Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Antibiyotikler Hamile Kalmanızı Engelleyebilir mi?

Hamile kalmaya çalışırken, hamile kalma şansınızın yüksek olmasını sağlamak için büyük olasılıkla beslemenize özellikle dikkat ediyorsunuz. Bu aynı zamanda hamile kalma olasılığınızı engelleyebilecek potansiyel caydırıcı faktörlerden kaçınmak için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığınız anlamına gelir.

Antibiyotikler, vücudun hastalıktan kurtulmasına yardımcı olduğu için kişinin vücudunu değiştirme eğiliminde olmaları nedeniyle caydırıcı bir unsur olarak kabul edilir.

Doktorlar, hamile kalmaya çalışan kadınların belirli antibiyotiklerden ve soğuk ilaçlardan kaçınması gerektiğini önermektedirler. Bununla birlikte, antibiyotik almanın bir kadının doğurganlığını etkileyebileceğini kanıtlayan hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Aslında yumurtlama sırasında hastalanmanın da bir etkisi olmayabilir, ancak cinsel ilişki arzunuzu engelleyebilir.

Antibiyotikler Doğurganlığı Etkiler mi?

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan bir dizi antimikrobiyal ilaç anlamına gelir. Modern tıpta en çok önerilen ilaçlardır.

1. Antibiyotiklerin kadın doğurganlığı üzerindeki etkisi

Antibiyotik kullanan birçok kadın, kısırlığa neden olup olamayacaklarından endişelenmektedir. Başlıca korkuları, antibiyotiklerin adet görmeyi, yumurtlamayı veya embriyo implantasyonunu engelleyerek hamile kalmalarını zorlaştırmasıdır. Ancak antibiyotiklerin adet döngüsünü, yumurtlamayı veya gebe kalmayı kontrol eden hormonlar üzerinde herhangi bir zararlı etkisi olduğunu gösteren kesin bir kanıt yoktur.

2. Antibiyotiklerin erkek doğurganlığı üzerindeki etkisi

Antibiyotiklerin doğurganlık üzerindeki etkilerini incelemek için yapılan araştırmaların çoğu   esas olarak kadın doğurganlığından ziyade erkek doğurganlığına odaklanmıştır. Araştırmalar, tetrasiklin, penisilin, eritromisin gibi birçok antibiyotiğin erkek spermini ve doğurganlığı olumsuz etkileyebileceğini göstermektedir. Bazı ilaçlar sperm kalitesinin düşmesine neden olmaktadır.

Antibiyotik Alırken Hamile Kalma Şansı Nedir?

Gebe kalmaya çalışırken antibiyotik almanın şansınızı etkileme olasılığı çok düşüktür. Bazı durumlarda, antibiyotik kullanan kadınlar, özellikle servikal mukus üretiminde, yumurtlama modellerinde sapmalar yaşadıklarını bildirmişlerdir. Bununla birlikte, fikri destekleyecek kesin veri yoktur.

Aslında, kadının vücudundaki enfeksiyon, antibiyotiklere kıyasla geçici kısırlığının daha büyük bir nedeni olabilir. Aksine antibiyotik almak, muhtemelen enfeksiyonu etkili bir şekilde tedavi ederek hamile kalmanıza yardımcı olabilir, bu da gebe kalma sürecinde potansiyel bir kısıtlama olabilir. Antibiyotik tedavisi, bakteriyel bir enfeksiyon nedeniyle zayıflamış olabilecek üreme sisteminin sağlığını yeniden tesis etmeye yardımcı olabilir.

Hamileyken antibiyotik almanın riskleri

Bazı antibiyotiklerin ve soğuk ilaçların kullanılması, bir kadının hamile kalması ve bunun henüz farkında olmaması durumunda risk oluşturabilir. Klindamisin ve sefalosporinler gibi antibiyotikler genellikle hamileyken güvenli kabul edilir, ancak diğer antibiyotiklerin hamileliğiniz üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Hamilelik sırasında güçlü antibiyotikler almak, büyüyen fetüste gelişimsel bozukluklara veya gebeliğin kendisinin sonlandırılmasına neden olabilir. Bu nedenle, bir enfeksiyonunuz varsa ve ileride olası komplikasyonları önlemek için antibiyotik tedavisi almak zorunda kalırsanız, hamileliğinizden emin olmanız akıllıca olacaktır. Doktor tavsiyesi olmada hamilelik sırasında herhangi bir ilacı olmak hem anne hemde bebek sağlığı açısından güvenli olamayabilir.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama