Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Doğum Kontrolü Sırasında Lekelenme veya Kanama Neden Olur?

Doğum kontrol hapları, kadınlar arasında en yaygın kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Bununla birlikte, bazı kadınlar bu hapları almaya başladıklarında lekelenme veya kanama yaşayabilirler.

Doğum Kontrolü Kanama veya Lekelenmeye Neden Olabilir mi?

Oral doğum kontrol hapı aldığınızda oluşabilecek her türlü planlanmamış lekenlenmeler kanama olarak adlandırılır. Kanama, doğum kontrol yönteminizi değiştirdiğinizde veya farklı dozlarda östrojen içeren ilaçlar aldığınızda da görülebilir.

Vücudunuzun vücuttaki yeni hormon seviyesine uyum sağlaması zaman alabilir. Bu tür lekelenme veya kanama genellikle hapları aldıktan sonraki birkaç ay içinde kendiliğinden durur. Çoğu doktor bu durumu ciddi bir şey olarak görmez çünkü bu, doğum kontrol hapı almanın en yaygın yan etkilerinden biridir. Hafif lekelenme veya kanama ciddi bir endişe nedeni olmayabilir, ancak ağır veya sürekli kanama, altta yatan bazı tıbbi komplikasyonların göstergesi olabileceğinden endişe nedeni olabilir.

Bu tür kanamaların neden hap alarak oluştuğunu açıklayan sağlam bir neden yoktur. Geçerli bir açıklama veya sebep, vücuttaki artan progestin miktarı olabilir, bu, endometriumu veya rahmin astarını değiştirir. Bu değişiklikler rahim duvarının incelmesine yol açarak lekelenme veya kanamaya neden olabilir.

Kontraseptif kullanırken normal kanamayı ve ayrıca meydana gelebilecek herhangi bir lekelenme veya kanamayı ne kadar süreyle ve ne zaman meydana geldiğini takip etmek önemlidir, çünkü tüm bunlar doktorunuza herhangi bir endişe nedeni olup olmadığını belirlemede yardımcı olabilir.

Doğum Kontrolü Sırasında Lekelenme veya Kanama Neden Olur?

1. Doğum Kontrol Yönteminin Türü

Diğer doğum kontrol yöntemlerine göre hap üzerinde ani kanamaya neden olma olasılığı daha yüksek olan bazı doğum kontrol yöntemleri vardır. Bu doğum kontrol yöntemlerinden bazıları, Kombine doğum kontrol hapı ve Yalnızca Progestin içeren hapları içerebilir.

Kombinasyon hapları, en yaygın ve en çok tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden biridir ve içinde östrojen ve progestin gibi her iki sentetik hormon türünü de içerir. Kadınların yaklaşık yüzde 30 ila 50'si bu hapları aldıktan üç ila altı ay sonra büyük kanama yaşar.

Mini haplar veya sadece progestin içeren haplar, ara kanamaya yol açabilecek başka bir doğum kontrol yöntemidir ve hapınızı almayı unutursanız veya her gün aynı saatte almazsanız bu durum ortaya çıkabilir.

2. Dozu Eksik

Doğum kontrolünde lekelenmenin bir diğer yaygın nedeni, haplarınızı düzenli olarak almamanız veya dozunuzu kaçırmanızdır. Lekelenme veya kanamanın rahatsızlık ve yan etkilerinden kaçınmak için hapları düzenli olarak almalı ve ayrıca sadece progestin içeren bir hap veya mini hap alıyorsanız, her gün aynı saatte aldığınızdan emin olmalısınız.

3. Hap Döngüsü

Sürekli doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, aktif hap veya mini hap gibi hapları birkaç ay boyunca almaya devam etmeniz gerekir. Eğer bu tür haplar kullanıyorsanız, diğer doğum kontrol yöntemlerine göre ani kanama yaşama olasılığınız daha yüksektir.

4. Diğer İlaçları Almak

Doğum kontrol hapınızla birlikte epilepsi ilaçları, antiretroviral ilaçlar, antibiyotikler vb. gibi başka ilaçlar alıyorsanız, bu ilaçlar haplarınızı etkileyebilir ve kanamaya veya lekelenmeye neden olabilir. Bu nedenle, doğum kontrol haplarınızı bozabilecek bu tür ilaçları almadan önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

5. Sigara içmek

Sigara içmek ayrıca doğum kontrol haplarınıza müdahale edebilir ve inme ve kalp hastalıkları riskinizi artırmanın yanı sıra ani kanamalara neden olabilir.

6. Hamilelik

Hiçbir doğum kontrol yöntemi hamileliği önlemede tam kanıt değildir ve aynı şey doğum kontrol hapları için de geçerlidir. Bazen implantasyon sürecinde lekelenme ve kanama da meydana gelebilir.

Yukarıda belirtilen nedenlerin dışında, bazen kusma veya ishal, vücudun doğum kontrol haplarınızdaki ek hormonları emmesini engelleyebilir. Bu sadece haplarınızı etkisiz hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda lekelenmeye veya kanamaya da yol açar. Ara sıra ishal veya kusma bunu yapmayabilir, ancak bu, IBD (İnflamatuvar Bağırsak Bozukluğu), IBS (İrritabl Bağırsak Sendromu) ve benzeri diğer sorunlardan muzdarip kadınlarda ortaya çıkabilir.

Lekelenmeye Neden Olabilecek Doğum Kontrol Yöntemleri

Rahim içi araçlar, bariyer yöntemleri, hormonal yöntemler, acil kontraseptifler ve doğal kontraseptifleri içeren gebeliği önlemek için kullanılabilecek birçok doğum kontrol yöntemi vardır. Çoğu durumda, hormonal doğum kontrol yöntemleri lekelenmeye veya kanamaya yol açar.

Kanamayı Ne Zaman Endişe Olarak Görmelisiniz?

Doğum kontrol hapları alırken ara kanamalar yaşanması yaygındır. Bununla birlikte, doğum kontrolü lekelenme veya kanama nedeni değilse, acil tıbbi müdahale gerektirebilecek altta yatan bazı sağlık komplikasyonlarını gösterebilir. Endişe kaynağı olabilecek bazı nedenler şunlardır:

Klamidya veya bel soğukluğu gibi herhangi bir cinsel yolla bulaşan hastalığınız varsa, adet döngünüz arasında anormal lekelenmelere veya kanamalara neden olabilir. Bu tür enfeksiyonlar rahim ağzını enfekte edebilir ve iltihaplanma ve kanamaya neden olabilir. Leke dışında, cinsel yolla bulaşan herhangi bir enfeksiyondan muzdaripseniz cinsel ilişki sırasında rahatsızlık veya ağrı, bulanık idrar, aşırı adet kanaması veya pelvik ağrı yaşayabilirsiniz.

Bazen polipler veya miyomlar da adet dönemleriniz arasında lekelenmeye veya kanamaya neden olabilir. Bu iyi huylu büyüme, kadınlarda menopozdan sonra bile ortaya çıkabilir. Bu anormal büyümeler cerrahi müdahale ile giderilebilir.

Bazı kadınlarda, döllenmiş bir yumurta rahim zarına yerleştiğinde lekelenme veya kanama da meydana gelebilir. Kanama genellikle hamileliğin erken evrelerinde fark edilir. Bununla birlikte, hamilelikte çığır açan kanama, ektopik gebelik veya yaklaşan düşük yapma belirtisi de olabilir. Bu nedenle, hamilelik sırasında herhangi bir kanama belirtisi ortaya çıkar çıkmaz bir doktora görünmelisiniz.

Ayrıca endometriozis atılım kanaması, endometriozis yaşayan kadınlarda yaygın bir fenomendir. Bu, endometriyumun veya uterus astarının uterus dışında büyüdüğü bir durumdur. Kanama ve lekelenme dışında yaşayabileceğiniz başka ağrılı belirtiler de vardır. Endometriozis semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı doğum kontrol hapı seçenekleri vardır.

PID veya Pelvik inflamatuar hastalık, kadın vücudunun üreme organlarını etkileyen bir durumdur. Bu durum, cinsel yolla bulaşan bakterilerin vajinadan girip rahim, yumurtalıklar, fallop tüpleri vb. diğer üreme organlarını etkilemesiyle oluşur. Bu rahatsızlıktan muzdaripseniz, ateş, yanma hissi gibi diğer semptomların yanı sıra ara kanama yaşayabilirsiniz. İdrar yaparken, cinsel ilişki sırasında ağrı, karnın alt kısmında ağrı vb.

Bazen ara kanama ciddi bir endişe nedeni olmayabilir, ancak yine de doktorla görüşüp kendinize teşhis koymak iyi bir fikir olabilir. Ergenlik çağındaki kızlar, vücudun değişen hormonlarla uyum sağlaması birkaç aydan birkaç yıla kadar sürebileceğinden, çığır açan kanamalar yaşayabilir. Yine, bu fenomen menopoz sırasında oldukça yaygındır ve kadınlar genellikle dönemleri arasında çığır açan kanamalar yaşarlar.

Çoğu durumda, hapları başlattıktan birkaç ay sonra doğum kontrolünde sürekli kanama, bu doğum kontrol yönteminin en yaygın yan etkilerinden biri olarak kabul edilir. Ani kanama vakalarının çoğu, haplardaki hormon seviyesinin ara sıra görülen lekelenme veya kanama nöbetlerini önlemeye veya kontrol etmeye yeterli olmayabileceğinden meydana gelir. Bu, vücudun, uterus astarını kalınlaştırarak kanama olasılığını azaltabilecek daha yüksek dozda östrojen içeren haplara ihtiyaç duyabileceğini gösterir. Ayrıca, sadece progestin veya mini hap durumunda, vücut sentetik hormonlara iyi yanıt vermediği için kanama meydana gelebilir.

Ani kanama durumu ne olursa olsun, doktorunuzla konuştuktan sonra hapınızı veya doğum kontrol yönteminizi değiştirmek iyi bir fikir olabilir. Ayrıca ara kanamaya herhangi bir ağrı eşlik ediyorsa, düzenli olarak oluyorsa, kanama ağırsa veya bu tür anormal belirtiler fark ediliyorsa, altta yatan komplikasyonları ekarte etmek için doktorunuzla iletişime geçmeniz önemlidir.

Doğum Kontrolünde Kanamayı Önleme Yolları

Alabileceğiniz bazı önlemler var, bunlar yalnızca doğum kontrol yönteminizin optimum etkinliğini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda lekelenme veya kanama olasılığını azaltmada veya önlemede de yardımcı olabilir;

1. Haplarınızı düzenli olarak alın

Doğum kontrol haplarınızı düzenli olarak almanız gerekir. Bunun nedeni, vücudun bu haplar aracılığıyla kendisine verilen ve genellikle birkaç ay süren yeni hormonlara uyum sağlaması gerektiğidir. Herhangi bir lekelenme fark etseniz bile haplarınızı düzenli olarak almaya devam etmelisiniz. Vücudunuzun doğum kontrol yöntemine alışması altı ay kadar sürebilir.

2. Haplarınızı aynı zamanda alın

Bazı hapların etkinliği, yalnızca mini haplar gibi her gün yaklaşık olarak aynı saatte alındığında optimize edilir. Bunu yapmamak veya kaçırılan bir doğum kontrol hapı yalnızca etkinliğini engellemekle kalmaz, aynı zamanda vücut, ani kanamaya neden olabilecek tutarlı hormonal dengeyi korumayı zor bulabilir.

3. Başka ilaç alıp almadığınızı kontrol edin

Diğer ilaçların kullanımı veya düzenli olarak reçeteli ilaçlar alınması doğum kontrol haplarınızı engelleyebilir ve bu nedenle ara kanamalara neden olabilir. Reçeteli ilaçları düzenli olarak veya başka bir şekilde alıyorsanız ve herhangi bir lekelenme veya kanama fark ederseniz, aynı konuyu doktorunuzla konuşmalı ve başka alternatifler aramalısınız.

Bazı kadınlar, tespit edilmesi zor olabilecek çok hafif lekelenme yaşayabilirken, diğerleri, bir külot astarı, ped veya tampon kullanmak zorunda kalabilecekleri önemli miktarda deneyimleyebilir. Altı aydan fazla herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullandıktan sonra herhangi bir lekelenme veya kanama yaşarsanız, doğum kontrol yönteminizi değiştirme konusunda doktorunuzla konuşun. Ancak herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullandıktan sonra ağrı, aşırı kanama vb. anormal belirtiler ortaya çıkarsa bir an önce tıbbi yardım alın.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama