Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Hamilelikte Melazma Nedenleri ve Belirtileri

Hamilelikte inişler ve çıkışlar vardır ve bazı hamile annelerin yaşadığı düşüş evrelerinden biri melazma adı verilen bir durum olabilir. Vücudunuzda meydana gelen diğer değişikliklerin yanı sıra, ciltte ve yüzde de bazı değişiklikler meydana gelebilir. Melazma özellikle yüz derisini etkileyen bir durumdur.

Melazma Nedir?

Melazma, ciltte renksiz koyu lekeler ile karakterize en yaygın cilt koşullarından biridir. Bu cilt durumu hamile kadınlarda yaygındır ve kadınların yaklaşık yüzde 50 ila 70'ini etkileyebilir. Bu asimetrik koyu lekeler öncelikle yanaklarda, alında, burunda veya dudaklarda görülür. Bununla birlikte, bazı durumlarda boyun, ön kollar veya güneşe maruz kalan diğer alanlarda görünebilirler.

Melazmanın diğer isimleri nelerdir?

Melazma veya hiperpigmentasyon, kloazma veya “Gebelik Maskesi” veya hamilelik maskesi gibi diğer isimlerle bilinen yaygın bir hamilelik olgusudur. Bu durum anne adayları için estetik açıdan rahatsız edici olabilir. Ancak bu ne acı verir ne de hamile bir kadın için bir tehdit oluşturur.

Melazma kimlerde görülür?

Bu tür bir cilt rahatsızlığı genellikle 20 ila 40 yaş aralığındaki kadınları erkeklerden daha fazla etkileyebilir. Ayrıca bu durum genellikle esmer tenli veya bronzlaşmaya meyilli kişilerde görülür. Bununla birlikte, çok koyu veya çok açık ten rengine sahip insanları nadiren etkiler.

Melazmanın nedenleri

İşte hamilelikte melazmanın bazı olası nedenleri:

1. Güneşe maruz kalma;

Bu durumdan muzdarip olmanızın ana nedenlerinden biri güneşe maruz kalmaktır. Bunun nedeni, güneşin ultraviyole ışınlarının melanin üretimini tetiklemekten sorumlu olmasıdır, bu da kloazma olasılığını artırabilir.

2. Değişen hormonlar;

Hamilelik hormonları da bazen melazma ile bağlantılıdır. Vücutta östrojen hormonu dalgalanması olduğunda, melanin üretimini uyarabilir ve artırabilir ve böylece hamile kadınlarda bu cilt rahatsızlığına neden olabilir.

3. Genlerde çalışır;

Anneniz melazma görülmüşse sizde de olma ihtimali yüksektir. Bunun nedeni, kahverengi ten rengine sahip insanlar gibi bazı kişilerin, bu duruma açık ve siyah kişilere göre daha yatkın olmasıdır. Yine, alacağınız kesin değil, ancak kan bağı olan yakınlarınızın hamileliği sırasında görülmüşse, sizi kesinlikle daha yüksek bir risk altına sokar.

Melazma Belirtileri

Melazma cildi, cildinizin orijinal renginden daha koyudur. Bu asimetrik ve renksiz lekeler yüzün bir veya iki tarafında görünebilir ve bu lekeler vücudun diğer açıkta kalan bölgelerinde de görebilirsiniz. Bu kahverengimsi lekeler aşağıdaki alanlarda ortaya çıkabilir:

  • Alın
  • Çene
  • Burnun köprüsü
  • Yanaklar

Deride bu tür lekeler fark ederseniz, bunları doktorunuza bildirmelisiniz. Doktorunuz sizi, durumu teşhis edecek ve doğru tedavi yöntemini önerecek bir cilt uzmanına veya bir dermatoloğa yönlendirebilir.

Melazma nasıl teşhis edilir?

Çoğu durumda, doktorunuz sadece cilt lekelerinize bakarak melazmadan muzdarip olup olmadığınızı belirleyebilecektir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, doğrulamak için doktorunuz  lamba testi de yapabilir. Bu test, cildi yakından görmek için özel bir ışık türünü kullanmayı içerir. Bu test, doktorun herhangi bir bakteri veya mantar enfeksiyonu olup olmadığını öğrenmesine ve kaç cilt katmanının etkilendiğini belirleyerek cildinizin ne kadar kötü etkilendiğini kontrol etmesine yardımcı olur.

Bazı durumlarda, doktor ciddi bir cilt rahatsızlığınız olduğunu hissederse, biyopsi de önerebilirsiniz. Bu invaziv prosedür, etkilenen bölgeden küçük bir cilt dokusunun çıkarılmasını ve ardından üzerinde çalışılmasını gerektirir.

Tedavi edilebilir mi?

Çoğu durumda, doktorunuz aşağıdaki kloazma tedavi seçeneklerinden birden fazlasını önerebilir:

1. Topikal tedavi;

Doktorunuz, lekeleri hafifletmek veya soldurmak için etkilenen bölgeye uygulayabileceğiniz herhangi bir topikal krem ​​veya merhem önerebilir. Bu topikal merhemlerin bazıları formülasyonlarında kojik asit, askorbik asit, soya fasulyesi özü vb. içerebilir.

2. Ağızdan tedavi;

Durumunuzu yönetmenize ve daha fazla yayılmayı önlemenize yardımcı olması için size belirli haplar veya tabletler verilebilir.

3. Prosedürel tedavi seçenekleri;

Bazı durumlarda, doktorunuz kimyasal peeling veya lekeleri lazerle çıkarılması gibi tedavi seçeneklerine girmenizi tavsiye edebilir.

4. Genel önlemler veya tedavi seçenekleri;

Yukarıda belirtilen tedavi seçeneklerinin dışında, doktorunuz durumunuzu yönetmek için özel genel önlemler önerebilir. Bu, geniş spektrumlu bir SPF kullanmayı, kozmetik kamuflajı, herhangi bir hormonal kontrasepsiyonun kesilmesini (doğumdan sonra alıyor olabilirsiniz) ve benzeri diğer önlemleri içerebilir.

5. Durumu daha da kötüleştirmekten kaçının;

Bu duruma sahip olduğunuzda, düşünmeniz gereken ilk tedavi seçeneklerinden biri durumu daha da kötüleştirmeyi bırakmaktır. Güneşe maruz kalmanızı sınırlayarak, cildi tahriş edebilecek sabunlardan kaçınarak, bronzlaşma uygulaması yapan cihazların kullanımından kaçınarak ve durumu kötüleşmesini önleyebilirsiniz.

Melazmayı Azaltma Yolları

İşte hamilelik sırasında yüzdeki melazmayı azaltmanın yolları:

1. Güneş kremi kullanın;

Güneşe maruz kalmanın zararlı etkilerinden korunmanın en iyi yollarından biri güneş kremi kullanmaktır. Güneşe maruz kalma, melanin üretimini tetikler ve hamilelik, cildi daha hassas ve melanin üretimine daha yatkın hale getirir. Bu nedenle bulutlu günlerde bile güneş kremi kullanın.

2. Folat tüketin;

Folat veya B9 vitamini, cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olan ve melazma olasılığını azaltan vitaminlerden biridir. Hamilelik takviyelerinizin bir parçası olarak folata sahip olmanın yanı sıra, makarna, pirinç, narenciye, ıspanak vb. gibi folat açısından doğal olarak zengin gıdaları da dahil edin.

3. Ağda yapmayın;

Yüzünüze ağda yapıyorsanız, hamilelik sırasında cilt hassaslaşacağından ve iltihaplanmaya neden olacağından ve dolayısıyla melazmayı şiddetlendirebileceğinden bunu yapmaktan kaçının.

4. Cildinize uygun ürünler kullanın;

Hassas ciltlerin bakımı için özel olarak formüle edilmiş cilt bakım ürünleri kullanın. Bu, kloazma semptomlarını azaltmada yardımcı olabilir.

5. Makyaj kullanımı;

Hiperpigmentli ciltler için özel olarak formüle edilmiş makyajı kullanabilirsiniz. Bu tür seçenekler daha iyi kapatıcılık sağlayacak ve eşit cilt tonu görünümü vermeye yardımcı olacaktır.

Hamilelik Maskesi Kendi Kendine Geçer mi?

Kloazma pigmentasyonunun ömür boyu süren bir cilt sorunu olduğunu veya gitmeyeceğini düşünüyorsanız, bu durum sizi endişelendirmesin. Çoğu durumda, melazma bebeğinizin doğumundan sonra ve bazen bebeğinizi emzirmeyi bıraktıktan sonra geçer. Ancak, geçmezse endişelenmeyin ve doktorunuza danışın. Doktorunuz durumunuzun derecesine göre yukarıda belirtilen tedavi seçeneklerinden herhangi birini önerebilir.

Hamilelik, her kadının yaşadığı güzel bir dönemdir. Anlatıldığı gibi melazma hamilelik sırasında yaşanan yaygın bir cilt rahatsızlığıdır ve genellikle bebeğinizin doğumundan sonra kendi kendine geçer. Ancak bu olmazsa, bu durumu yönetmek için her zaman çeşitli tedavi seçeneklerini kullanabilirsiniz. Melazma ile ilgili herhangi bir endişeniz varsa, paylaşın ve bununla başa çıkmanın en iyi yolunu öğrenmek için doktorunuzdan tavsiye alın!

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama