Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Yeni Doğan Bebekler Neden Çok Güzel Kokar?

Bir bebeğe yaklaştığınızda, bir gülü koklamak için karşı konulamaz bir dürtü hissediyor musunuz? Bebeklerin süt gibi koktuğunu hissetmiyor musun? Cevabınız kesin bir evet ise merak etmeyin. Yalnız değilsiniz ya da bunu yapmak isteyen azınlıkta değilsiniz.

Peki, bebeklerde bütün gün onları koklamak istememize neden olan şey nedir? Tatlı kokularını içimize çekmekten kendimizi alamıyoruz. Sadece biz mi yoksa havada bir şey mi var? Yeni doğan bebek kokusu ile ilgili tüm sorularınızı yanıtlamak için tüm bilgileri bir araya topladık.

Muhtemelen sadece ilk birkaç hafta süren yeni doğmuş bebek kokusunun nedenini bilmek istiyorsunuz. Bu sorunun kesin cevapları yoktur ancak yeni doğanların benzersiz kokusunun nedeni hakkında ortak bir teori var. Bir doğuma tanık olan veya deneyimleyen herkes size, çocuk doğurmanın kesinlikle karmaşık olabileceğini söyleyebilir. Yeni doğanlar  vernix caseosa olarak bilinen mumsu beyaz madde ile tamamen kaplı amniyon sıvısında aylarca yüzdükten sonra dünyaya gelirler.

Çok az kişi bu madde ve sıvıların yeni doğan bebeğin kokusuna neden olduğuna inanır. O özel yenidoğan kokusunun sadece birkaç hafta sürmesinin nedeni de bu olabilir. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, amniyotik sıvının kokusunu yeni doğmuş bir bebeğin kafasının kokusuyla karşılaştırdı. Birkaç bileşenin benzer olmasına rağmen, yenidoğan kokusunun daha fazla kimyasal element içerdiği ve tamamen farklı olduğu bulundu.

Gerçekten de bebek kokusunun nedeni ne olursa olsun, yeni doğmuş bir bebeğin kokusunun belirleyici bir işaret kadar güçlü olduğunu kesin olarak söyleyebiliriz. Aslında, çok eski bir çalışmada, yeni annelerin yüzde 90'ı, yeni doğan bebekleriyle on dakika ila bir saat geçirdikten sonra yeni doğan bebeklerini kokusundan tanıyabildi.

Bebek Kokusu Neden Olur?

Bebekler doğal olarak güzel kokarlar. Ama hoş yeni doğan bebek kokusuna tam olarak ne sebep olur? Daha önce de belirtildiği gibi, kimse bilmiyor. Amniyotik sıvının (bebeğin anne rahmindeyken içinde yüzdüğü) tatlı kokularının nedeni olduğunu belirten yaygın teori dışında birçok başka teori vardır. Mümkün olan her şeyi vurgulayalım.

Philadelphia'daki Monell Chemical Senses Center'da analitik kimyager olan George Preti'nin bir teorisi, bebeklerin tatlı kokusunun bebeğin ter bezlerinde salgılanan kimyasallardan geldiğini öne sürüyor. Bu koku sadece birkaç hafta sürdüğü için, bebeğin metabolizması da etkilenebilir. Metabolizma, bu bebekler içmeye ve yemeye başladıklarında ve artık annelerine bağlı bir kordonla beslenemediklerinde değişir.

Başka bir teori, kokunun, doğum kanalından dünyaya yeni gelmiş yeni doğmuş bir bebeğin cildini kaplayan beyazımsı, mumsu bir maddeden (vernix caseosa) kaynaklandığını öne sürüyor. Preti ayrıca bu maddenin hemen yıkanarak çıktığını ancak kokunun ciltte kalabileceğini ve bu nedenle bebeklerin farklı koktuğunu belirtiyor.

Bazıları da bu kokunun, doğanın bizi bu tamamen bağımlı, muhtaç güzel yaratıklara aşık etmek için yaptığı zekice planının bir parçası gibi göründüğüne inanıyor. Preti'ye göre bu koku, bir annenin bebeğiyle özdeşleşmesini ve onunla bağ kurmasını sağlıyor. Araştırmalar ayrıca, bir annenin yeni doğan bebeğinin kokusunu içine çektiğinde beyninin zevk merkezinin harekete geçtiğini gösteriyor.

Yeni Doğan Bebeğim Çok Güzel Kokmuyorsa?

Bebeklerin doğduklarında güzel koktukları bilinen bir gerçektir. Ancak bazen, bebeğinizin beklediğiniz kadar cennet gibi kokmadığını fark etmek için gidip bebeğinizi koklamak isteyebilirsiniz. Bebeğinizin eskisi kadar güzel kokmadığını fark ettiğinizde, harika kokan bebeğinize bir an önce geri kavuşmak için biraz zaman ayırmanız ve temel nedeni anlamanız gerekir. Hoş olmayan bebek kokusunun bazı olası nedenleri arasında şunlar olabilir;

1. Kaka

Yeni doğan bebekler çok fazla kaka yapma eğilimindedir ve yenidoğan kakasının kokusu kötü olmasa da yine de belirli bir hoş olmayan kokuya neden olabilir. Bunun çözümü bez değiştirmektir. Ayrıca, bebek bezini değiştirirken, bezi uygun şekilde attığınızdan emin olmanız gerekir.

Bir öneri daha, yeni doğanlar tipik olarak başka bir seviyedeki kakaları sırtlarına kadar çıkarmaya eğilimlidirler. Bu nedenle, bir bebeğin sırtına ve hatta saçlarına kadar kaka bulmak alışılmadık bir durum değildir. Bu tür patlama kakaları, uygun bir banyo ve bebek bezi değişikliği gerektirebilir. Bu kakalar, bebek bezi değişimine ek olarak bir banyo (ve bir sürü çamaşır!) gerektirebilir.

2. Süt veya Formül Kalıntısı

Emzirmeler sırasında bebeğinizin ağzının kenarından sürekli süt damlar ve bebek beslendikten sonra sıklıkla meydana gelen tükürmeler vardır. Bununla birlikte, bazen ekşi bir koku kokusu yaşayabilirsiniz. Emzirmeden sonra bebeği sürekli olarak silmeye rağmen, damlalar bebeğin boynunda ve vücudunda birikiyor. Bunun çözümü iyi bir banyodur. Ancak, bebeğe sadece göbek bağı düşene kadar süngerle banyo yaptırmayı unutmayın.

3. Katı Maddelere Giriş

Bebeğinizi katı yiyeceklerle tanıştırdığınızda, 6 aylık olduklarında, bebek kakası eskisinden çok daha fazla kokmaya başlar. Bebeğinizin, beslendikleri yiyeceklere bağlı olarak farklı renklerde daha büyük kakası olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bu sorunun çözümü, bebeğinizin her kaka yaptığında altını hemen değiştirmektir.

Yeni bebek kokunuza aşık olmakta kesinlikle yalnız değilsiniz. Bebek büyüdükçe, kendinizi bebeğinizin kokusunu özlerken bulabilir ve onu güvenli bir yerde saklamış olmayı dileyebilirsiniz. Tek tavsiyemiz, bebeğinizle bu anların tadını olabildiğince çıkarmanızdır.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama