Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Kasılma Hesaplayıcısı Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bir kasılma, aile yolunda olan her kadınla eş anlamlıdır. En belirgin ve güvenilir belirtilerden biri, kasılmaların yaşanmasıdır. Hamile bir kadın, hamileliğinin yaklaşık dördüncü ayından itibaren bunları yaşamaya başlar.

Bir kasılma sırasında, bir kadın rahim kaslarının sıkılaşma ve gevşetici aktivitesini deneyimler. Doğum tarihi yaklaştıkça kasılmaların daha sık hale geldiği bilinmektedir. Her kasılmanın yoğunluğu, bebeğinizin yumuşak geçişi için serviksi genişletmek için vücudunuzun ne kadar aktif çalıştığını gösterir.

Ikınma Sırasında Kasılma Nedir?

Bir daralma hesaplayıcıya popüler olarak izleyici veya zamanlayıcı denir. Yaşadığınız kasılmaların doğru ölçümlerini ve zamanlamasını sağlar. Zaman çerçevesinin ve sıklığının ölçülmesi, hamilelik eyleminin kesin aşamasını gösterir. Kullanımı kolaydır ve her anne adayı tarafından evinin rahatlığında kullanılabilir.

İlk kez anne olacak annelerin çoğu, yaşadıkları kasılma türleri ile karıştırılmaktadır. Çoğu kadın, hamileliğin dördüncü ayında düzensiz kasılmalar yaşamaya başlar. Bunlar ağrısızdır ancak karnı oldukça gergin hissettirir ve bu da rahatsızlığa neden olabilir. Bunlar yanlış kasılmalardır ve yorgunluk veya dehidrasyonun sonucudur. Daha çok Braxton-Hicks kasılmaları olarak bilinir. Bir kadın çok su içebilir, dinlenebilir ve sık sık pozisyon değiştirebilir.

Kasılma Hesaplayıcı Nedir?

Bir Kasılma hesaplayıcısı, hamile kadınların hamileliğin dördüncü ayından itibaren yaşadıkları tüm kasılmalar hakkında fikir verir. Bu ayrıntılar, kadınların bir hastaneyi ziyaret etmek için doğru zamanlamayı anlamalarını sağlar.

Erken Doğum Kasılmaları Nelerdir?

Erken doğum kasılmaları genellikle gebeliğin beşinci ayı veya 20. haftasından sonra yaşanır. Bunlar, anne dokuz aylık (40 hafta) normal zaman çerçevesine ulaşmadan önce serviksin genişlemesini ve gerilmesini sağlar.

Bir kadın genellikle bir saat içinde her on ila on iki dakikada bir kasılma yaşar. Kramplar, pelvis basıncı, bel ağrısı ve çeşitli sindirim sorunları, bu tür kasılmaları olan bir kadının yaşadığı durumlardan bazılarıdır. Kadının karnı sert bir dokuya maruz kalır.

Erken doğum, söz konusu kadının dokuz aydan önce erken doğum yapmasına neden olabilir ve bu da bebeğin sağlığını etkiler. Bir kadın hamileliğinin 40. haftasında gerçek kasılmalar yaşamaya başlar. Gerçek kasılmalar beş dakikalık aralıklarla meydana gelir ve doğum zamanı yaklaştıkça daha ağrılı ve yoğun hale gelir.

Bir Kasılma Hesaplayıcısı Nasıl Çalışır?

Bir kasılma hesaplayıcı, kasılmaların uzunluğunu ve ne kadar ayrı olduklarını ölçmek ve izlemek için doğru bir araç olabilir. Ama nasıl çalışıyor? Hadi bulalım!

Bir kasılmanın başladığını hissettiğiniz anda başlat düğmesine basmanız ve azaldığında durdur düğmesine basmanız en iyisi olacaktır.

İki aktivite arasındaki zaman farkı size kasılmanızın doğru ölçümünü sağlar.

Bir kasılma hesaplayıcısı kullanmak, kasılmaların belirli bir modeli takip edip etmediğini anlamanızı sağlar.

Kasılmalar Nasıl Zamanlanır?

Kasılmaları zamanlamanın faydaları, kasılmaların yanlış mı yoksa gerçek doğum eylemi mi olduğunu açıklığa kavuşturur. Yanlış olanlar düzensizdir ve zaman içinde sıklıklarının arttığını görmezsiniz. Gerçek doğum kasılmalarının sıklığı artar ve daha yoğun hale gelir. Kasılmaların zamanlaması, doğumun hangi aşamasını yaşadığınızı anlamanıza yardımcı olduğu için önemli bir rol oynar ve doğumunuzun ne kadar iyi ilerlediği konusunda size bir fikir verir.

Açıkça oluşturulan çeşitli kullanışlı cihazlarla zamanlama kasılmaları çok kolay hale geldi.

Doğum sancılarını zamanlamanın en basit yolu, ayrıntıları not almaktır ve bu bilgileri bir yazı defterine kaydedebilirsiniz.

Bir kasılmanın tam olarak başlama zamanını, süresini ve ne zaman bittiğini not edebilirsiniz. En az iki kasılmanın ölçümlerinden yararlandığınızda, cihaz kasılmalarınızın sıklığını gösterir.

Kasılmalarınızı izlemeye başladığınızda, belirli bir kalıbı takip edip etmediklerini de belirleyebilirsiniz.

Üç ila beş dakikalık aralıklarla 45-60 saniye süren kasılmalar tıbbi müdahaleye işaret eder ve en erken doktorunuza başvurmanız veya hastaneye gitmeniz gerekir.

Bir Kasılma hesaplayıcısı, hamile bir kadına yaşadığı yanlış ve gerçek kasılmalar hakkında bilgi veren kullanışlı bir cihazdır. Ayrıca aile doktorunuzun durumu daha iyi değerlendirmesine yardımcı olur ve hastaneye gitme zamanlaması konusunda size rehberlik eder.

Cep telefonunuza uygulama mağazalarından kasılma hesaplama uygulaması indirebilirsiniz. Örnek ve yaygın kullanılan uygulama linki aşağıda sunulmuştur.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.neiman.contractions&hl=tr&gl=US

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama