Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Hamileyken Elektronik Sigara Kullanımı

Çoğu insan hamileyken sigara içmenin hem anne hem de bebek için oldukça zararlı olduğunun farkındadır. Öyle bile olsa, bazı kadınlar nikotin alışkanlıklarını sürdürmekte, bazıları ise alışkanlıklarını değiştirmek için de çaba sarf etmekte ve sigara alışkanlıklarını değiştirmek için seçenekler aramaktadırlar.

Bırakmak isteyen ancak bunu zor bulan kadınlar, bazen elektronik sigaraya geçmektedir. Elektronik sigara üreticileri elektronik sigaranın güvenli olduğunu iddia ederek ürünlerini abartarak ürünlerini cazip hale getirmeye çalışmaktadırlar. 

Elektronik sigara nedir?

Normal sigaralarda çoğu zehirli olan yaklaşık 7.000 kimyasal madde bulunur. Düzenli sigara içmenin kanser başta olmak üzere birçok sağlık sorununa neden olduğu herkes tarafından bilinmekte ve sigara paketleri üzerine çeşitli uyarıcı resimler konulmaktadır.

Bir elektronik sigara pilin sağladığı enerji ile sıvı dolu kartuşları ısıtır ve buhara dönüştürür. Sıvı buhar daha sonra da kullanıcı tarafından solunmaktadır. Bundan dolayı birçok kişi, elektronik sigaraların geleneksel sigaralardan daha güvenli olduğuna inanmaktadırlar.

Elektronik sigaralarda bulunan nikotin seviyesi ambalaj üzerinde her zaman doğru şekilde bildirilmez. Elektronik sigara aerosollerinde, kartuşlarında ve yeniden dolum kitlerinde nikotin dışındaki zararlı kimyasallar bulunur ve bu da kullanıcılar için ciddi bir sağlık tehditi haline gelmesine sebep olmaktadır.

Bir elektronik sigara kullanıldığında, e-likit ısınır ve karbonil oluşturur. Bunlar solunduğunda oldukça toksik olabilir. Oluşan karbonillerin bazıları asetaldehit, butanol, formaldehit ve asetonu içerir.

Asetaldehit, kanser ile ilişkilidir ve hafızayı olumsuz yönde etkiler. Bütanol, büyük miktarlarda tüketilirse, karın ağrısı, kusma , baş ağrısı, düşük kan basıncı, solunum problemlerine neden olabilir ve hatta bazı durumlarda koma ile sonuçlanabilir.

Formaldehitin büyük miktarlarda kullanıldığında yanıklara, kırmızı kan hücresi kaybına, kalp atışı anormalliklerine ve solunum problemlerine neden olduğu bilinmektedir. Büyük miktarlarda tüketilirse aseton kötüdür. Konuşma bozuklukları, düşük kan basıncı, koordinasyon sorunları ve baş ağrıları ile bağlantılıdır.

Elektronik sigaralar hangi sıvıları içerir?

Kullanıcı tarafından solunacak elektronik sigaralarda buhar üretmek için ısıtılan sıvıya genellikle e-likit denir. Ayrıca vape suyu veya e-likit gibi başka isimlerle de bilinir. Sıvıyı yapmak için kullanılabilecek birçok kimyasal varken, kullanılan dört standart bileşen vardır. Bunlar, nikotin, su, propilen glikolün, bitkisel gliserin bazı ve tatlandırıcılardır. Her bir bileşene biraz daha ayrıntılı bakalım;

Nikotin

Bu, elektronik sigaranın bağımlılık yapmasını sağlayan bileşendir. Aynı durum normal sigaralar için de geçerlidir. Nikotinin solunum hızını, kan basıncını ve kalp atış hızını artırdığı bilinmektedir . Aynı zamanda kullanıcının merkezi sinir sistemini uyarmasıyla da bilinir. Beyne ulaştıktan sonra dopamin seviyeleri artmaya başlar ve bir zevk hissi açığa çıkarır.

Nikotinin beyni diğer maddelere bağımlı hale getiren bir bileşen olduğu da söylenmektedir. Farklı sıvı üreticileri, ürünlerine bağımlılığı artırmak için yapmış oldukları sıvılarda farklı derecelerde nikotin kullanacakları kaçınılmaz bir gerçektir.

Gliserin

Bu bileşen hem renksiz hem de kokusuzdur. Biraz tatlı bir tadı var. Bu sıvılardaki daha güvenli bileşenlerden biridir.

Propilen Glikol (PG)

Bu sıvı laboratuvarlarda yapılır. Aynı zamanda kozmetikte ve yiyeceklerde ve hatta yapay sis ve dumanda bir bileşen olarak kullanılır. Bu sıvı, ciğerler kadar gözleri de tahriş edebilir. Amfizem ve astım gibi akciğer hastalıkları olanlar bunu sağlıklı yetişkinlere göre çok daha zararlı bulacaklardır.

Tatlandırıcılar

Elektronik sigaralarda bulunan tatların sayısı şaşırtıcıdır. Hindistan cevizi, dut, kiraz, elma, mentol ve tarçın gibi çok fazla lezzet bulunduğu bilinmektedir. Bu lezzetleri oluşturmak için kullanılan çok sayıda içerik kullanılmaktadır. Bir bileşenin özü aynı zamanda bazı patlamış mısırlarda bulunan tereyağlı tadı yaratmasıyla da bilinen diasetildir. Yaygın olarak tüketilmesine rağmen solunduğunda çok tehlikeli olduğu bilinmektedir. Obliteratif bronşiolit (OB) tedavi edilemeyen bir hastalıktır ve diasetilin onu tetikleyebileceğine inanılmaktadır.

Gebelikte elektronik sigara içmenin tehlikeleri

Hamilelik sırasında sigara ya da elektronik sigara içiyorsanız, kendinize ve doğmamış çocuğunuza zarar veriyorsunuz demektir. Sigarayı bırakmakta güçlük çeken anneler için bunu duymak zor olabilir. Sonuçta, elektronik sigaralar nikotin içerir ve bu nedenle geleneksel sigaralarla aynı sorunlara neden olacaktır.

Bebek için tehlikeler

Hamileyken elektronik sigara kullanmanın etkileri sadece size değildir aynı zamanda rahminizde bulunan bebeğinizi de etkiler. Hamilelik sırasında sigara içerseniz, bebeğinizin gelişmesini riski atan çok ciddi bazı sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Örneğin;

• Bebeğiniz ölü doğmuş olabilir .

• Bebeğiniz düşük doğum ağırlıklı doğabilir ve yoğun bakım ünitesinde tutulması gerekebilir.

• Doğumda kusur gelişme şansı artar.

• Ani bebek ölümü sendromu,  kolik , astım ve  DEHB riski vardır .

Anne için Tehlikeler

Hamileliğiniz söz konusu olduğunda elektronik sigara kullanımının bazı ciddi sonuçları olabilir. İşte farkında olmanız gereken, elektronik sigara kullanımının neden olduğu bazı tehlikeler:

• Düşükler

• Ektopik gebelik (yumurta döllendikten sonra yanlış yerde büyümeye başladığında, bu genellikle düşükle sonuçlanır)

• Erken doğum

• Bir elektronik sigaradan çıkan buhar, normal bir sigaradan çıkan duman kadar zararlıdır.

• Elektronik sigaralar solunabilen nikotin içerir.

• Aerosol ayrıca zararlı içerikler içerebilir.

Hamileyken elektronik ve geleneksel sigara etkilerinden korunmak için;

• Hamileyken çevrenizdeki insanlardan yanınızda sigara içmemelerini isteyin.

• Evinizin ve arabanızın her ikisinin de dumansız bölgeler olduğundan emin olun.

• Sigara içen biriyle sosyalleşmek istiyorsanız ve bunu evlerinde veya arabalarında yaptıklarını biliyorsanız, ikisine de girmekten kaçının. Bunun yerine, dışarıda buluşmayı önerin.

• Yemek yemeğe çıktığınızda sadece sigarasız restoranları ziyaret edin.

• Herhangi bir sigara kullanmaktan kesinlikle kaçının.

Nikotinsiz elektronik sigaralar hamile kadınlar için güvenli midir?

Nikotinsiz bir elektronik sigara almayı düşünüyorsanız, kendinize sormanız gereken ilk şey, ilk başta neden onu istediğinizdir. Çoğu insan nikotin bağımlısı olduklarında elektronik sigarayı tercih eder, ancak tükettikleri dozu azaltmanın bir yolunu bulmak isterler.

Gerçek şu ki, bir elektronik sigarada hiç nikotin olmasa bile, e-likit yapımında kullanılan birçok kimyasalı soluyacaksınız. Bu durum sizin veya bebeğiniz için iyi değildir. Elektronik sigaradan tamamen kaçınmak daha akıllıca bir karar olacaktır.

Bebeğinizin riske girmesi için hiçbir sebep yok. Sigara içme alışkanlığınız varsa ve etkilerinin çocuğunuza ulaşmasını engellemenin bir yolu olarak elektronik sigarayı kullanıyorsanız, gerçek şu ki bu mümkün değildir. Elektronik sigara doğmamış bebeğiniz için kötüdür, bu nedenle nikotin alışkanlığını tamamen bırakmayı düşünmek en iyisidir.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama