Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Doğum Kontrolü Kısırlığa Neden Olabilir mi?

Hamile kalmadığınızdan emin olmak için yıllarınızı harcadığınızı düşünürsek, bir aile kurma zamanı geldiğinde hamile kalma şansınız konusunda biraz endişelenmeniz doğaldır ve doğum kontrolünü kullanmanın sonucundan endişe duyabilirsiniz. Söz konusu durum ile ilgili araştırma yaptığınız zaman spiral (rahim içi araç) (ria), hap ve doğum kontrol iğneleri (depo-provera) gibi doğum kontrol yöntemlerinin doğurganlığı nasıl etkilediğine dair çelişkili cevaplar alabilirsiniz.

Yapılan araştırmalar göre doğum kontrol yöntemlerini bıraktıktan hemen sonra doğurganlığınızın, sanki hiç doğum kontrolü kullanmamışsınız gibi eski haline döneceğini ortaya koymaktadır. Ancak, birkaç istisna bulunmaktadır.

Doğum Kontrolü Kısırlığa Neden Olabilir mi?

Araştırmalar, doğum kontrolünün kısırlığa neden olmadığını gösteriyor. Bununla birlikte, kısırlığa neden olan doğum kontrolü ile ilgili bazı efsaneler mevcuttur. Bazı kadınlar, doğum kontrol kullanımının devam etmesinin ardından yumurtlamanın ve adetlerin yeniden başlatılmasında belirli bir erteleme yaşayabilir.

Doğum kontrolünü bıraktıktan sonra adetlerin yeniden başlaması birkaç ay sürebilir. Bir kadın bir süre hapı kullandığında, eklenen hormonlar adet döngüsünü etkilerken yumurtlama sorunlarını da kapsayabilir. Bir kadının adet döngüsünü etkileyebilecek artan ağırlık veya stres nedeniyle vücuttaki değişiklikler genellikle hap kullanımıyla maskelenir.

Ayrıca, doğurganlık düzeyi genellikle doğum kontrolünün kullanılmasıyla ilgili olmayabilecek çeşitli faktörlere bağlıdır. Örneğin, doğum kontrol hapına başladığınız yaşta değilsiniz – o zaman 25 ve şimdi 35 yaşındaysanız, yaşınıza bağlı olarak hamile kalma olasılığınız azalmış olabilir.

Birçok hormonal kontraseptif yöntemin riskleri olabileceği doğrudur. Ancak infertilite bunlardan biri olmayabilir. Çeşitli araştırmalar, doğum kontrolünü bıraktıktan sonra gebe kalma şansınızın hiç kullanmamış bir kadınınki kadar yüksek veya düşük olduğunu göstermektedir. Doğum kontrolünü bıraktığınız zaman ile genellikle kısa olan doğurganlığın geri dönüşü arasında küçük bir bekleme süresi olabilir.

Bununla birlikte, bazı kadınlar için kontraseptiflere yönelik uzun süredir devam eden riskler konusunda alarm veren daha küçük çalışmalar şeklinde yeni kanıtlar ortaya çıkmıştır.

1.  HORMONAL DOĞUM KONTROLÜ

Yaygın hormonal doğum kontrol yöntemlerinden bazıları şunlardır:

Doğum kontrol hapları;

Oral kontraseptifler, hamileliği durdurmak için östrojen ve progesteron hormonlarına bağlıdır (bazılarında her ikisi de bulunurken, diğerleri sadece progesteron içerir).

Doğum kontrol hapları doğurganlığı nasıl etkiler?

Hap, popüler bir doğum kontrol yöntemidir. Araştırmalar, hapın hem kısa hem de uzun süreli kullanıcılarının diyafram veya prezervatif gibi bariyer kontraseptifleri bırakan kullanıcılara kıyasla doğurganlıkta kısa bir gecikme yaşayabileceğini gösteriyor. Ancak geçici bekleme süresinden sonra, aylık doğurganlık oranları, diğer doğum kontrol yöntemlerine son veren kadınlarınkine benzer. Kullanıcıların yaklaşık yüzde 20'si, hapı bıraktıktan sonra ilk döngülerinde ve yüzde 80'i bir yıl içinde hamile kalmaktadır.

İlginç bir şekilde, araştırmalar, hapın uzun süreli kullanımının hamilelik olasılığını artırabileceğini ortaya koymaktadır. Hapı yaklaşık beş ila altı yıl kullanan kadınların, sadece iki yıl kullananlara kıyasla daha doğurgan oldukları görülmektedir. Ancak hap gibi hormonal kontraseptiflerin çok uzun süre (10 yıl veya daha fazla) kullanıldığında doğurganlığı bozabileceğini belirten zıt bir teoride bulunmaktadır. Bu kadar uzun süreli bir kullanım, bir kadının rahimdeki endometriyum astarını inceltebilir ve bu da implantasyonu etkileyebilir. Başka bir deyişle, hamile kalabilir ancak hamileliği sürdüremeyebilir.

RİA;

Rahim İçi Cihaz veya RİA , T şeklinde küçük bir plastik parçasıdır. Bir kadının vücudunun doğal olarak ürettiği progesteron hormonuna çok benzeyen, az miktarda progestin hormonunun vücuda salınmasını sağlar. Progestin, rahim ağzındaki mukusu kalınlaştırarak sperm hücrelerinin yumurtalara ulaşmasını engeller. Ayrıca yumurtaların yumurtalıklardan çıkmasını engelleyerek hamileliği engeller.

RİA Doğurganlığı Nasıl Etkiler?

Çalışmalar, RİA kullanıcısı olmayanlar ile RİA kullananların karşılaştırılabilir gebelik oranlarına sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Çoğu durumda, normal doğurganlık, RİA'nın çıkarılmasından sonraki birkaç ay içinde yeniden kurulur ve maksimum kadın bir yılda gebe kalır. Uluslararası Kadın Sağlığı Dergisi tarafından hazırlanan raporda RİA'nın doğum kontrol etkilerinin, cihazın ortadan kaldırılmasından kısa bir süre sonra tersine döndüğü belirtildiği görülmektedir.

Vajinal Yüzük (NuvaRing);

Vajinal bir halka (NuvaRing'in) yaklaşık üç hafta içinde vücutta hormonlar projesteron ve östrojen ölçülü bir salımını sağlayan vajina, implante saydam, yumuşak bir halkadır. Her ay yumurta salınımını durdurur, servikal mukusu kalınlaştırır ve hamileliği önlemek için rahim astarını inceltir.

NuvaRing Doğurganlığı Nasıl Etkiler?

NuvaRing'in doğurganlık üzerindeki etkisi hakkında fazla bir şey bilinmemektedir. Bu konuda yapılan az sayıdaki çalışma, bir kadının NuvaRing'i bıraktıktan sonra gebe kalmak zorunda olmasa da anında yumurtlama yeteneğine işaret ediyor. Çoğu araştırma, uzun zaman önce yapılan çalışmalardan elde edilen istatistiklere dayanmaktadır.

2. HORMONAL OLMAYAN DOĞUM KONTROLÜ

Hormonsuz doğum kontrol yöntemleri şunlardır:

Tüp Ligasyonu;

Tubektomi veya tüp ligasyonu, bir kadının fallop tüplerinin kapatıldığı, kesildiği veya kırpıldığı, yumurtaların gömmek için rahme gitmesini engelleyen cerrahi bir prosedürdür. Tek seferlik, kalıcı bir doğum kontrol yöntemidir. Gebeliği yasaklamanın başka bir tekniği, fallop tüplerini bloke etmek için küçük, yay benzeri bir bobinin yerleştirilmesini içeren bir tüp implantıdır.

Tüp Ligasyonu Doğurganlığı Nasıl Etkiler?

Her iki yöntem de geri döndürülemez, yani bir kadının tekrar gebe kalması olası değildir.

Doğurganlık Farkındalık Yöntemleri

Bu tür yöntemler, adet döngüsünü izlemek, vücut ısısını almak veya yumurtlamayı tahmin etmek için servikal mukusu gözlemlemek gibi doğal doğum kontrol tekniklerini içerir. Bir çift, bir kadının en doğurgan veya yumurtlama döneminde olduğu günlerde cinsel ilişkiye girmekten kaçınabilir.

Doğurganlığı Nasıl Etkiler?

Doğurganlık farkındalık yöntemleri, tıbbi müdahaleleri veya yabancı cisim veya eklenen hormonlar gibi değişkenleri kapsamaz. Sadece doğal uygulamalara güveniyorlar. Bu nedenle, doğurganlık için herhangi bir risk taşımaları pek olası değildir.

Bakır RİA;

Bakır RİA veya ParaGard, uterusa yerleştirilen bakır ve plastikten oluşan T şeklinde bir cihazdır. Sperm için toksik olan bakır iyonlarını serbest bırakarak yumurtalara ulaşmasını engeller.

Bakır RİA Doğurganlığı Nasıl Etkiler?

Bakır RİA herhangi bir zamanda çıkarılabilir, böylece normal doğurganlığa daha hızlı dönüş sağlanır. Çalışmalar, RİA kullanmayanların ve hamileliği istedikleri gibi kullanmayı bırakan bakır RİA kullanıcılarının her ikisinin de karşılaştırılabilir hamilelik oranları sergilediğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, her iki gruptaki kadınların hamile kalmaları için geçen toplam sürede de fark edilebilir bir değişiklik yoktu.

Bariyer Yöntemleri;

Bariyer yöntemleri, spermin yumurtayı döllemesini fiziksel olarak durduran diyafram, sünger, servikal kapak veya prezervatif kullanımını içerir.

Bariyer Yöntemleri Doğurganlığı Nasıl Etkiler?

Bariyer yöntemlerinde ise kullanmadığınız anda doğurganlığınızı geri kazanabilirsiniz. Sadece vücutta oldukları süre boyunca çalışırlar. Prezervatifler, kısırlığa neden olabilen bel soğukluğu, klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara (Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar) karşı koruma sağlayarak doğurganlık nedenine yardımcı olabilir.

Doktorunuz temel kan testleri gibi tam bir kontrole gitmenizi, vitamin takviyelerine başlamanızı, kilo vermek gibi yaşam tarzı değişikliklerini tartışmanızı veya gerekirse sigarayı bırakmanızı, hamile kalma ihtimalini artırmanızı tavsiye edebilir.

Sperm Öldürücü;

İnsanlar genellikle hamileliği korumaya karşı etkinliğini yoğunlaştırmak için bariyer yöntemlerinden biriyle birlikte sperm öldürücü kullanırlar. Spermisit, yalnızca spermi bloke etmekle kalmayıp aynı zamanda yumurtaya ulaşmadan önce onları yavaşlatan veya öldüren bir kimyasal olan Nonoxynol-9'u içerir. Genellikle köpük, krem ​​veya jel olarak gelir.

Sperm Öldürücü Doğurganlığı Nasıl Etkiler?

Nonoxynol-9, cinsel yolla bulaşan enfeksiyon ve genital lezyon riskini artırabilen hücre zarlarını aşındırabilir. Vajinal bakteri florasında vajinoz veya diğer mikrobiyom dengesizliklerinin ortaya çıkmasına neden olabilecek değişikliklere de neden olabilir. Sperm sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabileceği gibi geri dönüşü olmayan ve kalıcı hasarlara da yol açarak doğurganlığı etkileyebilir. Ancak doktorlar bu konuda kafa karıştırmaya devam ediyor. Henüz önemli tıbbi araştırmalarla kurulmamıştır. Ancak tıp uzmanları, kayganlaştırıcıların sperm sağlığı üzerindeki potansiyel olarak zararlı etkisi konusunda hemfikirdir ve bu da bir çiftin doğurganlığını tehlikeye atabilir.

Her kadının vücudu farklıdır. Doğum kontrolüne farklı tepki verebilir ve doğal olarak hamile kalmak için doğum kontrolünden sonra sağlığı yeniden kazanmak için çeşitli şekillerde çalışabilir. Meselenin gerçeği, doğum kontrolünün bir kadının doğurganlığını tam olarak nasıl etkileyebileceğini belirlemek için tıptaki çeşitli mekanizmaların hala araştırılması gerektiğidir. Farklı doğum kontrol yöntemlerinin doğurganlığı etkileme olasılığının tam kapsamını ve derecesini tanımak için çok sayıda özel ve ayrıntılı araştırma gereklidir.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama