Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Gebelikte Kasık Kemik Ağrısı Gebelikte Kasık Kemik Ağrısı

Gebelikte Kasık, Kemik Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelik sırasında, doğumu kolaylaştırmak için pelvik kaslarınızı daha esnek hale getirmek için vücudunuzda bazı hormonal değişiklikler meydana gelir. Bazen bu gevşeme abartılı hale gelebilir ve hamileliğin sonraki aşamalarında pelvik bölgenizde, özellikle kasık kemiğinizde ağrıya neden olabilir.

Bu, symphysis pubis diastasis (SPD) veya pelvik kuşak ağrısı (PGP) olarak bilinir . Bu durum bebeğiniz için herhangi bir tehdit oluşturmasa da sizin için son derece acı verici olabilir ve hareket kabiliyetinizi etkileyebilir. Şiddetli ağrı, bebeğinizi olumsuz etkileyen depresyona da neden olabilir ve bu nedenle zamanında teşhis ve tedavi önemlidir.

Hamilelikte Kasık Kemiği Ağrısına Ne Sebep Olur?

Bağ dokusu, yani iki kasık kemiğini birbirine bağlayan bağ, simfizis pubis olarak adlandırılır. Gebeliğin son dönemlerinde vücuttaki hareket açıklığını artırmak ve onu doğuma hazırlamak için relaksin adı verilen bir hormon salgılanır. SPD genellikle hamileliğin sonraki dönemlerinde ortaya çıkar; Bununla birlikte, hamileliğin erken döneminde kasık kemiği ağrısı yaşarsanız, derhal sağlık uzmanınıza danışmalısınız. Bu hormon simfizis pubis ligamentinin gerilmesine ve gevşemesine neden olur. Bağ çok gevşediğinde, pubisi kararsız hale getirerek kasık kemiğinde ağrıya neden olabilir.

Bazı durumlarda, kasık kemiğinin tamamen ayrılması, şiddetli ağrıya neden olabilir. Bununla birlikte, bu tür vakalar oldukça nadirdir ve gebeliklerin yalnızca %1'inden azında görülür.

Risk faktörleri nelerdir?

Herhangi bir hamile kadın SPD geliştirebilir, ancak bazı faktörler risklerini artırabilir ve mümkün olduğunca erken ele alınmazsa zayıflatıcı hale gelebilir. Bebeğe herhangi bir zararı olmamakla birlikte sizin için son derece acı verici olabilir ve hareketinizi engelleyebilir. Risk faktörleri arasında önceki pelvik yaralanmalar, SPD öyküsü, büyük bir bebeğe sahip olma ve aşırı kilo alımı yer alır.

Hamilelik sırasında 25-35 kiloluk bir kilo alımı normal kabul edilir ve omurganın eğriliğini artırır. Sonuç olarak, pelvik bölgeye artan basınç uygulanır ve aşırı kilo alımı bu basıncı daha da artırarak SPD semptomlarını kötüleştirir.

Hamileyken Kasık Kemiği Ağrısının Belirtileri ve Belirtileri

Semfiz pubisin çok fazla gevşemesi, çoğunlukla mons pubisin yukarısındaki kasık kemiği bölgesinde, yani kasık kıllarının altında, kararsızlığa ve ağrıya neden olur. SPD semptomları genellikle hem sunum hem de şiddet açısından farklılık gösterir. Gebeliğin üçüncü trimesterinde kasık kemiğinin ön merkezinde ağrı, anüs ve vajina , yani perine ve alt sırt arasında ağrı ile birlikte yaygın bir semptomdur.

Bu ağrı uyluklarınıza, bacaklarınıza veya karnınıza da yayılabilir. Özellikle bacaklarınızı açmak, ağırlığınızı tek bacağınıza vermek, yürümek, merdiven çıkmak veya yatağınızda dönmek gibi bazı hareketleri yaparken ağrı şiddetlenebilir.

Nasıl Teşhis Edilir?

Zamanında tanı aramak, yalnızca SPD'yi tedavi etmek için değil, aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonu, ektopik gebelik veya pelvik inflamatuar hastalık gibi diğer durumları dışlamak için de önemlidir. Erken teşhis, SPD'yi yönetmenize yardımcı olabilir ve doktorunuz hamilelik sırasında kasık kemiği ağrısının nasıl giderileceğini önerebilir.

x ışınları hamilelik sırasında tavsiye edilmez. Ağrı hamilelikten sonra da devam ederse, SPD'yi teşhis etmek için bir röntgen çekilecektir.

Hamilelikte Kasık Kemiği Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

SPD semptomları genellikle hamilelikten sonra azalır, ancak hamilelik sırasında ağrıyı yönetmek ve hareketi iyileştirmek için alabileceğiniz bazı önlemler vardır. Kasları güçlendirmek için hamilelikten önce formda kalmak da önemlidir. SPD semptomlarını hafifletmeye yardımcı olacak bazı önlemler:

1. Fizyoterapi ve akupunktur

Doktorunuzdan, tedavi için eve gelebilecek ve rahatsızlığınızı azaltmaya yardımcı olabilecek iyi bir fizyoterapist veya akupunktur uzmanı önermesini isteyebilirsiniz . Bu tedaviler ağrıyı en aza indirebilir, kas fonksiyonunu güçlendirebilir ve pelvik eklem stabilitesini ve pozisyonunu iyileştirebilir. Ek olarak, bir fizyoterapist tarafından yapılan manuel terapi, daha iyi pelvik hareket sağlayacaktır.

2. Pelvis ve bel desteği

Pelvisinizi stabilize etmek, sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Çalışmalar, esnek kayışların veya bağlayıcıların daha verimli olduğunu ve ayrıca dengesiz pelviste daha fazla yaralanmayı önlediğini göstermiştir.

3. Kaçınma

Uzun süre ayakta durmak veya otururken pantolon giymek gibi ağrılı aktivitelerden kaçınmak önemlidir. Ayrıca uzun süre tek bir yerde durmak yerine rahat ayakkabılar giymeli ve hareket etmelisiniz.

4. Egzersiz

Doktorunuzun veya fizyoterapistinizin tavsiyesi üzerine, belirli egzersizler ağrıyı hafifletmeye veya pelvik stabiliteyi ve gücü artırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca yüzdürme ağrıyı hafifletebileceğinden yüzmeyi önerebilirler .

5. İlaç

Ağrı kesici ilaçlar ancak doktor gözetiminde alınabilir. Ayrıca bazı ilaçlar hamileliği zorlaştırabilir ve emzirmeyi etkileyebilir ve bu nedenle sadece reçeteyle alınmalıdır.

SPD son derece ağrılı olsa da, her 5 hamile kadından 1'inin semptomlarını yaşaması yaygındır. Bebeğe zarar vermez ve kontrol altına alınabilir ve hamilelik tamamlandıktan sonra geçer. Zinde ve sağlıklı kaldığınızdan emin olun ve ağrıyı hafifletmek için gerekli önlemleri alın.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama