Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Hamileyken Plazma Bağışlamak Güvenli midir?

Şok, travma, yanık ve diğer acil durumlardan muzdarip kritik hastaların tedavi için kana ihtiyacı olabilir. Benzer şekilde, bazı tedaviler plazma gerektirir. Kan ya da plazma bağışlayarak başkalarına yardım etmek her zaman iyi hissettirir. Bazı insanlar için bağış yapmak düzenli bir uygulama olabilir.

Hamile kaldıysanız ve hala bağışta bulunup bulunamayacağınızı merak ediyorsanız, ne yazık ki bu bir HAYIR!

Hamile kadınlar plazma bağışı yapmamalı ve tekrar bağış yapmaya başlamak için en az altı hafta beklemelisiniz. Ancak altı hafta sonra bile, aynı konuda bir doktora danışmak daha iyidir. Önümüzdeki bölümlerde açıklayacağımız çok sayıda risk vardır.

Plazma Donasyonu Nedir?

Plazma genellikle kanın unutulmuş kısmı olarak bilinir. Kan, kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve trombositler olmak üzere üç bileşenden oluşur. Plazma adı verilen sarı sıvı tüm vücutta bu kan bileşenlerini taşır. Böylece, plazma vücudunuzun en büyük parçasıdır. Kesin olmak gerekirse, vücudunuzun% 55'idir. Ayrıca tüm vücutta gerekli tuzları, enzimleri, besin maddelerini, hormonları ve suyu taşır. Hücresel atık ürün de plazma tarafından atılır. Artık plazmanın vücudunuz için ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz.

Plazma bağışı, o sarı renkli sıvının bağışlanmasını içerir. İlk olarak, donörden kan alınır. Daha sonra kan, plazmayı ayıran ve toplayan bir makineden geçirilir. Plazma bağışı süreci, kalan kan hücreleri donöre geri döndüğü için zaman alıcı olabilir. AB grubu plazmalara büyük talep vardır. Çünkü AB plazmaları evrenseldir. Bunlar herhangi bir kan grubuna transfüze edilebilir.

Kimler Plazma Bağışlayabilir?

Plazma bağışlamak istiyorsanız, durumunuzda aşağıdaki noktalar bulunmalıdır:

  • En az 18 yaşında olmalısınız.
  • Tıbbi muayeneden geçmelidir.
  • En az 50 kg ağırlığında olmalısınız.
  • Kapsamlı bir tıbbi geçmiş muayenesini temizlemelisiniz.
  • Son 4 ay içinde dövme veya piercing yaptırmamış olmalısınız.
  • Yakın zamanda COVID-19'dan kurtulduysanız, 14 günlük semptom temizliğinden sonra bağışta bulunmalısınız.

Kan Bağışı ve Plazma Bağışı

Kan ve plazma bağışı için süreç aynıdır. Ancak plazma bağışında kan genellikle donöre iade edilir. Ayrıca kan bağışında kullanılan iğnenin boyutu da genellikle daha küçüktür. Diğer bir fark ise plazma bağışında kan ve plazmayı ayırmak için bir makine kullanılması, kan bağışında ise herhangi bir makinenin kullanılmamasıdır.

Hamilelikte Plazma Bağışlamak

Şimdi soru şu: Hamile kadınlar plazma bağışlayabilir mi? Sorunun cevabı hayır. Alıcının vücudunda komplikasyon olasılığı olduğundan hamile kadınların plazma bağışlamamaları önerilir. Vücudunuzda İnsan Lökosit Antijenleri (HLA) adı verilen bir protein vardır. Bunlar, vücudun bu belirli hücrelerin vücudunuza ait olduğunu bilmesi için hücrelerinize bağlıdır.

Hamileyken, bebek HLA'ların yarısını spermden ve diğer yarısını yumurtadan alır. Kadının vücudu babadan gelen HLA'ları bilmediği için ona karşı antikor üretir. Böyle bir senaryoda, hamile kadın HLA antikorlarını taşıyan plazmayı bağışladığında, alıcının vücudunda bir transfüzyon reaksiyonu meydana gelebilir. Bu reaksiyona transfüzyona bağlı akut akciğer hasarı veya TRALI denir. Hatta ölüme bile yol açabilir.

Plazma Bağışlamak Bebek İçin Güvenli Olabilir mi?

Geçmişte bildirilen bazı TRALI vakaları nedeniyle hamile kadınların plazma bağışı tamamen durdurulmuştur. Ancak plazma bağışının bebek için güvenli olup olmadığı konusunda çok fazla araştırma yoktur.

Ancak mantıklı düşünürsek, bir kadın hamile kaldığında vücutta zaten çeşitli fizyolojik değişiklikler meydana gelir. Büyümek için hayati besinlere ve minerallere ihtiyaç duyan vücudun içinde küçük bir insan büyür. Plazmayı çıkarırsanız, beslenmeyi de ortadan kaldırırsınız. Ayrıca hamile bir kadının vücudunda hem anne hem de çocuk için yeterli kan olması gerekir. Aynı zamanda stresli bir süreçtir ve hamilelik sırasında stres hem anne hem de çocuk için iyi değildir.

Hamilelikte Neden Plazma Bağışlamamalısınız?

Yukarıda açıklandığı gibi, hamilelik sırasında plazma bağışı önerilmez. Plazma alacak sağlık kuruluşu plazma bağış prosedürüne başlamadan önce her zaman bir kadına hamile olup olmadığını sorar. Ancak bazen hamileliğin erken döneminde anne hamile olduğunu bilmez. Bu nedenle, hamile olup olmadığınızı belirlemek için kanınızda birkaç kontrol yapılır. Plazma bağış yönergelerine göre, plazma kuruluşları hamile bir kadından plazma alamaz.

Hamileyken plazma bağışının güvenli olmadığını belirten birçok neden vardır. Her vücudun İnsan Lökosit Antijenleri veya HLA adı verilen bir proteini vardır. Bu HLA'lar bir vücuda özgüdür ve her hücreye bağlıdır, bu da vücudunuzun bu hücrelerin size ait olduğunu anlamasını sağlar. Bir bebek gebe kaldığında, HLA'ların yarısını babadan ve yarısını anneden alırlar.

Babanın HLA'ları annenin vücuduna yabancı olduğundan, onlara karşı plazmada akan antikorlar geliştirir. Dolayısıyla, HLA antikorlu bu plazma transfüze edildiğinde alıcının vücudu bir şok yaşayabilir. Bu şoka transfüzyon reaksiyonu denir ve hatta ölüme bile yol açabilir. Bu duruma transfüzyona bağlı akut akciğer hasarı veya TRALI denir.

Ek olarak, hamilelikte plazma bağışı anne ve çocuk için güvenli olmayabilir. Plazma çocuğa temel besinleri taşımaktan sorumlu olduğundan, plazma bağışlamak güvenli olmayacaktır. Plazma atıkların giderilmesine yardımcı olur ve ayrıca kan taşımak için gereklidir. Hamilelikte kan ihtiyacı yüksektir ve sistemin uygun şekilde çalışmasını sağlamak için kadının vücudunda yeterince bulunmalıdır.

Hamileyken Plazma Bağışlamanın Riskleri

Hamilelik sırasında plazma bağışının içerdiği başlıca riskler, yukarıdaki bölümlerde zaten tartışılmıştır. Hamileyseniz plazma bağışı sırasında tetikleyebilecek diğer yan etkiler şunlardır:

1. Baş dönmesi

Plazma hayati besinlerin, minerallerin ve tuzların taşıyıcısıdır. Bunlar bebeğin büyümesine yardımcı olur. Hamilelikte plazma bağışlarsanız bazı besinler bağışlanır. Siz ve çocuk için besin eksikliğine neden olabilir. Ayrıca elektrolit dengesizliğine neden olur ve baş dönmesine ve bayılmaya neden olur ve bunu yorgunluk izler.

2. Dehidrasyon

Plazma %90 sudur. Bu nedenle, anne bağıştan sonra büyük olasılıkla susuz hissedecektir. Çocuk da susuz kalacak ve bu da gelişimsel sorunlara yol açabilir.

3. Sitrat Reaksiyonu

Plazma bir makine vasıtasıyla kandan ayrıştırılır. Makinenin içinde, bağış sırasında kanın pıhtılaşmasını önlemek için bir antikoagülan kullanılır. Çoğu zaman, makine bu maddeyi tutar. Plazma ayrıldığında ve kan vücudunuza geri itildiğinde, pıhtılaşma önleyici maddenin kan dolaşımına girme olasılığı vardır. Bu geçici kalsiyum kaybına neden olabilir ve bekleyen kadın için riskli olabilir.

4. morarma

Bazı bekleyen annelerde kan bozuklukları olabilir. Bu tür kadınlarda iğne damarı delerek aşırı kan kaybına neden olabilir. Bu, kan yumuşak dokulara girerken morluklara da yol açabilir. Kan kaybı hamile kadınlar için tehlikeli olabilir.

5. Düşük

Hamilelik sırasında plazma bağışladığınızda düşük yapma şansınız vardır. Amniyotik sıvı (bebeği koruyan) plazma tarafından yapılır. Amniyotik sıvıdan plazma alınırsa gebelik için risk oluşturabilir.

Hamilelikten Sonra Plazma Bağışlamaya Ne Zaman Başlayabilirim?

Soru hala araştırma aşamasındadır; ancak plazma bağışı için doğumdan sonra en az 6 hafta beklenmesi önerilir. Önlem olarak, plazma bağış kuruluşu, kan nakli öncesinde plazmanız üzerinde gerekli testi yapacaktır. Testleriniz HLA antikorlarını tespit etmeye devam edene kadar plazma bağışlayamazsınız.

Sizin ve çocuğunuzun, plazmanın birbirini desteklemek için taşıdığı temel vitamin ve minerallere hala ihtiyacınız olduğunu anlamak da önemlidir. Doğumdan sonra plazma bağışlamak iyi bir fikir olmayacak.

Ayrıca, bazı doktorlar emzirirken plazma bağışlamamanızı önerir. Plazma bağışı süt üretimini etkiler. Anne sütü üretimi hidrasyon ile ilgilidir ve plazma bağışı vücudunuzdaki suyu alır. Bebeğinizi beslediğiniz sürece plazma bağışlamamanız en iyisi olacaktır.

Düzenli bir bağışçıysanız, bağış yapmamak üzücü olabilir. Ancak ihtiyacı olan insanlara yardım etmenin her zaman başka yolları vardır.

Hamilelik, vücudunuzun fizyolojik yönlerinde birçok değişikliğe neden olur. Gebe kaldığınızda, sağlıklı bir bebek dünyaya getirme sorumluluğunu üstlenirsiniz. Ve ancak plazma bağışından kaçınırsanız çocuğun sağlığını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, iyi beslenmeli, sağlığınızı korumalı ve stressiz kalmalısınız. Sadece siz ve çocuğunuz değil, bağışladığınız plazma da alıcı için büyük sağlık risklerine neden olabilir. Bu nedenle, herkesin iyiliği için, hamileyken herhangi bir bağışta bulunmadan önce doktorunuzun tavsiyesini almanız önerilir.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama