Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Doğmamış Bebek Rahimde Uyur mu?

Hamilelik bazen tuhaf olabilir. Anneler bebeklerini anne karnında hissederler, ancak küçüklerinin ne yaptığını bilmelerinin hiçbir yolu yoktur. Bugün elimizdeki teknoloji ile bile bir bebeğin rahimde yaptığı her şeyi öğrenmek kolay değildir.

Beslenmelerini nasıl aldıkları ve bebeklerin anne karnında aktif olduğunu gibi bilgilere sahibiz. Peki ya uyku? Bebekler anne karnındayken uyur mu? Rahimdeki uyku saatleri nelerdir? Düzenli bir uyku ve uyanma döngüleri var mı? Bebeğinizin anne karnında uyuduğunu nasıl anlarsınız? Doğmamış bebekler ve uyku hakkında öğrenecek ve paylaşacak çok şey vardır.

Bebekler Ana Rahimde Uyur mu?

Evet onlarda uyur! Ama bebekler ne sıklıkla rahimde uyur? Aslında bebekler zamanlarının çoğunu rahimde uyuyarak geçirirler. Ayaktayken ya da gününüze devam ederken yapılan bazı hareketler çocuğunuzun uyumasına neden olabilir. Bebeğiniz her günün en az %90'ını uyuyarak geçirmektedir.

Bununla birlikte, fetüsün erken gelişim sırasında nasıl uyuduğu hakkında pek bir şey bilinmemektedir. Çalışmalar genellikle yalnızca yedinci ay civarında gözlemlenen REM uykusuna bağlı olmaktadır. Kan basıncı ve kalp atış hızının yanı sıra nefes alma hızı arttıkça bebeklerin REM uykusuna girdiği bilinmektedir. Kesin olarak bilinmese de bebekler rüya bile görebilir.

Araştırmalar rahimde uyuyan bebekler hakkında ne diyor?

Fetal uyku davranışlarını araştırırken araştırmacılar, "Fetüsler uyuyor mu?" sorusuna yanıt verebilmek için birçok farklı yöntem kullandılar.

2008 yılında yapılan bir  çalışmada, araştırmacıların doğumdan sonra anne karnındaki ve dışındaki bebeklerin uyku alışkanlıklarını karşılaştırabilmeleri için Fetal Elektrokardiyografik kayıtlar kullanıldı. Aynı bebek anne karnında ve dışında gözlendi, böylece davranışı düzgün bir şekilde karşılaştırılabilirdi.

Burada araştırmacılar, bebeklerin uyku düzenlerinin rahim içindeyken geliştiğini buldular. Rahim içindeyken daha fazla uyuyan bebeklerin doğumdan sonra daha iyi uyku düzenleri olduğu görüldü.

Yeni doğmuş bir bebek olarak, bebeğiniz hamileliğiniz boyunca çok uyuyabilirken, en iyi uyku alışkanlıklarına sahip olanların bile beslenmek için birkaç saatte bir uyanmaları gerekeceğini unutmayın. Rahim içindeyken, besinlerini doğrudan göbek kordonundan aldıkları için bu bir sorun değildir.

2009 yılında yapılan başka bir  çalışmada, araştırmacılar ilk aşamadaki uyku düzenleri hakkında biraz daha fazla bilgi edinmek istediler. Bunu insanlarda yapmak zordur, bu yüzden cenin koyunları üzerinde çalışarak bu konuda daha fazla şey öğrenmeye çalıştılar. Doğmamış koyunlar, olgunlaşmamış uyku döngülerini işaret eden beyin kalıpları göstermiştir.

2010 yılında yapılan bir  çalışmada, fetal kalp atış hızı izlendi ve sonuçlar, doğmamış bebeklerin düzenli olarak uyanma ve uyku düzenine sahip olduğunu gösterdi.

“Uyku” kelimesini duyduğumuzda veya gördüğümüzde genellikle düşündüğümüz ilk iki şey rüya görmek ve dinlenmektir, ancak rahimdeki bebeklerin ihtiyacı olan tek şey bu değildir. 2018 yılında yapılan bir çalışmada bebeklerin de REM uykusu yaşadıkları tespit edildi.

Araştırmalar, bebeğinizin yaşayacağı dört uyku aşaması olduğu sonucuna varıyor. Birinci ve ikinci aşamalar hafif uykuyu içerirken, üçüncü ve dördüncü aşamalar derin uykuyu içerir.

Doğmamış bir bebeği ne uyutabilir?

Bebekler çoğunlukla rahimde uyurken, birkaç dakikalık uyanıklık yaşarlar. Uyandığında bebeği tekrar uyutan nedir? Bunun ne olduğunu merak ediyorsanız, işte ufaklığınızı tekrar uyutabilecek birkaç şey;

1. Annenin Hareketleri

Siz gün boyunca hareket ederken, hareket bebeği rahimde uyuması için sallar. Anne karnındayken bebek rahat ve sıcak hisseder. Biraz nazikçe sallamak, bir bebeği rahim dışında bile uyutmanın mükemmel bir yoludur. Nedeni, hala anne karnındayken deneyimledikleri harekete alışmaları ile ilgili olabilir.

2. Beyaz Gürültü

Bebeğinizin rahim içinde gerçekten duyabildiği tek ses, kan ve amniyotik sıvı akışının ve kalp atışınızın bir karışımıdır. Bu beyaz gürültü olarak bilinir. Bu bebeğiniz için çok rahatlatıcıdır ve bebekleri uyutur.

3. Titreşimler ve Yumuşak Sesler

Beyaz gürültü ve annenin boğuk, yumuşak sesi rahme titreşimler gönderir. Bu bebeğinizi sakinleştirir ve cenini uykuya gönderir.

4. Tükettiğiniz Yiyecekler

Ne yediğiniz, bebeğinizin ne kadar uyuduğu konusunda büyük bir fark yaratır. Şeker ve kafein tüketirseniz, bebeğiniz muhtemelen fazla uyumayacaktır. Ancak dengeli beslendiğinizde bebeğiniz normal gibi rahatlayıp uyuyabilecektir.

Fetuslar gece boyunca gündüzden daha fazla uyanık mı kalırlar?

Hamile kadınların bebeklerinin geceleri çok daha aktif olduğunu hissetmeleri alışılmadık bir durum değildir. Bebeğiniz bütün gün hareket ettiğinizi hissettiğinde ve geceleri hareket daha az olduğunda veya tamamen durduğunda, bebeğiniz neler olduğunu merak edebilir. Hareket genellikle onları gün içinde uyutur, bu yüzden yokluğu güçlü bir şekilde hissedilir. Hareket eksikliğiniz karşısında hayrete düştüklerinde, çok daha fazla hareket edebilirler. Bu, tüm bebeklerin aynı şekilde olacağı anlamına gelmez. Bebeklerin anne karnındaki davranışları kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Anneler ayrıca bebeklerinin geceleri çok daha aktif olduğunu hissedebilirler çünkü hareket etmeyi bırakanlar onlardır ve artık bebeklerinin hareketini eskisinden çok daha iyi hissedebilirler. Yaptığınız işler bebeğinizin gün içinde de hareket ettiğini fark etmenize engel olabilir.

Peki anne uyurken bebek anne karnında mı uyur?

Doğrusu bebekler anne uyurken uyur. Gün içinde bile orada hareket ediyor olmaları, uyanık oldukları anlamına gelmez. Birkaç saat uyumaya eğilimlidirler ve sonra uyanırlar ve uykuları sırasında bile bazı hareketler yaparlar. Bebekler beyinde ani aktivite patlamaları yaşadıklarında tekmeleyebilir veya kıvranabilirler. Bunların hepsi tamamen doğaldır.

Bebeğiniz rahim içindeyken REM uykusu yaşanır. Bebeğinizin beyni yine de hareket etme komutlarını iletecektir ve bebeğinizin vücudu bu talimatları izleyecek olsa da bebeğiniz bunu yaparken genellikle derin uykuda kalır. Anneler bu hareketleri hafif vuruşlar veya tekmeler olarak hissedebilirler.

Ögeyi değerlendirin
(1 Oylayın)

Yorum yapın

Site İçi Arama