Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

30'lu Yaşlarınızda Hamile Kalmak

Birçok kadın, kariyer hedeflerine ulaştıkları, finansal istikrara sahip oldukları ve anneliğin zorluklarıyla başa çıkacak kadar deneyimli ve bilgili oldukları için 30'lu yaşların hamile kalmak için doğru zaman olduğunu düşünmektedir.

Artan finansal bağımsızlık, iş güvenliği ve geç evlilikler sayesinde, kadınlar günümüzde daha sonra çocuk sahibi olmayı düşünüyorlar. Ancak biyolojik değişiklikler nedeniyle 30 yaşından sonra hamile kalma şansı azalmaya başlar. Hamileliğinizi ertelemeyi düşünüyorsanız, artılarını ve eksilerini düşünmek ve ancak o zaman bir karar vermek isteyebilirsiniz. Bu yazıda, 30'lu yaşlarınızda hamile kalma konusunda sahip olabileceğiniz tüm olası endişeleri ele almaya çalıştık.

30'lu Yaşlarınızda Hamile Kalma Şansı

Bir kadının 30 yaşından (30-34) sonra başarılı gebelik şansı %86 olmasına karşın düşük yapma riski de %20'ye yükselir. Çoğu durumda, çiftlerin 30'lu yaşların başında doğurganlık tedavisine ihtiyacı yoktur. Ancak doktorlar, bir kadının bebek planlarken kontrol için bir jinekoloğu ziyaret etmesi gerektiği tavsiyesi vermektedir.

30'lu yaşların sonlarında hamile kalmayı planlıyorsanız, 30'ların sonlarında (35-39) hamilelik şansının yüksektir ancak yine de 30'ların başındakilerden daha düşük olduğunu bilmelisiniz. Araştırmalar, 30'lu yaşların sonundaki kadınların yaklaşık %78'inin, özellikle 37 yaşın altındaysa hamile kaldığını göstermektedir. Bununla birlikte, düşük, Down sendromu veya anormal gebelik riskleri artmaktadır.

Bebek sahibi olmaya çalışan kadınların çoğu bir ayda %15-20 oranında gebe kalma şansına sahipken, bazılarında (yaklaşık %30) bir yıl veya daha fazla zaman alabilir. 6 aydır deniyorsanız bir uzmana gitmeniz önerilir. Çoğu durumda, 30'lu yaşlardaki, özellikle 30'lu yaşların sonundaki kadınların Tüp Bebek (IVF) ihtiyacı vardır.

30'lu yaşların sonunda bile hamile kalmaya hazır değilseniz endişelenmeyin. Tıbbi gelişmeler sayesinde yumurtalarınızı 40 yaşına kadar dondurabilir ve 40'lı yaşların ortalarında bile yüksek bir hamilelik şansına sahip olabilirsiniz.

30'larınızda Gebe Kalmanın Artıları ve Eksileri

Aile kurma kararınızı ertelemeyi düşünüyorsanız, işte bilinçli bir karar vermenize yardımcı olabilecek bazı gerçekler:

Artıları

30 yaşından sonra bebek sahibi olmanın artıları şunları içerir:

Finansal istikrar; Kadınların 30'lu yaşlarında çocuk sahibi olmayı seçmelerinin belki de en büyük nedeni budur. Çoğu kadın kariyerlerine 30'lu yaşlarda yerleşir. 30'lu yaşlarınızda, daha yaşlı, daha akıllı, para biriktirme ve daha iyi finansal kararlar verme yeteneğine sahip olacaksınız. Pahalı bebek eşyaları, bebek bezleri, dadılar sizi ter içinde bırakmayacak.

İlişki kararlılığı; 30'lu yaşlarınıza geldiğinizde, muhtemelen istikrarlı ve sağlıklı bir ilişki içinde olacaksınız. Çoğu kadın, kocalarını tanımak ve kendilerini keşfetmek için evlendikten sonra birkaç yıl beklemeyi tercih eder.

Daha deneyimli; 23 yaşındayken ne olduğunuzu bir düşünün. Bir çocuktan biraz daha olgun! 30'lu yaşlarınızda seyahat etmiş, çalışmış, yaşamış ve daha fazla deneyim kazanmış olacaksınız. Daha akıllı, daha sakin olacak ve çocuğunuza daha fazla destek sağlayabilirsiniz.

Bir destek grubuna sahip olmak; 25 yaşında bir bebeğiniz varsa, çoğu kadın 30 yaşına gelene kadar hamile kalmayı beklediğinden, arkadaşlarınız arasındaki tek anne olma ihtimaliniz yüksek. Kendinizi tavsiye için anne babanıza veya çok daha yaşlı kadınlara koşarken bulacaksınız. 30'lu yaşlarında bir bebeğiniz olduğunda, destek grubunuz çoğunlukla aynı yaştaki ve aynı düşüncede olan annelerden oluşacaktır.

Daha genç görünecek ve hissedeceksiniz; Çoğu anne çocuk sahibi olmanın onları daha hızlı yaşlandırdığını kabul eder. Eğer yirmi dört yaşında bir bebeğiniz varsa, o zaman 30 yaşındayken elinizde 6 yaşında bir bebeğiniz olacak. Arkadaşlarınızın çoğu, onları çok daha genç gösterecek şekilde bebek sahibi olmaya başlayacak.

Eksileri

Uzmanlar sizi 30 yaşından sonra bebek sahibi olmaya ikna edebilirlerse de başa çıkmanız gereken bazı zor durumlar olabilir. Bunlara hazırlıklı olmanız ve bunları doğru bir şekilde yönetebilmeniz için bunları akılda tutmak daha iyidir. İşte 30 yaşından sonra bazı yaygın gebelik komplikasyonları;

Gebe kalmak daha uzun sürer: 30 yaşından sonra bazı kadınlar gebe kalmada zorlanabilir. Bunun başlıca nedeni, kadın vücudu olgunlaştıkça yumurtlamanın daha düzensiz hale gelmesidir. Yumurta sayısı oldukça azalır ve bırakılan yumurtaların kalitesi de düşmeye başlar. Tüm bu faktörler, tedavisi daha uzun sürebilen kısırlığa neden olur.

Yaşam tarzı hastalıkları: Yaşlandıkça tiroid, diyabet, obezite ve yüksek tansiyon gibi birçok tıbbi sorun ortaya çıkmaya başlar ve sizin ve bebeğinizin sağlığını etkiler. Bu koşullar erken doğum riskini artırır.

Hamilelik komplikasyonları geliştirin: Hamilelik sırasında gestasyonel diyabet veya yüksek tansiyon geliştirme riskiniz daha yüksektir. Sıkı bir diyet planı izlemeniz, egzersiz yapmanız ve jinekoloğunuzu ziyaret etmeniz gerekecektir.

Sezaryen ihtiyacı: 30'lu yaşlardaki hamilelik komplikasyonları, aşağıdaki sorunlardan dolayı zor doğum ve sürekli doğum ağrısı gibi sorunları da içerir:

  • Rahim ağzı düzgün açılmıyor.
  • Bebek hareketleri doğru değil.
  • Kasılmalar bebeği çıkarmak için yeterince güçlü değildir.

Daha yüksek düşük riskleri: 30'lu yaşların sonlarında hamile kadınlarda düşük ve ölü doğum riskleri artar. Yumurtaların kalitesi, yaş ve biyolojik kısıtlamalar gibi çeşitli faktörler 30 yaşından sonra düşüklere neden olabilir.

Bebeğinizin sağlığı: 30'lu yaşlarda hamilelik, bebeğin sağlığını daha büyük bir riske sokar. Yaşlı kadınlardan doğan bebekler genellikle Down sendromu veya omurilik kusuru gibi genetik problemler edinme riski taşırlar. Jinekologlar, bebeğin sağlıklı olduğundan emin olmak için amniyosentez ve düzenli ultrason gibi doğum öncesi testler yaparlar.

30'lu Yaşlarınızda Hamile Kalmayı Planlarken Yapmanız Gerekenler

Doğum kontrol hapını bırakın; Bu en bariz olanıdır. Eğer doğum kontrol hapları kullanıyorsanız hamile kalmaya çalışmasına başlamadan birkaç ay önce kullanmayı bırakın.

Sigarayı içmeyi bırakın; Gebe kalmaya çalışırken sigara içmekten ve içmekten kaçının. Erkeklerde sperm sayısını azaltabileceğinden, partnerinizden sigara ve alkol tüketimini azaltmasını isteyin. Sağlıklı bir hamilelik ve sağlıklı bir bebek için bazı yaşam tarzı değişiklikleri çok gereklidir.

Spor yapın; Eğer 30’lu yaşlarda hamile kalmayı planlıyorsanız egzersiz tavsiye edilmektedir. Egzersiz sadece kiloluysanız kilo vermenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda hamile kalmanızı kolaylaştırır. Yeni başlayanlar için yoga öneriyoruz. Hamile kaldıktan sonra, çocuğu taşıyacak kadar sağlıklı olduğunuzdan ve hamilelik komplikasyonları olasılığını azalttığınızdan emin olmak için hamile kadınlar için egzersiz derslerine kaydolabilirsiniz.

Stresi yönetin; Hayatta belli bir noktadan sonra hiçbir stresten kaçmak oldukça zordur. Hamile kalmaya çalışıyorsanız ve 30'lu yaşlarınızdaysanız, çeşitli faktörler stres düzeylerini artırabilir ve vücudunuza zarar verebilir. Hamileliğinizi geciktirebilir veya hamilelikle ilgili komplikasyonlar geliştirebilirler. Bu nedenle, fiziksel ve zihinsel stresi yönetmek çok önemlidir. Dinlenmek veya biraz egzersiz yapmak için bazı işlerinizi halletmek için kocanızdan veya ailenizden yardım isteyebilirsiniz. Ayrıca, gergin sinirleri sakinleştirmeye ve daha iyi kararlar vermeye yardımcı olduğu için meditasyon yapmayı da unutmayın.

Doktorunuzu ziyaret edin; Birçok uzman, astım veya diyabet gibi herhangi bir kronik hastalığı ekarte etmek için hamile kalmaya başlamadan önce bir jinekologu ziyaret etmenizi önerir. Hamilelikten sonra düzenli kontroller sizin ve bebeğinizin sağlığını izlemenize yardımcı olur ve herhangi bir tıbbi sorunu hemen giderir.

İlaçlara dikkat edin; Mevcut tıbbi durumlar için ilaç alıyorsanız, birçok ilaç hamile kadınlar için uygun olmadığından doktorunuza danışın. Dozu tamamlayabilir veya doktordan hamileliğinizi etkilemeyecek alternatif ilaçlar yazmasını isteyebilirsiniz. Kendi kendinize ilaç tedavisinden kaçının.

Sağlıklı diyet yapın; Sağlıklı yiyecekler yemeyi unutmayın. Diyetinizin sağlıklı bir hamilelik ve doğum için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri içerdiğinden emin olun. Bu nedenle taze meyve, sebze yiyin ve bol su için.

30'larda Hamilelikle İlgili Diğer Gerçekler

Yukarıda belirtilen faktörlerin dışında, 30'lu yaşlarda hamile kalmakla ilgili bilmeniz gereken bazı gerçekler. Bunlar 30 yaşından sonra hamile kalmanıza yardımcı olabilir veya olmayabilir, ancak bilgi sahibi olmak her zaman iyidir.

Cinsel Pozisyonlar Hamile Kalma Şansınızı Etkilemez.

Bu doğru! Belirli bir cinsel pozisyonun daha hızlı hamile kalmanıza yardımcı olabileceğini düşünebilirsiniz, ancak bu doğru değil. Hiçbir çalışma, belirli bir pozisyonun hamileliği sağlamada diğerinden daha iyi olduğunu doğrulayamaz.

Erkekler de Önemli Bir Rol Oynar.

Babanın yaşı da gebe kalma süresini etkiler. 35 yaşın üzerindeki erkeklerin yaklaşık yüzde 15'i, bir yıllık denemenin ardından eşlerini hamile bırakamıyor. Ancak sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek, bir çiftin daha hızlı hamile kalmasına yardımcı olabilir.

Düşükler Düşündüğünüzden Daha Yaygındır.

Tüm gebeliklerin yaklaşık %30'u düşükle sonuçlanır. Ne yazık ki, bununla ilişkili tabu nedeniyle, çok az insan bunun hakkında açıkça konuşuyor.

20'li yaşlarınızda çocuk sahibi olmaya hazır değilseniz üzülmeyin. Unutmayın, tıp bilimi muazzam bir şekilde ilerledi ve çoğu kadın 30'larında ve hatta kırklarının ortalarında mutlu, sağlıklı bebekler doğuruyor. Sağlığınıza dikkat ederseniz, doğru beslenirseniz ve düzenli egzersiz yaparsanız, 30'lu yaşlarınızda bile mutlu bir hamilelik ve sağlıklı bir bebek sahibi olabilirsiniz.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama