Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Gebelik Dönemi

Gebelik Dönemi (21)

Genel olarak kist, vücudun bazı organlarında oluşan içi sıvı dolu bir kesedir. Bir yumurtalık kisti, benzer şekilde, yumurtalıkların birinde veya her ikisinde büyüyen sıvı dolu ceptir. Yumurtalık kistleri, bir noktada sağlıklarını veya gebe kalma yeteneklerini etkilemeden önemli sayıda kadında ortaya çıkabilir.

Preeklampsi, hamile kadınları etkileyen ve zayıf karaciğer fonksiyonu ve akciğerlerde sıvı gibi sorunlara neden olduğu bilinen bir hastalıktır. Anneyi etkilemenin yanı sıra, erken doğum nedeniyle çocukta serebral palsi, körlük ve sağırlık gibi güçten düşürücü komplikasyonlara neden olma potansiyeline sahiptir.

Yapılan çeşitli araştırmalar sonrası anne ve doğmamış bebeğinin aralarında, kesinlikle, sözsüz, kuvvetli bir iletişimin olduğu kanaatine varılmış ve anne karnındaki bebeklerin, annelerinin düşüncelerini çok hızlı bir şekilde kaptıkları belirtilmiştir.

İçinde bulunduğumuz bu durum belki de kendinize ve bebeğinize, eğitiminize ayırmanız gereken bir fırsat olarak size sunulmuş olabilir. O mucizevi haberi aldıktan sonra gebelik sürecinde, gebelik sonrasında, sizi neler bekliyor?

Yunan bir kelime olan tetanoz, kasılma anlamına gelmektedir. Ölümcül sonuçları olan tetanoz özellikle hamilelik sırasında önlenmesi gereken bir sinir sistemi hastalığıdır. Geçmişi Antik Mısır’da 1600 yıllarına kadar uzanan bu enfeksiyon türü, çivi, kirli metal gibi objeler sonucu deride oluşan sıyrıklardan veya yaralardan kana bulaşır.

Sağlıklı bir uyku tüm hamile kadınların arzuladığı şeydir, ancak çoğu zaman elde etmek zordur. Hamilelik sırasında uyku bozuklukları çok nadir değildir ve neredeyse tüm hamile kadınlar, özellikle hamilelik ilk üç aydan sonra ilerlerken bu uyku sorunlarıyla karşı karşıya kalırlar.

Rahim atonisi veya uterin atoni, doğumdan sonra meydana gelebilecek ciddi bir durumdur. Uterin atoni yaşamı tehdit eden bir durumdur ve anne ölümüyle sonuçlanabilir. Bir kadın bu durumu yaşarsa acil tedavi edilmesi gereklidir.

Düşük, gebeliğin nadiren konuşulan bir yönüdür. Çoğu insan bunun farkında olsa da, çoğu kişi bunun ne sıklıkla gerçekleştiğinden habersizdir. Düşük, hamileliğin ilk yirmi dört hafta içinde kendiliğinden sonlandırılmasıdır. Hamileliğin ilk on iki haftasında meydana gelen erken düşük ve gebeliğin on ikinci ve yirmi dördüncü haftası arasında meydana gelen geç düşük olarak ikiye ayrılır.

Komplikasyonlar, hamilelik sırasında ortaya çıkan ve anne, bebek veya her ikisinin sağlığını ilgilendiren sağlık sorunlarıdır. Daha önce sağlıklı olan kadınlarda bile komplikasyonlar yaşanabilir ve daha önce sorunları olanların tekrar yaşama şansı daha yüksektir.

Hamilelik, kadınlar için heyecan verici ve heyecan verici bir deneyimdir. Bununla birlikte, üstesinden gelmesi kolay olmayabilecek birçok fiziksel ve duygusal değişiklikle birlikte gelir. Bu değişikliğin ilk belirtisi sabah bulantılarıdır.

Site İçi Arama