Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Gebelik Dönemi

Gebelik Dönemi (45)

Otizm, 68 çocuktan 1'ini etkileyen karmaşık bir durumdur. Uzmanlar, durumun gelişimine katkıda bulunan faktörlerden hala emin değiller. Bununla birlikte, gebelik sırasında riski olabildiğince en aza indirmek ve otizmi önlemek için ihtiyati tedbirler alınabilir.

Çift rahim, bir kız bebek annesinin rahmindeyken gelişen nadir bir doğuştan anormalliktir. Bir kadının hamileliği dönemlere taşıması mümkündür, ancak bu durum düşük veya erken doğum riskinde artışa neden olabilir. Hamilelik sırasında çift rahminiz varsa, o zaman doktorlarınız sizden dikkatli olmanızı isteyecek ve hamileliğinizi izleyecek ve kız bebeğinizin nasıl geliştiğini görecektir. Bebeğin durumu iyi değilse, sezaryen ile erken doğum önerebilirler.

Hormonal doğum kontrol hapları, tutarlılıkları ve kullanım kolaylığı nedeniyle uzun süredir popüler olmuştur. Bununla birlikte, hormonal haplar bazen sivilceleri kötüleştirebilir veya migren, yüksek tansiyon ve kan pıhtılaşma bozuklukları gibi diğer durumları şiddetlendirebilir. Ayrıca adet dönemlerine müdahale edebilir ve ruh hali değişimlerine neden olabilirler.

Tebrikler anne adayı! Hamileliğinizin son ayağına, yani üçüncü üç aylık döneminize geldiniz. Bu, işlerin büyüdüğü, ayaklarınızı göremediğiniz, baskının arttığı, duyguların her yerde olduğu ve küçük olanla tanışmak için çok heyecanlı olduğunuz zamandır.

Bir kasılma, aile yolunda olan her kadınla eş anlamlıdır. En belirgin ve güvenilir belirtilerden biri, kasılmaların yaşanmasıdır. Hamile bir kadın, hamileliğinin yaklaşık dördüncü ayından itibaren bunları yaşamaya başlar.

Şok, travma, yanık ve diğer acil durumlardan muzdarip kritik hastaların tedavi için kana ihtiyacı olabilir. Benzer şekilde, bazı tedaviler plazma gerektirir. Kan ya da plazma bağışlayarak başkalarına yardım etmek her zaman iyi hissettirir. Bazı insanlar için bağış yapmak düzenli bir uygulama olabilir.

Bir aile planlamak, kendi endişeleri ile birlikte gelir. Bir aile sahibi olmayı ertelemek istiyorsanız ve hormonal doğum kontrolünü düşünüyorsanız, ana sorularınızdan biri doğum kontrolünün sizi şişmanlatıp şişmanlatmadığı olacaktır.

Doğum kontrol hapları, kadınlar arasında en yaygın kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Bununla birlikte, bazı kadınlar bu hapları almaya başladıklarında lekelenme veya kanama yaşayabilirler.

Jinekolog, kadın üreme sağlığı (doğum, hamilelik ve doğum adetleri, hormon dengesizliği ve doğurganlık sorunları vb.) konusunda uzmanlaşmış bir doktordur.  En basit anlatımla jinekoloji uzmanı doktor kadınların üreme ve ürolojik sistemlerini etkileyen tıbbi ve cerrahi sorunları tedavi eder.

Fibromiyalji ve hamilelik kadınları etkileyen ve yaygın karşılaşılan bir durumdur. Buna rağmen, hamilelik ve fibromiyalji arasındaki ilişki hakkında nispeten az çalışma yapılmıştır. Fibromiyaljili kadınlar, özellikle ilk kez anne olacaklar, ağrıları, yorgunlukları ve stresleri nedeniyle gebeliğin birinci ve ikinci trimesterlerini fazlasıyla zorluk çekebilir.

Site İçi Arama