hamileliğinizde size yardımcı olacak bazı şeylere ihtiyacınız olabilir.

Anne Adayları İçin Üçüncü Üç Aylık Temel Bilgileri

Hamilelik döneminin sonuna yaklaştığınızı düşünebilirsiniz.  Neden aşırıya kaçıp daha sonra kullanamayacağınız şeylere para harcayasınız ki? Ama sevgili anneciğim, üçüncü üç aylık dönem genellikle en önemli üç aylık dönem olduğundan, bu dönemden keyif almanıza yardımcı olmak ve sizi hamilelikle ilgili bazı rahatsızlıklardan kurtarmak için sağlığınıza biraz zaman, enerji ve para harcamak isteyebilirsiniz. Rahat bir hamilelik sağlamak için almanız gereken bu üçüncü üç aylık dönem şartlarına bir göz atalım.

1. Isıtma Pedi ve Sıcak Su Torbası

Bu üç aylık dönemde eklem ve sırt ağrıları kapıyı çaldığında, en iyi çözüm ısıtma yastıkları veya sıcak su torbaları kullanmaktır. Ayrıca hava çok soğuduğunda sizi sıcak tutabilirler. Isıtma yastıkları ve sıcak su torbaları bu nedenle bu üç aylık dönemde uzun bir yol kat edebilir. Rahatsızlığa neden olursa, doğrudan karnınızda kullanmaktan kaçınabilirsiniz ve gitmekte fayda vardır.

2. Hamile İç Giyim ve Sütyen

Üçüncü trimesterinizde bile hamilelik öncesi iç çamaşırı kullanıyorsanız, rotayı değiştirmenin zamanı geldi. Karnınız ve göğüsleriniz bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak için çoktan değişti ve ikinci el iç çamaşırlarınız esnemeye ve sizi rahatsız etmeye başlamış olabilir. Kaliteli hamile iç çamaşırları ve sütyenleri için harcama yapmak, çok destekleyici ve rahat oldukları için sizi rahatsızlıktan kurtaracaktır.

Hamile iç çamaşırları, karnınız büyüdükçe esneyecek şekilde tasarlanmıştır ve cildinize batmadan destek sağlar. Annelik sütyenleri, bebek büyüdükçe göğüslere ve göğüs kafesine destek sağladıkları için kesinlikle gereklidir.

3. Hamilelik Destek Kemeri

Bir hamilelik destek kemeri, üçüncü üç aylık dönemin olmazsa olmazları listemizdeki bir diğer önemli öğedir. Bir süre ayakta çalışmayı planlıyorsanız, karnınız, kalçalarınız ve pelvisinizdeki ağrılı baskıdan sizi kurtarabileceği için hamilelik destek kemeri kullanabilirsiniz. Ancak günde 2-3 saatten fazla giyilmesi önerilmez. Doğru kullanılırsa, trimesterde ne kadar faydalı olduğunu fark edeceksiniz.

4. Hamile Giyim

Hamile giyimine yatırım yapmak akıllıca bir harekettir. Vücudunuz ikinci trimesterde gerilmeye başlar ve üçüncü trimesterde bunu yapmaya devam eder. Hamilelik sırasında vücut değiştikçe, aynı eski kıyafetler üzerinize tam otursalar bile rahat hissetmeyebilirler.

Bu durumda, hamile taytları, hamile gecelikleri veya gece rahatlaması için gece kıyafetleri gibi kaliteli hamile kıyafetleri ve hamile cum emzirme kıyafetleri satın almak bir zorunluluktur. Emzirme panelleriyle birlikte gelen hamile pijamalarını da inceleyebilirsiniz, böylece bebeğinizi sorunsuz bir şekilde emzirebilirsiniz. Bella Mama, üç aylık dönemde seveceğinizden emin olacağınız güzel desenlerde bir dizi hamile kıyafeti sunuyor. Onları henüz kontrol etmedin mi?

5. Rahat Ayakkabılar

Biraz yürüyüş ve birkaç hamilelik egzersizi üçüncü trimesterde sizin için harikalar yaratabilir. Ama bunu rahat ayakkabılar olmadan yapamazsın, değil mi? Üçüncü üç aylık dönemde bebeğin şişkinliği büyüdükçe, bağcıkları bağlamak için eğilmek de imkansız görünebilir. Bu nedenle, rahat slip-on ayakkabılar üçüncü trimester alışveriş listenize iyi bir ek olabilir! Dış mekan görünümünüzü vurgulamak için süslü düz ayakkabılar arayabilirsiniz.

6. Hamilelik Yastığı

Üçüncü üç aylık dönem yaklaştıkça ve karnınız büyüdükçe uyku bir rüya gibi görünür. Sırt üstü uyumak, kan dolaşımını kısıtlayabileceği ve bebeğinize zarar verebileceği için hayır-hayır olur. Uykusuzluktan sinirli bir şekilde evde dolaşmak istemiyorsanız, bir uyku yastığına yatırım yapmak size iyi gelecektir.

7. Varis Çorapları

Ayaklarınız bunun için size teşekkür edecek! Bacaklarda ve ayaklarda şişme, üçüncü trimesterde çok rahatsız edici olabilir. Varis çorapları, ayak bileklerini ve baldırları sıkıştıran ve daha sonra içlerindeki şişliği azaltan güçlü bir üründür. Bu çoraplar ayrıca ağrılı bölgelerdeki kan dolaşımını iyileştirir ve çok ihtiyaç duyulan rahatlığı sağlar.

8. Yalıtımlı Su Şişesi

Sulu kalmanız sizin ve bebeğiniz için çok önemlidir. Su sadece sizi nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda hamilelik sırasında bebeğinizin kan dolaşımını da destekler. Sadece sizin için bir veya iki su şişesi alın ve birini başucunuzun yanında, bir tane de sık sık dinlendiğiniz ortak alanda bulundurun.

9. Hastane Çantası

Üçüncü üç aylık dönem, anne adaylarının bebeklerini kollarında tutmak için endişeyle bekledikleri zamandır. Vücudunuz bebeğinizi dünyaya getirmeye hazır olur olmaz hastaneye koşacaksınız. Ancak emeğinize hazırlıksız girmek istemezsiniz! Son dakika karmaşasından kaçınmak için doğumdan çok önce gerekli şeyleri planlayın ve bir hastane çantasına koyun.

10. Doğum Öncesi Eğitim

Doğum öncesi bakım ve emzirme ile ilgili seanslar sizin için avantajlı olabilir. Yakında bebeğinizi kucağınıza alacaksınız, bu nedenle doğum, doğum öncesi bakım, doğum sonrası bakım, doğum türleri, ne bekleyeceğiniz vb. ile ilgili bu eğitim seansları, aşama boyunca sorunsuz olarak illerlemenize ve doğum yapmanıza yardımcı olabilir.

11. Kitaplar

Doğum ve ebeveynlik üzerine kitaplar hayat kurtarıcı olabilir. Sizi doğum ve doğum sonrası bakıma hazırlayacak bu kitapları okumak için üçüncü üç aylık döneminizde biraz zaman ayırabilirsiniz. Ayrıca hikaye kitapları satın alabilir ve rahminizdeki bebeğe yüksek sesle okuyabilirsiniz. Bebeklerin de sesinizi duyabileceğine ve tanıyabileceğine inanılmaktadır. Denemekten zarar gelmez değil mi?

12. Egzersiz Topu

Egzersiz topları, egzersiz düşkünleri için oldukça faydalıdır, ancak hamile kadınlar için de harikalar yaratabileceğini biliyor muydunuz? Egzersiz için denge topu olarak kullanılır, büyüyen bebek yumrularının rahatsızlığını gidermeye, duruşunuzu iyileştirmeye ve ayrıca doğum için kalçaları esnetmeye yardımcı olabilir.

Kaliteli bir egzersiz topuna yatırım yapmayı ve sizi yaralanmalara neden olmadan doğru bir şekilde egzersiz yapmak için eğitebilecek güvenilir bir hamilelik fitness koçuna kaydolmayı unutmayın.

13. Mide ekşimesi Rölyef

Bebek büyüdükçe, yukarı doğru itilen yemek borusu da dahil olmak üzere organlara baskı yapar ve genellikle mide ekşimesine yol açar. Bu, üçüncü trimesterde çok yaygındır. Bu nedenle, doktorunuz tarafından önerilen antasit tabletleri saklamak bu rahatsızlıktan biraz kurtulmanıza yardımcı olabilir.

14. İç Çamaşırı

Hamilelik sırasındaki hormonal değişiklikler ve sıklıkla dolum yapan bir mesane, orada önlenemeyen akıntının nedeni olabilir. Bu gibi durumlarda, kıyafetlerinizi korumak ve cildinizi herhangi bir enfeksiyondan korumak için süper emici, yumuşak ve kokusuz külot astarları kullanabilirsiniz.

15. Nemlendirici

Hamilelik hormonları nedeniyle birçok anne adayı hamilelik sırasında burun tıkanıklığı ve burun kanaması yaşar. Nemlendirici, havaya nem ekleyerek ve kolayca nefes almanızı sağlayarak günü kurtarmanıza yardımcı olabilir.

16. Reçeteli Prenatal Vitaminler

Vitaminler sizin ve bebeğinizin gelişimi için gereklidir. Doktorunuz tarafından önerilen doğum öncesi vitaminlerinizi almak için bir program yapın ve bunları unutmadan alabilmeniz için elinizin altında bulundurun.

Hamilelik, kendinize bakma, yol boyunca eğlenme, anılar biriktirme ve gelecek için plan yapma zamanıdır. Olumlu ve mutlu kalmak, sizin ve bebeğinizin iyiliğini sağlayacak ve bebeğinizin gelişiminin önünü açacaktır. Unutmayın, üçüncü üç aylık dönemde bebeğinizin sizden ihtiyacı olan şey sakin ve mutlu bir zihindir.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama